Jordan optužio izraelskog ministra za upad u džamiju Al-Aksu 1foto EPA-EFE/ABIR SULTAN / POOL

Jordanske vlasti su danas oštro osudile jutrošnju posetu novog izraelskog ministra za nacionalnu bezbednost Itamara Ben-Gvira svetom mestu u istočnom Jerusalimu, čestom poprištu sukoba palestinskih demonstranata i snaga bezbednosti Izraela.

Jordan sebe smatra zaštitnikom Brda hrama, kako to mesto zovu Jevreji, a muslimani Uzvišeno utočište (Haram al Šarif) i gde se nalazi džamija Al-Aksa, a nekada su tamo bili drevni jevrejski hramovi.

Izrael to ne priznaje, ali kaže da kraljevina ima „posebnu ulogu“ na svetilištu od potpisivanja mirovnog sporazuma između dve zemlje 1994. godine, navode izraelski mediji.

„Jordan najoštrije osuđuje upad u džamiju Al-Aksa i narušavanje njene svetosti“, navedeno je u saopštenju ministarstva spoljnih poslova Jordana, prenele su agencije.

Ben-Gvir nije ušao u džamiju. Njegova poseta Brdu hrama oko 7 časova je trajala petnaestak minuta.

On je posećivao više puta to mesto, ali je ova njegova poseta prva otkako je prošle nedelje postao ministar.

Ben-Gvir je otišao na Brdo hrama iako je navodno pristao da odloži posetu na jučerašenjem sastanku sa premijerom Benjaminom Netanjahuom i posle osude opozicije, te pretnji palestinskog islamskog Hamasa.

Izraelski TV Kanal 12 javio je da je policija pojačala nivo budnosti u Jerusalimu posle posete ministra, ali to nije zvanično potvrđeno.

Brdo hrama je najsvetije u judaizmu, a džamija Al-Aksa je treća po značaju u islamu.

Izrael je osvojio istočni Jerusalim, gde se svetilište nalazi, od Jordana u ratu 1967. godine. Ta zemlja je dozvolila da jordanska verska uprava Vakf nastavi da upravlja svetilištem.

Provakcije i nasilje na Brdu hrama su često prerastali u veće sukobe.

Diplomate iz nekoliko arapskih zemalja su navodno apelovale na izraelske vlasti pre posete Ben-Gvira i izražavale zabrinutost jer bi, kako su navodile, takav potez mogao dovesti do pogoršanja bezbednosne situacije na samo u Jerusalimu, već i na okupiranoj Zapadnoj obali i širem regionu.

Palestinsko ministarstvo spoljnih poslova je danas osudilo posetu izraelskog ministra, ocenivši da je to „provokacija bez presadana i opasna eskalacija sukoba“ i označilo Netanjahua odgovornim za, kako je saopštilo, taj „napad na Al-Aksu“.

Palestinski premijer Muhamed Šajeh rekao je da takvi „upadi“ jesu „pokušaj da se džamija Al-Aksa pretvori u jevrejski hram“.

Ben-Gvir je dugo zastupao mišljenje da je potrebno izmeniti status kvo na Brdu hrama na osnovu koga je muslimanima dozvoljeno da se tamo mole i da ulaze uz malo ograničenja, a Jevreji mogu da dođu samo u određeno vreme, određenim putem da idu u pratnji policije, ali ne mogu da se mole.

Palestinci i veći deo međunarodne zajednive odbijaju svaku izmenu takve situacije.

Ambasador SAD u Izraelu Tomas Najds (Nides) je izjavio da je vrlo jasno rekao izraelskoj vladi da je neophodno očuvanje statusa kvo jerusalimskih svetih mesta i da su akcije da se to spreči neprihvatljive.

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) koji su priznali Izrael 2020. godine su oštro osudili „upad“ izraelskog ministra „u predvorje Al–Akse“ pod zaštitom izraelskih snaga i pozvale izraelske vlasti da preuzmu odgovornost za smanjenje eskalacije i nestabilnosti u regionu.

Bahrein koji je takođe priznao Izrael u isto vreme kada i Emirati nije odmah reagovao, a u saopštenju ministarstva spoljniih poslova Saudijske Arabije je takođe osuđena poseta izraelskog ministra.

Saopštenja o osudi objavili su i Kuvajt, Katar i Turska koje je posetu nazvala provokativnom akcijom.

Egipat je upozorio na negativne posledice takvih mera po bezbednost i stabilnost na okupiranim teritorijama i u regionu na budućnost mirovnog procesa, preneo je AP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari