Jedna američka priča 1Foto: BETA AP Photo Carolyn Kaster

Dvojac Demokratske partije – kandidat za predsednika SAD Džozef Bajden i kandidatkinja za potpredsednicu Kamala Haris obećali su, na svom prvom zajedničkom predizbornom skupu u Vilmingtonu u Delaveru koji nije bio otvoren za javnost zbog pandemijskih okolnosti, da će voditi Ameriku kroz tri najveće nacionalne krize 2020 – zarazu, posrnulu ekonomiju i obračun sa sistemskim rasizmom.

Oboje su uputili oštre poruke na račun aktuelnog predsednika Donalda Trampa navodeći da je „nekompetentan lider“, koji se „prenemaže“ i koji je ostavio Ameriku u „dronjcima“.

Na bini su nosili maske na licu odakle su se obratili takođe „maskiranim“ novinarima.

Bajden je obrazložio svoj izbor Kamale Haris navodeći da je senatorka iz Kalifornije prva kandidatkinja za potpredsednika velike američke partije koja nije bele puti. Poručio je i da će izbor koji građani načine u novembru „odlučiti budućnost Amerike na veoma dugi period“.

Kako je nastavio, „Donald Tramp je već započeo svoje napade na Kamalu, nazivajući je ‘gadnom’ i cvileći kako je oštra prema njegovim ljudima“.

To nije iznenađenje, kazao je Bajden, „jer je prenemaganje ono što Donald Tramp najbolje radi, bolje od bilo kog predsednika u američkoj istoriji. Da li je iko iznenađen što Donald Tramp ima problem sa snažnom ženom ili snažnim ženama preko puta?“ Bajden se osvrnuo i na način na koji predsednik rukovodi pandemijom, klimatskim promenama, nezaposlenošću i na njegovu politiku rasne retorike koja, kako je ukazao, dovodi do podela u društvu.

Haris je kazala: „Spremna sam da radim.“ Kako je rekla novinarima, „sve do čega nam je stalo, naša ekonomija, životi, naša deca, zemlja u kojoj živimo, sve je na dnevnom redu“. Amerika, istakla je, vapi za liderstvom, a na vlasti je predsednik koji više brine o sebi nego o narodu koji ga je izabrao.  „Nasledio je najdužu ekonomsku ekspanziju u istoriji od Baraka Obame i Džoa Bajdena. A onda je, kao i sve drugo što je nasledio, pokopao u zemlju.“

Mnogo je razlika između Bajdena i Haris, ocenjuje Bi-Bi-Si. Ne samo po starosti – Bajden je stariji od nje više od 20 godina. Bajden je belac od roditelja iz radničke klase u Pensilvaniji, ona je žena iz Kalifornije, kćerka imigranta sa Jamajke i mame iz Indije.

U prvom javnom nastupu, ipak, oboje su isticali ono što im je zajedničko, ukazuje britanski servis.

„Naša priča je američka priča“, kazao je Bajden i dodao: „Različita je od moje u mnogim pojedinostima, ali ne toliko u suštinskim stvarima.“ Haris se nadovezala rečima da su „oboje isečeni iz istog parčeta tkanine“, što je, ocene su, poruka koja poziva na nacionalno isceljenje i jedinstvo.

Od kada je Bajden u utorak obelodanio ime kandidatkinje za potpredsednicu Tramp je, primećuju mediji, „vrlo vredan u kritikama“. Kako je napisao na Tviteru, Haris je „pala na zemlju kao kamen u svom predsedničkom pokušaju“.

Na konferenciji za novinare u Beloj kući je omalovažavao raniju neuspelu predsedničku nominaciju Kamale Haris tokom koje je, kako je spomenuo, žestoko napadala Bajdena.

„Pratio sam njen rejting, prvo je bilo bum bum, onda je palo ni na šta, i ona je odustala besna i mahnita.“

Sledeći korak u predizbornom procesu jeste demokratska konvencija naredne nedelje na kojoj će Bajden formalno prihvatiti predsedničku nominaciju, što će, prema najavama, u velikoj meri biti virtuelni događaj zbog pandemije.

Nedelju dana kasnije, Tramp će zvanično biti nominovan za drugi četvorogodišnji mandat u Beloj kući od svojih kolega republikanaca na njihovoj stranačkoj konvenciji. Potom sledi 10 nedelja kampanje pre nego što glasači donesu odluku na izborima 3. novembra.

Planirane su tri debate Trampa i Bajdena u septembru i oktobru, dok će potpredsednička debata Kamale Haris i Majka Pensa biti u oktobru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari