Još jedan znak otopljavanja odnosa na Korejskom poluostrvu 1Foto: EPA-EFE/ KCNA

Lideri Severne i Južne Koreje su postigli dogovor da 27. aprila održe samit na granici između dve zemlje, što će biti tek treći takav susret i još jedan znak otopljavanja odnosa između Pjongjanga i Seula.

Visoki zvaničnici Severne i Južne Koreje su se juče sastali da bi obavili pripreme za samit dve Koreje, nekoliko dana nakon što je severnokorejski lider Kim DŽong Un bio u iznenadnoj poseti Kini.

Kim bi trebalo da se sastane s južnokorejskim predsednikom Munom DŽae Inom krajem aprila u Panmundžomu, takozvanom „selu primirja“, u demilitarizovanoj zoni, nakon čega treba da uslede razgovori sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, koji bi mogli da budu održani najranije u maju. Lider severnokorejske delegacije Ri Son Gvon rekao je u Panmundžomu da je cilj jučerašnjih pregovora bio prokrčenje puta za sastanak između lidera Severne i Južne Koreje, što je prvi put da neki zvaničnik ili medij sa Severa pominje mogućnost takvog susreta. „U proteklih otprilike 80 dana mnogo toga bez presedana se dogodilo u odnosima između dve Koreje“, rekao je Ri, koji predsedava severnokorejskim Komitetom za ponovno ujedinjenje.

Otopljenje odnosa na Korejskom poluostrvu bilo je podstaknuto Zimskim olimpijskim igrama u Južnoj Koreji, a usledilo je nakon godinu dana tenzija zbog nuklearnog i raketnog programa Severne Koreje, zbog kojeg su Kim i Tramp vodili verbalni rat. Od tada je zabeleženo više zvaničnih poseta između Pjongjanga i Seula.

Analitičari ocenjuju da će uspeh samita između Severne i Južne Koreje zavisiti od toga kolika je verovatnoća za održanje razgovora između Severne Koreje i Sjedinjenih Država. Datum sastanka Trampa i Kima još nije određen. Za Severnu Koreju diplomatski odnosi sa Jugom predstavljaju put ka razgovorima sa SAD i deo su dugoročnih napora da se zemlji ublaže ekonomske sankcije, ocenio je Kristofer Grin, stariji savetnik za pitanje Korejskog poluostrva u Kriznoj grupi, organizaciji za sprečavanje konflikta. „Ako postoji realna šansa da se održe razgovori sa SAD, to će pomoći samit između dve Koreje ako bi dobro prošao jer će severnokorejska strana želeti da pokaže srdačnu stranu“, rekao je Grin, preneo je Gardijan.

Samit bi mogao da prokrči put za šire pregovore u kojima bi učestvovalo više strana u regionu. „Ako sve prođe glatko, uslediće runde samita dve, tri ili četiri strane. Niko ne očekuje da se pitanje Korejskog poluostrva reši na jednom ili dva samita. Dug je put do rešenja. Ali je celokupni trend pozitivan“, rekao je Čeng Ksijaohe, vanredni profesor na Fakultetu za međunarodne studije Univerziteta Renmin u Pekingu. Visoki kineski diplomata Jang Đieči otputovao je juče u Seul da razgovara s Munom o Kimovoj poseti Pekingu. Bilo je to prvo Kimovo putovanje u inostranstvo od kada je nakon smrti svog oca Kima DŽong Ila 2011. preuzeo vlast u zemlji.

Kina je dugi niz godina bila ključni diplomatski zaštitnik Severne Koreje s kojom je negovala i trgovinske odnose i dostavljala joj pomoć, ali su među odnose Pekinga i Pjongjanga nastupile tenzije zbog programa naoružanja Severne Koreje. Uprkos tome, dvojica lidera su pozdravili istorijske veze svojih zemalja, te je Si prihvatio Kimov poziv da poseti Pjongjang, saopštila je zvanična korejska centralna novinska agencija Severa, preneo je Gardijan. „Ne postavlja se pitanje u vezi s tim da će moja prva poseta u inostranstvu biti poseta glavnom gradu Kine“, rekao je Kim, prenela je agencija. On je dodao da je to njegova „plemenita obaveza“.

Kim je obećao „denuklearizaciju“ Korejskog poluostrva, ali je dodao da će to zavisiti od toga da li će Južna Koreja i SAD preduzeti, kako je rekao, „progresivne i sinhronizovane mere za realizaciju mira“.

Analitičari ocenjuju da obe strane imaju razlog za pregovore – Pjongjang da bi obezbedio podršku Pekinga, a Kina da bi zaštitila svoje interese u onome što smatra svojim „dvorištem“. Međutim, još nije poznato koliko je Kim posvećen denuklearizaciji. „Kimovo saopštenje o denuklearizaciji usledilo je uz preduslove koji prilično slično zvuče onim preduslovima koji su bili razlog neuspeha prethodnih razgovora. Možda se Kimova definicija preduslova promenila, ali to se može tako shvatiti samo putem pažljivih pregovora. NJegovu izjavu treba da shvatimo ozbiljno, ali uz znatnu dozu skepse“, rekao je Daglas Pal, šef Programa za Aziju u Karnegi zadužbini za međunarodni mir u Vašingtonu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari