Hiljade jevrejskih nacionalista učestvovalo je danas u maršu povodom Dana Jerusalima kojim se obeležava osvajanje istočnog dela tog grada pre 56 godina.
Učesnici marša su velikom većinom bili ortodoksni jevrejski tinejdžeri i mladići, uključujući one koji su uzvikivali „Smrt Arapima“ i druge rasističke parole idući kroz jerusalimski Stari grad.
Palestinci marš smatraju provokacijom. Izraelski mediji su javili da je stotine stanovnika pojasa Gaze protestovalo na granici s Izraelom zbog marša. Demonstranti su palili automobilske gume i bacali kamenice.
Izraelski dronovi su nadletali to područje i bacali suzavac na Palestince. Nekolicini ljudi je ukazana medicinska pomoć.
Vojska Izraela nije odmah komentarisala te proteste, a AP podseća da je pre dve godine posle marša izbio 11-dnevni rat Izraela i ekstremista Hamasa u pojasu Gaze.
U Jerusalimu su tokom celog popodneva desetine ljudi, noseći plavo bele izraelske zastave, prolazili kroz kapiju Damask, ulaz u muslimanski kvart na putu kroz Stari grad do Zida plača.
Izraelci su igrali i pevali jevrejske verske pesme i u nekoliko navrata skandirali su „Muhamed je mrtav“ i „Spali svoje selo“ dok su prolazili pored Palestinaca.
Nekolicina učesnika takozvanog Marša zastave je bacala boce sa vodom i jarbole zastava na muslimanske novinare okupljene kod kapije Damask, javio je Tajms ov Izrael.
Neki od njih su nosili crne zastave izraelske ultradesne rasističke organizacije Lehava koja se protivi asimilaciji i romantičnim vezama između Jevreja i Palestinaca.
Izraelska policija, koja je najavila da nasilje i huškanje neće biti tolerisano, je nastojala da razdvoji dve strane, ali nije mnogo učinila da prestane skandiranje i ruganje Palestincima. Palestinske radnje su bile ili zatvorene ili prazne.
Oko 2.500 policajaca razmešteno je zbog marša da spreči nasilje.
Maršom se obeležava Dan Jerusalima koji slavi izraelsko osvajanje istočnog dela grada u ratu 1967. godine.
Izrael smatra ceo Jerusalim svojim večnim glavnim gradom, ali aneksija istočnog dela, u kojem su najvažnija sveta mesta, nije međunarodno priznata.
Palestinci polažu pravo na istočni Jerusalim i planiraju da to bude glavni grad njihove buduće države. Ove godine se marš održava u vreme najžešćih sukoba na okupiranoj Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu u poslednje dve decenije.
Osim toga, prošle nedelje je izbio sukob između Izraela i Islamskog džihada u pojasu Gaze, preteći da preraste u novi rat.
Policajci su danas zaustaviljali svađe između jevrejske i palestinske omladine, ali većeg nasilja nije bilo.
Maršu su se pridružili političari ultranacionalisti ministar finansija Becalel Smotrič, na čelu članova svoje stranke Verski cionizam i ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben-Gvir.
Portparol palestinskog predsednika Nabil Abu Rudejne je upozorio da će dozvola prolaza kroz palestinska područja Starog grada samo dovesti do porasta napetosti i da bi „mogla da dovede do eksplozije“.
Egipat je kritikovao Marš zastava i „incidente i prateće provokacije“ protiv Palestinca označio „neodgovornom eskalacijom koja podgreva napetost“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.