Izraelska vojska ima i jake i slabe strane: Šta znamo o vojnoj snazi Izraela? 1Foto: EPA/ ATEF SAFADI

U vreme kada izraelska vojska gomila snage oko Pojasa Gaze, vojni stručnjaci naglašavaju da je ova vojska nadmoćnija u vazduhu, ali dovode u pitanje njene rezerve municije i ljudstvo koje bi joj omogućilo da izvede veliki kopneni napad na Pojas Gaze.

List Le Mond navodi da je ratovanje na daljinu izraelska strategija već više od 20 godina.

Glavna snaga izraelske vojske je njena avijacija, koja je Izraelu poslednjih godina omogućila da izvodi operacije protiv Pojasa Gaze bez izlaganja svojih vojnika većim rizicima.

Međutim, to nije uvek bilo efikasno u složenom urbanom okruženju.

Le Mond u zajedničkom izveštaju svog dopisnika iz Jerusalema Samuela Foreya i urednice lista Elise Vincent navodi da je Izrael ovog puta odlučio da postupi drugačije u operaciji, što podrazumeva i ulazak kopnenih trupa u Gazu.

Američka municija u izraelskim skladištima

To je rizična opklada, jer izraelska vojska nije vršila kopnene prodore u proteklih 15 godina, osim na krajnje brz način na vrlo specifične ciljeve, a sve je to dovelo do ogromnih gubitaka na obe strane.

Ali, stvarnu slabost izraelske vojske danas, kako kaže pukovnik Michel Goya, predstavlja broj navođenih bombi i raketa koje ima, a koje su neophodne i na ofanzivnom, i na defanzivnom nivou.

Napominje da Izrael ima zalihe američke municije na svom teritoriju, koja uključuje različite vrste oružja, poput precizne municije, artiljerijskih granata i ručnih bacača granata.

Izraelska vojska je dva puta koristila te zalihe u operacijama 2006. i 2014. godine, ali je Vašington povukao iz tih zaliha oko 300.000 komada municije, u sklopu podrške Ukrajini.

Zbog toga se mogu čuti izraelski zahtevi za američkom pomoći, koja je sada u procesu isporuke.

Izraelska vojska, koja ima snažnu mehaniziranu pešadiju sa sedam brigada, od kojih svaka ima oko 3.000 ljudi, može pokrenuti kopneni napad, kako navodi francuski list, i riskirati da uđe u Gazu, sledeći metodu koju su primenile iračke snage prilikom ponovnog zauzimanja Mosula 2017. godine.

To bi značilo napredovanje bez korištenja nezaklonjenih prometnih puteva i uništavanje svih zgrada na njenom putu, što dovodi do veoma sporog napredovanja.

Ovakva vrsta operacije zahteva dobro obučene vojnike, dok većinu aktivnih izraelskih snaga čine regruti (oko 100.000 ljudi).

Hamas u stanju okupiti do 10.000 boraca

Ako se odmah ne pošalju rezervne brigade, teško će rasporediti više od 30.000 vojnika na terenu.

S druge strane, Hamas je u stanju okupiti između 7.000 i 10.000 boraca, uz sličan broj boraca frakcija, i to na terenu koji je pripremljen i miniran eksplozivnim napravama.

Vojni izvor procenjuje da bi “izraelski gubici mogli dostići nekoliko stotina”, pitajući se “koliko je politička vlast spremna da se suoči s tim?”

U vreme kada je Izrael pozvao oko 360.000 rezervnih vojnika, istraživačica na Francuskom institutu za vojne studije Heloise Fayet dovodi u pitanje njihovu sposobnost da kontroliraju više frontova.

Le Mond zaključuje da ratni ciljevi Izraela u ovom sukobu nisu jasni, iako neki vojni posmatrači veruju da je glavni motiv za to potreba da se povrati reputacija nakon neuspjeha vojske da spreči napad Hamasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari