Jača poverenje javnosti u EU                                     1Foto: Bojan Cvejić

 Većina građana Evropske unije veruje da je članstvo dobro i korisno za njihovu zemlju, pokazuje istraživanje Evropskog parlamenta objavljeno 18. oktobra.

Najbolje mišljenje o Evropskom parlamentu ima Irska, a za naredne izbore za evropske poslanike najviše su zainteresovani Holanđani. Predsednik Evropskog parlamenta smatra da su ti podaci ohrabrujući i da pokazuju da kriza EU prolazi.

 Pozitivno mišljenje o EU i njenim institucijama ima 57% građana zemalja članica Unije. Broj onih koji misle da je članstvo u Uniji korisno za njihovu zemlju je za 4% veći nego 2016, kada je održan referendum o Bregzitu, prema rezultatima najnovijeg istraživanja „Parlemeter“.

 Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani izjavio je da ohrabrujući podaci istraživanja daju „mandat Evropskom parlamentu da pojača svoju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti EU“.

 „To pokazuje da poverenje u naše institucije i naš rad nastavlja da raste i da krizu proteklih godina ostavljamo iza sebe“, rekao je Tajani. „Različiti stavovi“, dodao je, „treba da nas inspirišu da pojačamo napore da odgovorimo na izražene zabirnutosti“.

 Više od 60% ispitanika smatra da je njihova zemlja imala koristi od članstva u EU, a 57% vidi pripadanje toj zajednici kao dobru stvar.

 Malo manje od polovine građana veruje da se njihov glas čuje u EU, što je najbolji rezultat od izbora za Evropski parlament 2009.

 Raste interesovanje za izbore za Evropski parlament

 Trećina građana pozitivno gleda na Evropski parlament, više nego u martu, 42% ima neutralno mišljenje, dok se broj onih koji imaju negativnu sliku o tom telu smanjio za 7% na 21%.

 Najbolje mišljenje o Evropskom parlamentu ima Irska, sa 54% ispitanika koji imaju pozitivnu sliku, zatim Bugarska (49%), Malta (46%), Luksemburg (46%), Portugal (44%), Rumunija (43%), Nemačka (41%), dok su na dnu liste Letonija (25%), Francuska (20%) i Češka (18%).

 Povećanje broja onih koji imaju pozitivnu sliku o Evropskom parlamentu u odnosu na pre godinu dana registrovano je u gotovo svim članicama, a najveći rast od 16% zabeležen je u Irskoj i Portugalu. Čak je i u Velikoj Britaniji poraslo poverenje za 4%.

 Više od polovine ispitanika, 55%, reklo je da je zainteresovano za naredne parlamentarne izbore 2019, a 47% njih smatra da bi Evropski parlament trebalo da ima veću ulogu.

 Među zemljama, ipak, postoje velike razlike kada je u pitanju zainteresovanost za izbore. Parlamentarni izbori najviše interesuju Holanđane, čak 79%, a najmanje Češku, 23%.

 Na pitanje koje teme bi trebalo da budu prioritet Parlamenta, najviše ispitanika je odgovorilo „borba protiv siromaštva i društvene isključenosti“ i „borba protiv terorizma“.

 Smanjivanje nezaposlenosti među mladima najvažnija je tema za 31% ispitanika, a 22% građana najbitnijim smatra zajednički odgovor na migrantsku krizu.

 Promovisanje osnovnih prava i demokratije u svetu i razvoj održivog, konkurentnog i bezbednog snabdevanja energijom u članicama Unije imaju manji prioritet za građane EU.

 U istraživanju „Parlemeter“, sprovedenom od 23. septembra do 2. oktobra, učestvovalo je više od 27.800 građana starijih od 15 godina iz svih 28 članica EU.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari