Hiljade ultranacionalističkih Jevreja su danas prodefilovale kroz osetljivo palestinsko područje Jerusalima u godišnjoj procesiji, uzvikujući rasističke parole dok se krajnje desničarski ministar nacionalne bezbednosti hvalio da su se Jevreji danas slobodno molili na svom ključnom svetom mestu u tom gradu kršeći time praksu koje su se držali decenijama da tamo nema molitve da se ne bi raspirivale strasti.
Komentari Itamara Ben-Gvira i marš u Jerusalimu, emotivnom srcu izraelsko-palestinskog sukoba, pretili su da podstaknu već visoke tenzije koje su zahvatile region od početka rata u Gazi. Godišnji marš, koji Palestinci vide kao provokativan, pomogao je da otpočne 11-dnevni rat u Gazi pre tri godine.
Učesnici defilea koji su se okupili ispred Kapije Damaska u istorijskom Starom gradu Jerusalima, centralnog mesta okupljanja Palestinaca u istočnom Jerusalimu, uzvikivali su „Smrt Arapima!“ i druge antiarapske i antiislamske slogane. Igrali su i mahali zastavama Izraela.
Ben-Gvir, koji je nekada bio na rubu izraelske politike, ali sada ima ključnu poziciju u Vladi premijera Benjamina Netanjahua, insistirao je da povorka ide tradicionalnom rutom kroz palestinsko područje, uprkos tenzijama koje rastu zbog rata. Učesnici marša su ušli u muslimansku četvrt Starog grada kroz Kapiju Damaska i završili kod Zapadnog zida, najsvetijeg mesta gde Jevreji mogu da se mole.
Policija je naglasila da povorka neće ući u prostranu džamiju Al-Aksa, treće najsvetije mesto Islama. Vrh brda na kojem se ona nalazi je najsvetije mesto za Jevreje koji ga nazivaju Hramskom gorom, jer je to bila lokacija jevrejskih hramova u drevno doba.
Ali aktivisti su rekli da su stotine Jevreja posetile danas taj kompleks, a Ben-Gvir rekao da su se tamo molili slobodno, prateći, kako je rekao, svoju politiku.
Otkako je Izrael zauzeo to mesto 1967. godine, Jevrejima je bilo dozvoljeno da ga posećuju, ali ne i da se mole. Napadi na to mesto su izazvali široko rasprostranjeno nasilje u nekoliko navrata poslednjih decenija.
„Jevreji su se molili na Gori hrama. To je politika ministra“ – rekao je o sebi Ben-Gvir Radio-stanici Galei Israel.
Netanjahu je rekao da se nije promenilo shvatanje da na tom svetom mestu nema jevrejske molitve.
Ben-Gvir je dugo pozivao na veći pristup Jevreja tom svetilištu i više puta ga je posetio kao ministar. Palestinci sma
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.