pojas gaze, izrael napadFoto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Fotografije i video-snimci pokazuju napad Hamasa na Izrael 7. oktobra.

Izraelska vlada sada optužuje neke strane novinare da su unapred znali za planove terorista, piše Dojče vele.

Snimci Hasana Eslijajaha obišli su svet. On se snimao 7. oktobra pored jednog tenka izraelske vojske koji je goreo. Taj foto-reporter izveštavao je s prve linije o terorističkom napadu Hamasa na Izrael – a očigledno su i drugi novinari iz Pojasa Gaze bili na prvoj liniji.

Izraelska strana smatra da je takvo izveštavanje bilo moguće samo zato što su novinari znali za Hamasov teroristički napad. Beni Ganc, koji je u stvari lider opozicije, ali koji je sada ušao u vladu nacionalnog jedinstva Izraela, objavio je na platformi Iks sledeću poruku: „Ako je bilo novinara koji su znali za masakr, koji su fotografisali i pasivno posmatrali dok su ubijana deca, oni se onda ne razlikuju od terorista i prema njima bi trebalo postupati kao prema takvima.“

Optužbe protiv uglednih medija

Na udaru kritike su veliki, svetski mediji, a te kritike se sada čuju na sve strane. Ministar za komunikaciju u izraelskoj vladi Šlomo Kari obratio se otvorenim pismom američkoj televizijskoj stanici CNN, novinama Njujork tajms, kao i novinskim agencijama AP i Rojters.

„Upalo nam je u oči da su određene osobe iz vaše organizacije, među njima i fotografi, još pre ovih stravičnih zločina znali za njih i možda održavali veze sa zločincima. Neki od vaših saradnika se optužuju da su bili na licu mesta, da su te zločine zabeležili i tako postali saučesnici tih stravičnih događaja. Molim vas da o tome hitno sprovedete detaljnu istragu.“

Novinari zaista i u ovom ratu izveštavaju iz neposredne blizine ratnih događanja. U Pojasu Gaze, koji je potpuno u okruženju i u koji novinari ne mogu spolja da uđu, trenutno rade pre svega palestinski novinari, od kojih su neki već godinama saradnici svetskih medija.

Mediji odbacuju optužbe

Novinska agencija Rojters odlučno je odbacila optužbu da je unapred znala za Hamasov teroristički napad. Ta agencija je potvrdila da je fotografije dobila od dvojice foto-reportera iz Gaze koji rade na honorarnoj bazi. Fotografije su zabeležene 45 minuta nakon što su teroristi Hamasa prešli granicu prema Izraelu. I agencija AP je objavila da nije imala nikakvih informacija o napadu 7. oktobra. CNN je saopštio da je prekinuo sve veze s Hasanom Eslijajahom.

Direktor izraelskog državnog informacionog biroa Nican Čen reagovao je na to u intervjuu za „Izrael-radio“: „Mene su pre svega iznenadile te reakcije. U ovom slučaju se ne radi o malim novinskim agencijama. To su četiri najveće agencije na svetu. Svaki njihov izveštaj utiče na međunarodnu percepciju događaja. Ono što je za mene veoma ozbiljno jeste da oni koriste izgovore, kao recimo da se radi samo o honorarnim saradnicima, ili da su se oni tek kasnije priključili. Pa pošto su se kasnije priključili, onda je u redu da oni u tome učestvuju? I kod CNN-a i kod AP-a postoje osnovna etička načela.“

U ovom ratu su poginula 32 novinara

Upadljivo je da je sva kritika usmerena protiv stranih medija i protiv palestinskih novinara. Pritom je jasno da je rad novinara u ovom ratu krajnje opasan. Od početka rata su, prema podacima Komiteta za zaštitu novinara, poginula 32 novinara iz Pojasa Gaze. To je rekordni broj medijskih poslenika koji su poginuli u jednom mesecu u čitavom svetu u poslednjih više od 30 godina.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari