Izveštaj: Od lažnih lekova četiri milijarde evra 1Foto: Pixabay/Guvo59

Trgovina krivotvorenim farmaceutskim proizvodima u svetu vredna je oko četiri milijarde evra godišnje, najčešće se krivotvore antibiotici, a tu trgovinu olakšava sve veći broj dostava malih paketa, navodi se u izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i resorne kancelarije za intelektualno vlasništvo.

U danas objavljenom izveštaju analizirani su podaci o carinskim zaplenama u periodu od 2014. do 2016. godine.

„Najčešće se krivotvore antibiotici, lekovi za poboljšanje kvalitete života i analgetici, ali su carinici u zaplenama našli i druge lekove, poput onih protiv raka, dijabetesa, malarije, za lečenje HIV i bolesti srca“, navodi se u izveštaju.

Svetska zdravstvena organizacija, koja je bila jedan od izvora te studije, procenjuje da lekovi koji ne zadovoljavaju standarde i krivotvoreni preparati protiv malarije samo u podsaharskoj Africi svake godine prouzrokuju smrt 116.000 ljudi.

U izveštaju se ukazuje na sve veći broj malih pošiljki, pisama i paketića sa piratskim lekovima koje dostavljaju poštanske i kurirske službe.

Od 2014. do 2016. godine dostave poštanskih i kurirskih pošiljki činile su 96 odsto svih carinskih zaplena krivotvorenih farmaceutskih proizvoda, koji mogu biti idirektna pretnja zdravlju i životu ljudi, navodi se u izveštaju. Izveštaj pokazuje i da su najveći proizvođači farmaceutskih falsifikata u Indiji i Kini, dok su Singapur i Hongkong prepoznati kao najvažnije tranzitne tačke u lancu snabdevanja takvim lekovima.

Sedišta kompanija koje su najviše pogođene falsifikatima uglavnom se nalaze u zemljama OECD, poput SAD, Velike Britanije, Francuske, Austrije, Nemačke i Švajcarske.

U izveštaju su korišćeni relevantni podaci o pola miliona carinskih zaplena koje su obavila međunarodna tela, prenosi index.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari