hongkong medijiFoto: EPA-EFE/MIGUEL CANDELA

Hongkonška nezavisna medijska kuća Sitizen njuz saopštila je da će od sutra “prestati sa radom” zbog “sve lošijeg medijskog okruženja u gradu pod kineskom upravom” i kako bi “osigurala bezbednost zaposlenih”.

“Nažalost, ubrzane promene u društvu i pogoršanje okruženja za medije doveli su do toga da više nismo u mogućnosti da postižemo svoje ciljeve bez straha. Usled ove krize, moramo da osiguramo da svi naši zaposleni budu bezbedni”, navodi se u saopštenju Sitizen njuza, koji je pokrenut 2017. godine.

Kako prenosi Gardijan, glavna urednica Sitizen njuza Dejzi Li je na današnjoj konferenciji za novinare izjavila da, zbog takve promene okruženja, više ne zna ko je bezbedan a ko ne.

“Pošto više nisam dovoljno uverena u bezbednost orkuženja kroz koje vodim moje novinare, moram da preuzmem odgovornost”, dodala je ona.

Odluka o zatvaranju Sitizen njuza izazvana je prošlonedeljnom policijskom racijom u nezavisnom Stand njuzu, rekao je novinarima Kris Jeung, glavni kolumnista Sitizen njuza i bivši predsednik Udruženja novinara Hongkonga.

“Ne možemo da isključimo mogućnost da smo izloženi određenim rizicima. Izveštavanje bez straha znači da ne moramo da se plašimo da ćemo uvrediti političku elitu, da možemo da kritikujemo vlasti kada njihova politika nije dobra i da nismo u strahu od izveštavanja o korporoacijama zbog pritiska biznis sveta”, rekao je on.

Prodemokratska medijska kuća Stand njuz iz Hongkonga saopštila je da je zatvorena pošto je policija prošle nedelje upala u kancelarije i uhapsila više zaposlenih pod optužbom za “pobunjeničke publikacije”.

“Zbog novonastale situacije, Stand njuz prestaje sa radom. Vršilac dužnosti glavnog urednika Patrik Lam je podneo ostavku i svi zaposleni su raspušteni”, objavljeno je tada na Fejsbuk profilu ovog medija.

Prethodno su stotine pripadnika policije za nacionalnu bezbednost Hongkonga izvršili raciju ovog onlajn medija i uhapsili šest osoba osumnjičenih za “zaveru za objavljivanje pobunjeničkih publikacija”, što predstavlja poslednji primer obračuna sa nezavisnim novinarstvom na toj teritoriji.

Ova dešavanja dodatno su povećala zabrinutost zbog slobode govora i medija u bivšoj britanskoj koloniji, koja se vratila pod kinesku upravu 1997. uz obećanje da će individualna prava biti zaštićena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari