Junker: EU da prestane da se ponaša kao patuljak, da ne bi postala deo jelovnika 1foto EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Nekadašnji predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je da EU mora da ima ključnu ulogu u pregovorima o budućnosti Ukrajine, ali da u to mora da ubedi predsednika SAD Donalda Trampa i da mora prestane da se ponaša kao patuljak.

Luksemburžanin Junker je u intervjuu za grčki dnevnik Katimerini rekao da su sve veći poremećaji u međunarodnim odnosima, ali da to i nije ništa novo, osim što su sada SAD, iako tradicionalni saveznik EU, „okrenule leđa Evropskoj uniji i podržavaju njenog sadašnjeg neprijatelja, Rusiju“.

„Oni daju prednost svojim odnosima sa Rusijom i zapostavljaju odnose sa EU. A jedan od razloga je što se mi ponašamo kao patuljci, a nismo patuljci. U mnogo čemu nismo gigant, ali partnere treba shvatiti ozbiljno. Moramo biti za stolom kada se bude razgovaralo o Ukrajini. Ako nismo za stolom, bićemo na jelovniku“, rekao je Junker.

Donald Tramp, po rečima Junkera, ne sluša nikoga ko pokušava da mu promeni mišljenje i njega „ne zanimaju međunarodni sporazumi, on ih zanemaruje i samo želi da sklapa poslove“.

„A mi moramo jasno da stavimo do znanja da predstavljamo nešto, i to ne samo 27 država, nego političko jedinstvo. Trampu i Putinu se ne sviđa ideja da je EU jedan entitet, žele da zemlje članice podele na pojedinalne partnere i sklapaju poslove“, rekao je Junker.

Od Trampa se, po oceni Junkera, ne treba skrivati, već mu treba prilaziti na isti način kako on nastupa prema drugima.

„Moj je utisak da on želi da sklopi sporazum sa Rusijom na štetu Ukrajine. A to nije način kako se treba odnositi prema suverenim državama. Mora da prihvati da, pošto mi ovde imamo rat, mora da razgovara sa Evropljanima. I to moramo da mu objasnimo“, rekao je Junker.

On je ocenio da su „kombinacija Trampovog benignog ignorisanja i ruske agresije na Ukrajinu dva elementa koji teraju Evropu da postane snažniji odbrambeni oslonac u NATO“, ali je potrebno da sredi svoj „fragmentisani“ odbrambeni sistem i da promeni činjenicu da većinu vojne opreme kupuje iz vanevropskih zemalja, uglavnom iz SAD.

Na pitanje o tome šta ga brine u EU, Junker je rekao da je to nedovoljan nivo solidarnosti među državama članicama i kao primer je naveo migrantsku krizu i probleme da se ona reši na evropskom nivou.

Junker je u intervjuu ponovio svoju raniju ocenu da ne misli da je vreme da Ukrajina „već sutra ujutro postane članica EU“, ali da joj treba omogućiti da polako postaje deo Unije, i da bez ulaska u njene institucije postepeno učestvuje u raznim oblastima evropske politike, ali za početak bez prava glasa.

„Njena privreda nije dovoljno jaka koliko bi trebalo za članstvo, vladavina prava se ne poštuje dovoljno i Ukrajina ima ozbiljan problem sa korupcijom. Ne kažem da je Ukrajina korumpirana zemlja, ali ima ozbiljan problem, i ne treba Ukrajini da obećavamo nešto što ne možemo da ispunimo“, rekao je Junker.

Bivši predsednik Evropske komisije je rekao da i Turska ima evropsku perspektivu, ali da je udaljenija od EU nego Ukrajina.

„Neke članice EU su me uvek kritikovale kada sam pokušavao da izgradim dublje odnose sa Turskom. Mislim da se te države ne mogu ubediti doprinosom koji Turska daje evropskoj odbrani. Ali ona ima svoju ulogu u toj oblasti. Bez Turske ne može postojati evropska bezbednosna arhitektura. Zato moramo da poštujemo njenu vojnu moć. Ali to nije razlog da postane deo EU“, rekao je Junker.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari