Izrael zatvorio glavni prelaz iz Gaze posle nasilja na granici 1Foto: AP Photo/Adel Hana

Izraelske vlasti su danas hiljadama palestinskih radnika iz pojasa Gaze zabranile da uđu u Izrael posle nasilnih protesta koji su doveli do jačanja napetosti u nestabilnom graničnom području.

U odgovoru na proteste zatvoren je jedini pešački prolaz Erez iz Gaze u Izrael za oko 18.000 Palestinaca koji rade u toj zemlji.

Pogranični protesti koji su narušili višenedeljno zatišje kraj separacione ograde, izbili su u vreme jevrejskih praznika koji su počeli prošle nedelje jevrejskom Novom godinom i nastavljaju se festivalom Sukot.

Očekuje se da će tokom Sukota naredne nedelje veliki broj Jevreja posetiti sveto mesto koje nazivaju Brdo hrama jer su tamo nekada bili drevni jevrejski hramovi, a za muslimane je to Uzvišeno utočište gde je džamija Al-Aksa, treća po značaju u Islamu.

Tokom protekle nedelje desetine Palestinaca su palile gume i bacale improvizovane bombe na izraelske vojnike idući ka ogradi koja Izrael razdvaja od pojasa Gaze.

Ta palestinska teritorija je pod izraelsko-egipatskom blokadom od 2007. godine otkako je islamski ekstremistički Hamas silom preuzeo kontrolu nad njom pobedivši snage lojalne umerenijem rivalskom Fatahu.

Izrael tvrdi da je blokada neophodna da bi se sprečilo naoružavanje Hamasa.

Ta orgnizacija je rekla da je omladina organizovala pogranične proteste zbog izraelskih provokacija, uključujući češće posete Jevreja nacionalista svetilištu u Jerusalimu.

Portparol Hamasa Hazem Kasem je najavio da će se protesti nastaviti dok god traju te posete.

Na osnovu dogovora koji već dugo važe, Jevrejima je dozvoljeno da posećuju, ali ne i da se mole na svetom mestu u Jerusalimu.

Sve veći broj poseta jevrejskih vernika, uključujući i one koji se mole, podstakao je zabrinutost Palestinaca da Izrael pokušava da podeli svetilište, pa čak i da preuzme kontrolu nad njim.

Događaji ove nedelje podsetili su na krvavu kampanju protesta koju je organizovao Hamas 2018. i 2019. godine kada je Izrael odgovorio oružjem i ubio više od 350 Palestinaca. Ti protesti su zaustavljeni zahvaljujući posredovanju Egipta, Katara i UN na osnovu nezvaničnog dogovora.

Izrael je ublažio neke ekonomske restrikcije prema Gazi i dozvolio da Katar daje novčanu pomoć svakog meseca siromašnim palestinskim porodicama i plate „hamasovcima“.

Ovog meseca međutim, posle posete izaslanika Katara Gazi, ministar finansija na toj teritoriji je rekao da će se plate za hiljada javnih službenika gotovo prepoloviti.

Press-služba Vlade Katara nije odmah odgovorila na molbu da komentariše takvu odluku.

Gazi Hamad, član političkog saveta Hamasa u Gazi, je potvrdio da postoje „problemi“ u odnosima te organizacije i Katara, ali nije rekao više sem da su „jednostavni i rešivi“.

On nije hteo da komentariše procenu da Hamas koristi pogranične proteste kao pritisak na Izrael i Katar.

Palestinci iz Gaze traže posao u Izraelu jer se plaća i do deset puta više nego slični poslovi u Gazi, gde je nezaposlenost blizu 50 odsto.

Izrael je proteklih godina davao dozvole za rad da bi se održao mir, ali izraelski zvaničnici kažu da dozvole zavise od bezbednosne situacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari