Japanski premijer izjavio da zabrana istopolnih brakova nije diskriminacija 1foto: Shutterstock/Yiorgos GR

Japanski premijer Fumio Kišida rekao je danas da zabrana istopolnih brakova u toj zemlji nije diskriminacija, insistirajući da je ustavom predviđeno da je brak heteroseksualna zajednica.

Kišidina vladajuća Liberalno demokratska partija, poznata po zastupanju konzervativnih porodičnih vrednosti i nevoljnosti da promoviše rodnu ravnopravnost i seksualnu raznolikost, glavni je protivinik legalizacije istopolnih brakova i drugih mera jednakosti za LGBTQ osobe.

Na pitanje u parlamentarnom odboru za budžet da li misli da zabrana istopolnih brakova predstavlja diskriminaciju, Kišida je u utrorak rekao da ne misli da je zabrana braka istopolnim parovima nepravedna diskriminacija od strane države.

Njegov komentar izazvao je kritike opozicionih poslanika i LGBTQ aktivista, koji su upitali da li Kišida čini ustupak ultrakonzervativcima u svojoj stranci koji se protive seksualnoj raznolikosti.

Kišida je danas ponovio svoj stav da zabrana istopolnih brakova „nije protivustavna“ i negirao da ima predrasude. „Verujem da nemam osećaj diskriminacije (po tom pitanju). I nikada nisam rekao da sam protiv toga“, rekao je

Prošlomesečne diskriminatorske primedbe bivšeg pomoćnika Kišide Masajošija Araija o LGBTQ osobama izazvale su gnev širom zemlje i obnovile pritisak na vladu da donese zakon protiv diskriminacije čak i nakon što je zvaničnik smenjen.

Arai je početkom februara rekao novinarima da ne bi želeo da živi pored LGBTQ osoba i da bi građani bežali iz Japana ako bi bili dozvoljeni istopolni brakovi.

Aktivisti sada pozivaju vladu da donese zakone protiv diskriminacije pre nego što Japan bude domaćin samita Grupe sedam industrijalizovanih zemalja (G-7) u maju u Hirošimi. Japan je jedina članica G-7 koja nije priznala istopolne brakove niti je donela zakon protiv diskriminacije za LGBTQ osobe.

Kišidini komentari da bi dozvoljavanje istopolnih brakova promenilo društvo i porodične vrednosti i da se te odluke moraju pažljivo razmotriti, viđeni su kao pokazatelj njegove nevoljnosti da promoviše jednaka prava za LGBTQ ljude uprkos njegovom obećanju da će stvoriti inkluzivno i raznoliko društvo.

Dok ankete pokazuju rastuću podršku javnosti istopolnim zajednicama, napori vlade da podrži seksualnu raznolikost su spori, a LGBTQ osobe u dalje nemaju zakonsku zaštitu. Pripadnici ove zajednice se često suočavaju sa diskriminacijom u školi, na poslu i kod kuće, zbog čega mnogi kriju svoj seksualni identitet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari