Josip Juratović: Nova vlada Nemačke neće gledati kroz prste ignorisanju demokratije na Balkanu 1

Rezultati izbora su pokazali da je Njemačka spremna nakon 16 godina moderatorske politike Angele Merkel konačno krenuti ka rješavanju nezaobilaznih tema koje nam nameće zelena agenda Europe, kaže u razgovoru za Danas Josip Juratović zastupnik u Bundestagu ispred Socijaldemokratske partije (SPD) koja je osvojila tesnu većinu na izborima.

Dakle, to znači da će doći do transformacije u privredi praćeno digitalizacijom koje će utjecati na društvo i društvene promjene.

Ukazuje da su nemački građani dali svoje poverenje Olafu Šolcu i njegovim socijaldemokratima jer „imaju tradicionalno seriozan pristup u takvim situacijama, za razliku od radikalnog pristupa zelenih, SPD iste ciljeve prati sa socijalnom odgovornošću naspram građana kako ne bi ugrozili njihovu egzistenciju“.

Navodi da CDU, stranka kancelarke Merkel, na čelu sa Arminom Lašetom po pitanju društvenih izazova koji stoje pred nama po ugledu na Merkel nisu gotovo nikakava rešenja nudili za budućnost „već su se oslonili na popularnost gospođe Merkel koja se više nije kandidirala a koja je vodila uspješnu politiku samo zato što je imala u svom kabinetu jake ministre iz redova SPD-a na primjer Olafa Šolca i to je narod prepoznao“.

*SPD je dobio najviše glasova, sledi period dugih pregovora. Koji savez je najverovatniji ishod?
-Ja mislim da su građani odlučili da ne žele Armina Lašeta i njegov CDU i s time predstoji samo još jedna moguća koalicija a to je takozvana “semafor koalicija“, socijaldemokrata, liberala i zelenih i uvjeren sam iako sada liberali pokušavaju taktizirati na kraju će to biti jedina moguća koalicija koju će podržati građani Njemačke. Uvjeren sam da ćemo prije isteka ove godine u Njemačkoj dobiti vladu koja će biti spremna uhvatiti se u koštac s izazovima koji stoje pred nama u Njemačkoj i u Europi.

*Tokom oproštajne posete Merkelove Beogradu ona je pohvalila napredak Srbije, reforme,boljitak…Vučić je pozdravio gošću na aerodromu tako što je isprepletao svoje prste i napravio oblik srca. Hoće li Nemačka na čelu sa Olafom Šolcom isto tako biti blagonaklona prema Srbiji i „gledati joj kroz prste“?
-Iskreno rečeno nisam razumio taj cirkus Angele Merkel koji je u jeku izborne kampanje u Njemačkoj sprovodila prema Zapadnom Balkanu. Pogotovo ne njezine hvalospjeve prema gospodinu Vučicu u situaciji kada znamo da Srbija niti jedno novo poglavlje na putu u EU nije otvorila od 2019. što dokazuje da stoji u svojim reformama na putu u EU. Uvjeren sam u to da će nova vlada Njemačke biti i dalje blagonaklona prema ljudima na Zapadnom Balkanu, ali sigurno neće gledati kroz prste kako se na Zapadnom Balkanu ignoriraju demokratske vrijednosti koje se zasnivaju na osnovnim ljudskim pravima i funkcionalnosti demokratskih institucija.

*Nemačka je početkom godine pokrenula diplomatsku ofanzivu s ciljem da vrati region Zapadnog Balkana visoko na listu prioriteta EU. Berlinski proces je 2014. pokrenut dobrim delom i na inicijativu Angele Merkel. Može li se očekivati kontinuitet te politike?
-Ako se stvarno ozbiljno želi staviti region Zapadnog Balkana u visoki prioritet EU onda nije dovoljan samo Berlinski proces koji po meni sve vise liči na putujući cirkus, jer rezultati koji su tamo zaključeni su isključivo u sklopu ekonomskih interesa, a premalo usmjereni prema razvoju društva pogotovo po pitanju demokratskih vrijednosti a bez kojeg ta cijela regija stoji na putu u članstvo EU. Dakle nije samo dovoljan kontinuitet već treba proces ulaska u EU ubrzati. EU jasno mora izraziti da želi Zapadni Balkan u EU i to u uniju demokratskih vrijednosti što nije bilo jasno izraženo u politici Angele Merkel. Ona je bila savršen moderator postojećeg bez političkih ideja i vizija. Dakle nova koalicija Njemačke će se morati intenzivno pozabaviti demokratizacijom Zapadnog Balkana ako joj je stalo da zapadni Balkan stvarno bude jednog dana dio EU.

*Kako vidite aktuelnu situaciju u regionu? Diplomatsko zahlađenje između BiH i Srbije, blokada institucija u BiH, izjava Zorana Milanovića da je predsednik i Hrvata u BiH, nedavna dešavanja u Crnoj Gori…
-To je klasika većine zapadno-balkanskih zemalja, naime, kada zemlje zapadnu u unutarpolitičku krizu traže krivce izvana. Očigledno Vulinov „srpski svet“ nije doživio svoju katarzu koju je Njemačka doživjela nacizmom, nažalost mu političari njegovog profila u susjedstvu idu naruku. Tako da se balkanski politički neuspjeh uspješno zamagljuje oštrom nacionalističkom retorikom i nažalost ponovno zveketanjem oružja. Ponovno se Zapadni Balkan sve više odstranjuje od Europe i spušta kulturološki na nivo Afganistana gdje su demokratske zemlje trošile energiju na stvaranje novih koruptivnih elita putem izdašnih novčanih potpora a zanemarili društvo, pogotovo u ruralnim sredinama. Zato je neophodno da Europa u svom prestrojavanju u Europsku uniju demokratskih vrijednosti i čvrstih demokratskih institucija i Zapadni Balkan ozbiljno uzme pod tu obavezu. Što znači da ubuduće EU prestane trgovati sa nacionalnim vođama i otpočne konačno podržavati demokrate kojih ima dovoljno i koji su do sada bili prepušteni sami sebi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari