Sporazum o taocima i prekidu vatre između Izraela i Hamasa neće biti sproveden pre petka, saopošteno je danas iz SAD i Izraela, prenosi Gardijan.
Ovim je produžena patnja Palestinaca koji su pod konastnim bombardovanjem u Gazi i razbijene nade porodica koje su mislile da bi zarobljenici mogli da budu oslobođeni ranije.
„Kontakti oko oslobađanja naših talaca napreduju i nastavljaju se neprekidno“, rekao je izraelski savetnik za nacionalnu bezbednost Tzachi Hanegbi u saopštenju.
„Početak objavljivanja biće u skladu sa prvobitnim dogovorom između strana, a ne pre petka“.
Više novinskih kuća kasnije je citiralo anonimne izraelske zvaničnike koji su rekli da obustava borbi neće početi ni u četvrtak, kao što se očekivalo.
Portparolka Bele kuće Adrijen Votson je kasnije rekla da se razrađuju konačni logistički detalji za objavljivanje. „To je na pravom putu i nadamo se da će implementacija početi u petak ujutro“, rekao je Votson.
Nije odmah bilo jasno šta je izazvalo kašnjenje. Očekivalo se da će sporazum stupiti na snagu od četvrtka. Egipatski bezbednosni izvor rekao je Rojtersu da su posrednici tražili početak primene danas u 10 sati.
Dogovor, koji je postignut uz posredovanje Katara i SAD, uključuje opciju produženja četvorodnevnog primirja ako bude oslobođeno još talaca.
Heavy Israeli air strikes and artillery shelling on Rafah, southern Gaza the passing night . 23.11.23 pic.twitter.com/HAKQlh2bq8
— Palestine Now. (@PalestineNW) November 23, 2023
Ono što primirje ne znači jeste kraj rata, piše londonski list. Skoro 200 talaca će i dalje biti držano. Martin Grifits, šef humanitarne organizacije UN-a, opisuje situaciju u Gazi kao „najgori ikad … potpuni pokolj“.
Dve petine od procenjenih 14.000 mrtvih su deca, a 1,7 miliona ljudi je raseljeno – tri četvrtine stanovništva Gaze. Hitni napori mogu ponuditi samo vrlo ograničeno olakšanje: Oksfam je sporazum nazvao „zavojom koji će otpasti sa rane koja krvari nakon četiri dana“.
Izraelske odbrambene snage kažu da je to „operativna pauza“, a ne prekid vatre, a Netanjahu je naglasio: „Nastavićemo rat“. Hamas insistira: „Naše ruke će ostati na okidaču“.
Iste snage koje su odlagale ovaj dogovor radiće protiv njegovog produženja, ocenjuje Gardijan. Hamas će tražiti višu cenu za preostale taoce, dok se Netanjahu bori za politički opstanak. Kad je ovaj predlog izneo uz podršku nekih od ekstremista u svom kabinetu, ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben-Gvir je napao Netanjahua nazvavši ga „nemoralnim“.
Izrael i dalje navodi da je njegov cilj eliminisanje Hamasa. Nema naznaka da se izraelsko političko mnijenje usklađuje oko plana za ono što bi moglo doći nakon rata a još manje ima naznaka da bi ga potpisale potrebne međunarodne strane.
Bajdenova administracija je već jasno stavila do znanja da neće sprečiti širenje izraelskih operacija u punom obimu na jug. Ofanziva bi se mogla nastaviti slabijim intenzitetom i nastaviti na neodređeno vreme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.