Jamajka slavi 60 godina nezavisnosti i planira da postane republika 1Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Jamajka, ostrvska država u Karibima, u subotu, 6.avgusta, slavi 60 godina nezavisnosti, a kako najavljuju državni zvaničnici, ozbiljno planira da postane republika. Zato će će ovo slavlje možda biti i jedno od poslednjih sa britanskom kraljicom Elizabetom II kao suverenom ovog ostrva.

 

Ova nekadašnja britanska kolonija deo je Komonvelta, koji okuplja 54 države uglavnom bivše kolonije ili zemlje koje imaju istorijske veze sa Britanijom. Kraljica Elizabeta II je na čelu Komonvelta, a zvanično je šefica države 15 članica uključujući Australiju, Kanadu, Novi Zeland…

Za sada je i Jamajka na spisku država koje britansku kraljicu priznaju za šeficu države, ali premijer Endru Holnes najavljuje promenu i moguće proglašenje republike. Tome će morati da prethodi referendum, a kako izveštava BBC, u ovoj zemlji, opterećenoj brutalnom prošlošću, ideja da postanu republika ima široku podršku.

Zvaničnici Jamajke naglašavaju da prave razliku između aktuelne kraljice Elizabete II koju veoma poštuju i mračne kolonijalne prošlosti i robovlasničkog sistema koju povezuju sa tadašnjom britanskom krunom.

Do 1665. ostrvo je bilo španski posed i zvalo se Santijago, a zatim je prešlo pod britansku kontrolu. Britanci su ostrvo nazvali Jamajka. Bila je britanska kolonija od 1655. do 1962. godine.

Jamajka neće biti prva karipska država koja postaje republika. Gvajana je 1970. uklonila kraljicu kao šeficu države i proglasila republiku. Trinidad i Tobago su to učinili 1976. a Dominikana 1978. Prošle godine je Barbados postao republika, ali sve četiri država su ostale članice Komonvelta.

U okviru proslave 70 godina vladavine Elizabete II, Jamajku su pre nekoliko meseci posetili princ Vilijem sa suprugom Kejt. Promena državnog statusa bila je jedna od tema. Premijer Endru Holnes izjavio je da je neizbežno da se Jamajka, nakon 60 godina političke nezavisnosti, „pomeri“ od prošlosti britanske kolonije i postane republika.

Britanski princ Vilijam izrazio je „duboku tugu“ zbog robovlasništva tokom posete Jamajci, mada nije ponudio izvinjenje koje traže mnogi Jamajčani, uz zahtev za odštetu zbog uloge koju je Britanija imala u trgovini robovima. Sličnu izjavu dao je i njegov otac princ Čarls, koji je trgovinu robljem opisao kao „užasni zločin“ tokom svoje prošlogodišnje posete Barbadosu.

Većina od oko tri miliona stanovnika Jamajke, u svetu poznate po rege muzici i sportistima, Bobu Marleju i Useinu Boltu, afričkog je porekla, a zemlja se poslednjih godina suočava sa ozbiljnom krizom. Neki zato tvrde da je bolje da se vlast posveti rešavanju ekonomskih problema i borbom protiv kriminala i korupcije umesto državnim statusom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari