Rezultati serološkog ispitivanja u Izraelu, objavljeni danas, pokazuju da samo 5,5 procenta stanovnika ima antitela na korona virus, dok je bar 60 odsto potrebno da bi stanovništvo steklo kolektivan imunitet koji se naziva i „imunitetom krda“.
U Izraelu je proteklih nedelja naglo skočio broj zaraženih korona virusom, što je navelo vladu da 18. septembra, drugi put od početka pandemije, uvede mere izolacije širom zemlje.
S druge strane, skok broja zaraženih je doveo do nagađanja da tako može da nastane „imunitet krda“ – kada veliki deo populacije postane imun na neku bolest.
Istraživanjem Ministarstva zdravlja od jula do septembra je međutim utvrđeno da antitela ima 4,9 procenata testiranih muškaraca, a svega 3,1 odsto žena, dok medju decom od 10 do 18 godina antitela ima 8,1 odsto.
Najviše antitela imaju stanovnici Jerusalima i okolnih mesta (9,5 procenata), sledi Tel Aviv (2,2 odsto) i Haifa (1,1 odsto).
Ti podaci pokazuju da je stopa izloženosti virusu u Izraelu daleko ispod brojeva koji su potrebni za kolektivni imunitet.
Pošto visok nivo antitela u krvi ne mora obavezno da osigura dugotrajan imunitet, i dalje se ističe neophodnost korišćenja zaštitnih maski, održavanja razdaljine medju ljudima i higijene.
Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 55.000 ljudi iz gradova i sela, a ministar zdravlja Juli Edelštajn je istakao da je Izrael među prvima u svetu sproveo serološko ispitivanje na nivou čitave zemlje.
Premijer Benjamin Netanjahu je objavio da je „oprezan optimista“ pošto poslednja tri dana opadaju stopa zaražavanja korona virusom i broj teško obolelih.
Od 46.530 testova u sredu, 8,9 odsto je bilo pozitivno što je najmanje od 16. septembra. U sredu je potvrđeno 4.000 novih slučajeva zaraze, najmanje od 25. septembra.
U teškom stanju je 878 pacijenata, tokom pandemije je umrlo više od 1.800 od 283.532 kod kojih je dijagnostikovan korona virus od kojeg se oporavilo više od 220.000 ljudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.