"Jedan je dovoljan da pokrene rat na Balkanu, Briks je prilika za Srbiju": Šta je rekao Vulin u intervjuu za ruski časopis Nacionalna odbrana? 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Saradnja sa BRICS-om je prilika da Srbija formira savez sa državama koje ništa ne traže i mogu da ponude više nego što Beograd traži, ovo je alternativa Evropskoj uniji (EU), kazao je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin u intervjuu za ruski časopis Nacionalna odbrana.

„Ekonomska unija Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, a nedavno i šest drugih zemalja, predstavlja priliku za Srbiju da formira savez sa državama koje ništa ne traže i imaju više da ponude nego što mi tražimo, odnosno čak i više nego što možemo da prihvatimo“, rekao je on.

„BRICS nije savez država poput EU, već organizacija koja ne nameće nikakve političke uslove svojim članovima ili kandidatima za članstvo“, nastavio je Vulin.

„Za članstvo u BRICS-u nije potrebno usvajati zakone koji bi bili napisani izvan Srbije.

Zemlje BRICS-a ne zahtevaju da promenimo politički sistem, priznamo nezavisnost Kosova, ili da napustimo Republiku Srpsku.

Ne moramo da prenesemo vlast na nevladin sektor, nismo obavezni da podignemo zastavu Ukrajine u našim ambasadama ili legalizujemo istopolne brakove.

Za članstvo u BRICS-u nije neophodno nikome nametati sankcije ili prepuštati upravljanje spoljnom politikom svoje zemlje drugima.“

Oni ne traže ništa od nas, kazao je Vulin, dodajući da je to prilika da se ekonomski sarađuje sa organizacijom koja poseduje 51 odsto svetskog gasa, 47 odsto svetske nafte i koja je nadmašila G7 u smislu bruto domaćeg proizvoda.

Alternativa EU

„Za Srbiju, BRICS je alternativa Evropskoj uniji. Ubeđen sam da za Srbiju nema mesta u Evropskoj uniji, bar ona još uvek nije uložila mnogo napora da nas prihvati kao punopravnog člana“, rekao je Vulin.

„Srbija se neće boriti sa Rusijom samo da bi postala članica EU, stoga neće uvesti sankcije Rusiji samo da bi postala članica EU“, naglasio je on.

Potpredsednik Vlade je istakao da Srbija, kao vojno neutralna zemlja, visoko ceni saradnju sa svim svojim partnerima.

„Srbija je spremna da sarađuje sa svim organizacijama u kojima ključnu ulogu igraju prijateljske zemlje koje poštuju našu vojnu neutralnost, sa kojima je moguće sarađivati na principima međusobnog poverenja, ravnopravnosti i partnerstva“, zaključio je Vulin.

Na pitanje kako možete okarakterisati trenutnu vojno-političku situaciju na Balkanu, Vulin je odgovorio: „zabrinjavajuća“.

„Svi planovi Zapada svode se na stvaranje nestabilnosti u našem regionu, a svako rešenje Zapada za balkansko pitanje podrazumeva eliminaciju srpskog faktora“.

Nakon glasanja u Generalnoj skupštini UN o skandaloznoj rezoluciji o „genocidu u Srebrenici“, otkrivene su prave namere njenih autora, a situacija je postala mnogo komplikovanija, tvrdi Vulin.

O Crnoj Gori, BiH, Severnoj Makedoniji

„Pravi cilj Zapada je da kazni Srbe i nastavi da revidira istoriju Drugog svetskog rata, da se osveti Srbima za njihov otpor nacizmu i pobedu. Zapadne zemlje, u svojoj aroganciji i osećaju nekažnjivosti, misle da će rezolucija o Srebrenici imati posledice samo i isključivo za Srbe i nikoga drugog, ali to nije slučaj.

Ova rezolucija destabilizuje ne samo Bosnu i Hercegovinu, već i ostatak Balkana, a takođe pokreće procese koje Zapad neće moći da kontroliše“.

Rezolucija o „genocidu u Srebrenici“ ostavila je Bosnu i Hercegovinu, koja je po mnogo čemu nefunkcionalna država, sada u takvim previranjima da niko ne može sa sigurnošću reći šta će se dalje dešavati, smatra Vulin.

Nakon glasanja za rezoluciju, Crna Gora je još više politički podeljena i suočava se sa pretnjom pada vlade, jer Srbi u ovoj zemlji ne mogu da shvate kako su vlasti izglasale da su oni, crnogorski državljani srpske nacionalnosti, „genocidni“ narod, kaže Vulin.

U Severnoj Makedoniji, novoizabrana predsednica, navodi, nije ni obaveštena da će predstavnik zemlje u UN glasati za ovu sramnu rezoluciju, iako je ogromna većina građana protiv nje i ne razume zašto bi se svađali sa susedom koji nema teritorijalne pretenzije i uvek je tu kada je potrebna pomoć.

Hrvatska, članica Evropske unije, može se smatrati ne samo etnički očišćenom zemljom, već i zemljom sa etnički očišćenom vladom bez Srba, jer Srbi nisu dobili pravo glasa o formiranju vlade, tvrdi Vulin.

Situacija na Kosovu i Metohiji je izuzetno napeta, može doći do incidenata koje niko neće moći da kontroliše. Priština želi sukob i namerno ga provocira.

„Svi zapadni planovi za balkanski region podrazumevaju eliminaciju srpskog faktora. Srbi moraju da nestanu. Prvo, oni žele da nas slome kao jedinstvenu političku naciju, da nam oduzmu Republiku Srpsku, da nas nateraju da napustimo Srbe u Crnoj Gori, a onda će se pozabaviti Kosovom i, naravno, samom Srbijom“.

Zato je, kaže, Srpska mirovna inicijativa naš odgovor na pritisak na Srbe, gde god da žive. „To pokazuje da smo jedan politički narod. Srbi su faktor stabilnosti na Balkanu: kada su Srbi ujedinjeni i stabilni, onda je Balkan siguran i miran“.

Srbija će, kaže, učiniti sve, ali moramo imati na umu da je jedan dovoljan za rat i katastrofu a za mir, stabilnost i napredak potrebna su najmanje dva sagovornika, smatra potpredsednik vlade Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari