Izraelska vojska srušila domove u dva sela na okupiranoj Zapadnoj obali 1Foto: EPA-EFE/ALAA BADARNEH

Izraelska vojska je danas srušila kuće, rezervoare za vodu i maslinjake u dva palestinska sela na jugu Zapadne obale, rekli su stanovnici i aktivisti za ljudska prava.

Jedno od tih sela je deo sušnog područja Masafer Jata, koje je izraelska vojska označila kao zonu za obuku gađanja bojevom municijom.

U osam sela koja čine Masafer Jatu, planiranu za iseljavanje na osnovu odluke koju je podržao Vrhovni sud Izraela posle dve decenije suđenja, živi oko 1.000 stanovnika.

Na snimcima koje su pokazivali lokalni stanovici i aktivisti vidi se da su oklopna vozila pratila građevinsku opremu za rušenje u selima Main i Šab al-Butum.

Većina stanovnika Masafer Jate ostale je u selima posle presude iako izraelske bezbednosne snage periodično ulaze i ruše njihove domove.Oni bi mogli biti isterani u svako doba.

Lokalni zvaničnici i organizacije za ljudska prava su rekli da su ih izraelski odbrambeni zvaničnici informisali da će uskoro silom iseliti sve stanovnike.

Advokat koji radi s Asocijacom za civilna prava u Izraelu (ACRI) Roni Peli izjavio je da postoji zabrinutost da će biti počinjen ratni zločin.

Oba sela su unutar 60 odsto Zapadne obale, u takozvanom Području C, gde izraelska vojska ima punu kontrolu na osnovu privremenih mirovnih sporazuma sklopljenih sa Palestincima 1990-tih godina.

Palestinski domovi izgrađeni su bez vojnih dozvola, za koje stanovnici kažu da ih je skoro nemoguće dobiti i sada im preti rušenje.

Domovi na Zapadnoj obali su srušeni pošto je nova vlada Izraela, predvođena premijerom Benjaminom Netanjahuom položila zakletvu pre nepunih nedelju dana.

U toj vladi pristalice širenja jevrejskih naselja na Zapadnoj obali imaju važne funkcije i očekuje se da će podstaći izgradnju takvih naselja, a sprečavati podizanje palestinskih domova u Području C.

Porodice koje žive u Masafer Jati kažu da su svoje ovce i koze napasali širom tog područja pre nego što je Izrael osvojio Zapadnu obalu u ratu 1967. godine.

Izraelske vlasti međutim tvrde da beduini nisu imali stalne domove kada je vojska proglasila to područje zonom za obuku ranih osamdesetih godina prošlog veka.

U novembru 1999. bezbednosne snage su isterale oko 700 stanovnika sela i uništile njihove domove i cisterne.

Dvadeset godina duga pravna bitka počela je naredne godine i završena 2022. kada je Vrhovni sud Izraela sprečio dodatno ročište.

I mada su i prethodne izraelske vlade rušile domove u tom području očekuje se da će nova vlada ubrzati rušenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari