Ministar spoljnih poslova Litvanije je ukazao na mogućnost da ad hok koalicija zapadnih zemalja pošalje u Ukrajinu vojno osoblje za obuku uz podršku kopnene protivvazdušne odbrane, nekoliko dana nakon što je Rusija zauzela sve oštriji ton protiv onoga što vidi kao pretnje dubljeg umešanosti Zapada u rat.
U razgovoru za Gardijan nakon sastanka sa britanskim kolegom Dejvidom Kameronom u Londonu, Gabrijelijus Landsbergis je takođe podržao britanskog ministra spoljnih poslova u izjavi da bi Ukrajina mogla da upotrebi oružje britanske proizvodnje protiv Rusije.
Landsbergis je dugo pozivao na oštriju akciju protiv Rusije, ali njegove poslednje izjave su pokazale da u delovima Evrope postoji podrška za mišićnu liniju koju je nedavno usvojio francuski predsednik.
Makron je šokirao neke evropske kolege i razbesneo Rusiju rekavši da zapad ne bi trebalo da isključi slanje trupa u Ukrajinu.
„Naše trupe su obučavale Ukrajince u Ukrajini pre rata, i mi to radimo mnogo godina. Tako da bi povratak ovoj tradiciji mogao biti sasvim izvodljiv“, rekao je Landsbergis. „Ovo bi mogao biti prvi korak u inicijativi predsednika Makrona“.
On je rekao da je predlog da se Ukrajinci obučavaju unutar njihove zemlje „praktičniji“ od obuke koja se odvija na teritoriji članica NATO-a.
Litvanski parlament već je dao vladi mandat za obuku unutar Ukrajine, naveo je, i to bi bilo najbolje uraditi kao deo veće koalicije.
Makron, suočen sa široko rasprostranjenim kritikama, ostao je pri ideji o slanju trupa u Ukrajinu, tvrdeći da je legitimno ostaviti Rusiju da nagađa o tome šta je Zapad spreman da uradi da bi odbranio ukrajinski suverenitet. Strateška dvosmislenost uznemiruje Vladimira Putina, rekao je on.
Landsbergis je rekao da su Makronove primedbe već delovale pošto je Kremlj promenio proračune.
Ipak, rekao je da „ima mnogo frustracija“ u Ukrajini.
„Ukrajinci jasno stavljaju do znanja, posebno Dmitro Kuleba, ministar spoljnih poslova, koje su baterije Patriot potrebne i kako će se koristiti. Nemoguće je to učiniti jasnijim“, rekao je on.
„Šteta koju vidimo – to je na nama, to je naš neuspeh. Zvuči kao ruski uspeh, ali oni to mogu da urade sa povezom na očima ako ne možemo da odbranimo ukrajinske gradove. Oni samo bombarduju moždane centre električne mreže što je mnogo teže popraviti“.
Gledajući u sledeću zimu, iskreno mi je veoma teško da zamislim kako će zemlja proći.
„Voleo bih da neke od većih zemalja preuzmu vođstvo u pitanjima kao što su protivvazdušna odbrana, tenkovska koalicija ili bilo šta drugo“, rekao je on.
Landsbergis je pozvao Britaniju da preuzme veću ulogu u Ukrajini. „Postoji potreba. Postoji potencijal i postoje stvari koje možemo da uradimo zajedno.”
On je istakao potencijalnu ulogu Velike Britanije u suočavanju sa hibridnom pretnjom koju predstavlja Rusija, nešto što je opisao kao novu realnost, ali ne i deo konvencionalnog vojnog ratovanja.
„Postoji mogućnost kinetičke hibridne aktivnosti, što znači fizički napadi, paljevine, nasilje nad pojedincima“, rekao je on, dodajući da ovi napadi ne spadaju u tradicionalnu definiciju napada koji treba da se rešava kroz član 5 NATO-a.
„Šta radite kada je fabrika izgorela ili šta radite kada postoji napad koji očigledno finansira Rusija? Kako su oni definisani i adresirani?“ upitao. „U tome nam je potrebna veća saradnja i razmena informacija između obaveštajnih službi, ali i između političara“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.