"Japan je u centru američke strategije da se suprotstavi Kini": Premijer Japana večeras sa Bajdenom na večeri 1Foto: EPA-EFE/BONNIE CASH / POOL

Japanski premijer Fumio Kišida imao je samo 6 godina 1963. kada su se on i njegova porodica preselili iz Tokija u Njujork. Dečak iz etnički homogenog Japana bio je zapanjen raznolikošću i velikodušnošću svojih drugova iz razreda dok je tri godine pohađao javnu školu u Kvinsu, i to je utisak kojeg se Kišida i šest decenija kasnije s radošću seća, piše Vašington post.

Kišida, koji se nalazi u državnoj poseti SAD može očekivati istu toplinu ne samo kao premijer svoje zemlje, već i kao onaj koji je doveo američko-japanski savez do najjače tačke.

„Svet se sada suočava sa istorijskom prekretnicom sa ruskom invazijom na Ukrajinu, izraelsko-palestinskim sukobom na Bliskom istoku i bezbednosnim okruženjem u istočnoj Aziji“, rekao je on u intervjuu za Vašington post. „Važno je pokazati svetu važnost saveza između Japana i SAD i koliko je on jak u današnjem neizvesnom međunarodnom društvu“.

Predsednik Džozef Bajden ugostiće Kišidu u Beloj kući večeras na državnoj večeri. U četvrtak bi trebalo da Kišida održi govor na zajedničkom sastanku Kongresa, prvi put za jednog japanskog premijera u poslednjih devet godina.

Ova turneja po SAD će naglasiti rastuće partnerstvo dve zemlje, vezano zabrinutošću zbog sve burnijeg bezbednosnog okruženja u istočnoj Aziji. Očekuje se da će dvojica lidera razgovarati o novim oblastima saradnje, uključujući bližu koordinaciju između američkih snaga u Japanu i japanske vojske, kao i zajednički razvoj i proizvodnju vojne i odbrambene opreme.

Osim bezbednosti, lideri planiraju da razgovaraju o saradnji u svemirskoj inustriji, veštačkoj inteligenciji, globalnim lancima snabdevanja i još mnogo toga. Kišida će takođe obići nove fabrike Tojote i Honde u Severnoj Karolini kako bi istakao ekonomski značaj Japana kao najvećeg stranog investitora u Sjedinjenim Državama.

„Tokom posete želim da istaknem da alijansa Japana i SAD nije odnos koji se formira samo između lidera dve zemlje, već i između Kongresa, između vlada, mnogih privatnih kompanija, lokalnih samouprava, i tako dalje“, rekao je Kišida.

Japan je sada u centru američke strategije da se suprotstavi Kini kroz ono što američki zvaničnici nazivaju „mrežom“ grupacija između istomišljenika.

Najnoviji korak u cementiranju ove strategije stići će u četvrtak sa prvim trilateralnim samitom Bajdena, Kišide i filipinskog predsednika Ferdinanda Markosa mlađeg.

Dok Kina pojačava agresiju u Južnom kineskom moru, rastuće tenzije na moru navele su Manilu da se približi Tokiju i Vašingtonu. Očekuje se da će trojica lidera objaviti nove mere, uključujući pomorsku i ekonomsku bezbednost.

Ali ovonedeljna pompa će uglavnom proslaviti Kišidu i dramatične promene koje je Tokio napravio pod njegovim vođstvom kako bi se oslobodio dugogodišnjih posleratnih pacifističkih ograničenja.

U protekle dve godine, Japan je preduzeo ranije nezamislive korake da ojača svoje odbrambene sposobnosti, uključujući povećanje budžeta za odbranu na dva procenta bruto domaćeg proizvoda tokom pet godina, što ga čini trećim po veličini u svetu i sticanje sposobnosti za „kontraudare“ da pogodi neprijateljske baze raketama dugog dometa.

Ovi potezi pokazuju rastuću želju Japana da se odbrani i bolje pomogne u uspostavljanju globalnog poretka. Od ruske invazije na Ukrajinu, Kišida je više puta upozoravao da bi „Ukrajina danas, mogla sutra biti Istočna Azija“.

Invazija je izazvala duboku uzbunu u Japanu da bi bez snažnog odgovora mogla da ohrabri Kinu da napadne Tajvan i dovede do rata u azijsko-pacifičkom regionu.

Ako Rusija pobedi, „to bi pokazalo da sila zaista može doneti koristi, čak i kada se krši međunarodno pravo. Ako je tako, šta bi se desilo sa istočnom Azijom? Ne smemo dozvoliti da bilo koja zemlja primi pogrešnu poruku“, rekao je Kišida.

Premijer je podsetio na svoju posetu Ukrajini 2023. gde je razgovarao sa žrtvama u Buči, mestu masakra civila od strane ruskih trupa, i rekao da je „ogorčen okrutnošću“.

„Moje posete Kijevu i Buči prošlog marta imale su veoma značajan uticaj na mene“, rekao je Kišida. „Zapravo dodirivanje surove i tragične ratne realnosti kroz posetu učinilo me je odlučnijim u traženju … trajnog mira u Ukrajini što je pre moguće“.

Bajdenovi su premijeru Japana poklonili sto sa tri noge koji je ručno izradila japansko-američka kompanija u Pensilvaniji, piše AP. Predsednik je takođe poklonio Kišidi litografiju uramljenu po narudžbini i dvotomni LP set sa autogramom Bilija Džoela.

Džil Bajden je poklonila Juko Kišidi fudbalsku loptu sa potpisom ženske reprezentacije SAD i japanske reprezentacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari