Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk otkazao je samit lidera zemalja članica EU koji je trebalo da juče da bude održan u Briselu i umesto toga zakazao sastanak lidera evrozone, koji je počeo u kasnim poslepodnevnim satima. Tusk je na svom Tviter nalogu poručio da će susret trajati sve dok ne bude postignut dogovor o Grčkoj.
Odluka šefa Evropskog saveta protumačena je kao odraz odlučnosti da Grčka ostane u zoni evra, iako je ministarski sastanak evrogrupe održan dan ranije neslavno završen. Ni nakon devetosatne rasprave u subotu nije postignut dogovor da li će plan Grčke za novi program pomoći biti usvojen ili će toj državi biti onemogućeno da upotrebljava zajedničku valutu.
Ministar finansija Italije Pjer Karlo Padoan izjavio je tokom jučerašnjeg dana da predstavnici evrozone nastavljaju da rade „na obezbeđivanju uslova za početak pregovora o novom paketu pomoći za Atinu, a ne na stavljanju tačke na dogovor“. Prema njegovom mišljenju, najveća prepreka za ostvarivanje napretka jeste nedostatak poverenja u obećanje Grčke da će sprovesti reforme koje je predložila. Italijanski premijer Mateo Renci poručio je Nemačkoj da se ne sme dopustiti da Grčka napusti evrozonu.
– Sada zdrav razum mora da prevlada i sporazum mora biti postignut. Italija ne želi da Grčka izađe iz zone i Nemačkoj kažem: Što je dosta, dosta je – izjavio je Renci za jučerašnje izdanje lista Mesađero, prenele su svetske agencije. Renci smatra da nakon što je vlada Grčke napravila predloge u skladu sa evropskim zahtevima, mora biti postignut sporazum.
Kriza je intenzivirana nakon što je na referendumu održanom u Grčkoj 5. jula odbačen plan štednje, koji su poverioci označili kao uslov za novi program finansijskog paketa pomoći Atini iz Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Suočen sa rizikom da ECB i MMF uskrate garancije grčkim bankama i na taj način u suštini izbace Grčku iz evrozone, grčki premijer Aleksis Cipras je u poslednji čas predložio novi plan štednje, koji je u nekim segmentima, smatraju stručnjaci, čak oštriji od onog odbačenog na referendumu. Ipak, grupa zemalja predvođena Nemačkom je izrazila sumnju u delotvornost Ciprasovog plana, a nemački ministar finansija Volggang Šojble je doveo u pitanje i Ciprasov kredibilitet.
S druge strane, Francuska i Italija se snažno zalažu da se Grčkoj pruži šansa da ostane u evrozoni i smatraju da Ciprasov predlog pruža dobru osnovu za pregovore o novom paketu finansijske pomoći. Grčka bi bez garancija ECB morala da uvede paralelnu valutu, što bi prema mišljenju većine finansijskih stručnjaka, dovelo do još veće nestabilnosti i meteža u ionako „krhkom“ grčkom privrednom sistemu.
Finci za „gregzit“
Helsinki – Parlament Finske doneo je proteklog vikenda odluku da ne prihvati bilo kakav novi sporazum s Grčkom i na taj način se izjasnio za izlazak te države iz zone evra. Odluka poslanika da se opredele za „gregzit“ doneta je nakon što evroskeptična partija Fins, druga po snazi u parlamentu, zapretila da će oboriti vladu ukoliko podrži još jedan dogovor za spas Atine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.