Izraelski ministar: Sirija ne sme imati hemijsko oružje 1Foto: Pixabay/ Buecherwurm_65

Izraelski ministar zadužen za obaveštajne službe Elazar Stern izjavio je danas da se Siriji ne sme dopustiti da se snabde hemijskim oružjem posle novinskog izveštaja da je Izrael napao sirijska postrojenja sa takvim oružjem.

Stern u intervjuu za izraelski vojni radio nije direktno komentarisao izveštaj Vašington posta da je Izrael napao sirijska postrojenja dva puta, jednom ove i jednom prošle godine kako bi zaustavio nastojanja da ta zemlja obnovi zalihe hemijskog oružja.

On je međutim nagovestio da Izrael neće prihvatiti takvo oružje u rukama svog neprijatelja na severu.

„Imamo suseda koji je već dokazao da ne okleva da koristi hemijsko oružje, čak i protiv sopstvenog naroda. Asad (predsednik Sirije Bašar) ne sme imati hemijsko oružje“, rekao je izraelski ministar.

Izraelski zvaničnici odbili su da komentarišu izveštaj američkog lista.

Vojni komentatori u Izraelu su ocenili da vreme objavljivanja takog izveštaja nije slučajno i podsetili da su nedavno obnovljeni pregovori velikih sila s Iranom u pokušaju da se oživi nuklearni sporazum iz 2015. godine.

Iran ima bliske veze sa Sirijom i poslao je vojnike da podrže Asadove snage u građanskom ratu u Siriji koji traje već jednu deceniju.

Josi Jehošua prokomentarisao je u tiražnom Jediot ahronotu da Izrael ozbiljno misli da deluje protiv razvoja nekonvencionalnog oružja svojih neprijatelja i da je to znak svim učesnicima od Irana do SAD.

Izrael se dugo protivio nuklearnom sporazumu iz 2015. godine kojim se ublažavaju ekonomske sankcije Iranu u zamenu za ograničenja nuklearnog programa.

Umesto toga, poziva na sporazum sa strožijim merama protiv iranskog nuklearnog programa, iranskog raketnog programa i podrške ekstremisičkim organizacijama, neprijateljima Izraela poput libanskog Hezbolaha. Izrael takođe podržava vojnu pretnju Iranu.

Izraelski lideri veruju da Iran pokušava da razvije nuklearno oružje, što ta zemlja poriče.

Vašington post je objavio da se jedan napad dogodio 8. juna i da su o tome izvestili sirijski državni mediji, navodeći da je izveden iz vazduha kraj glavnog grada Damaska i u centralnoj provinciji Homs, te da je odgovorila sirijska protivvazdušna odbrana.

U zvaničnim medijima nije objavljeno šta je bila meta napada iako su se glasne eksplozije čule u Damasku.

Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji koja prati rat u Siriji je saopštila da su izraelski avioni pogodili vojne mete i da je ciljan između ostalog naučni centar za istraživanje u okolini sela Kirbet al Tineh severozapadno od Homsa i skladište municije koje po svoj prilici pripada Hezbolahu južno od Homsa, a da je poginulo 11 vojnika, uključujući jednog pukovnika.

U nepotvrđenim izveštajima objavljenim u medijima bliskim Asadu, pukovnik Ajham Sulejman Ismail označen je kao vodeći hemičar u tom centru.

Posmatrači prilika su već dugo govorili da je taj centar opremljen za razvoj hemijskog, biološkog i drugog oružja.

Veruje se da je Izrael više puta napadao postrojenja povezana sa tim centrom.

Sirija se pridružila Konvenciji o hemijskom oružju u septembru 2013. godine, posle smrtonosnog hemijskog napada za koji je Zapad optužio Damask.

Do avgusta naredne godine vlada u Damasku je objavila da je završeno uništenje hemijskog oružja, ali su istražitelji Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) tri napada 2017. godine pripisali Asadovim snagama.

Ove godine je šefica UN za razoružanje Izumi Nakamicu (Nakamitsu) rekla Savetu bezbednosti da objava Damaska o sirijskim zalihama hemijskog oružja i postrojenjima za proizvodnju posle skoro osam godina nije potpuna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari