Dižu se žičane ograde i zatvaraju putevi sve zbog pogreba Putinovog najvećeg neprijatelja: Jutarnji list o sahrani Navaljnog 1Foto: EPA-EFE/Remko de Waal

Nakon što je napetost i opstanak režima okončan mrtvim telom Alekseja Navaljnog, ruskog građanskog opozicionog političara i disidenta koji je preminuo pod nerazjašnjenim okolnostima (verzija ubistva je sve izvesnija) u zatvoru na Arktičkom krugu, u petak, 1. marta, punih 15 dana posle njegove smrti 16. februara treba da bude sahranjen, piše hrvatski Jutarnji list.

Vladajući Putinov režim čini sve da sahrana prođe „brzo” i „neprimetno”, a posebno da ne preraste u antirežimski protest ili bilo kakav oblik građanske neposlušnosti.

Iz Kremlja porodice jasno poručuju da bi bilo najcelishodnije da „sahrana bude u uskom porodičnom krugu” da slučajno ne dođe mnogo ljudi.

Aleksejeva supruga Julija Navaljna rekla je da ne zna da li će sahrana prerasti u politički skup i da li će sve proći mirno.

Prema nezavisnim ruskim portalima, moskovska policija je na nogama.

Kao upozorenje i pretnja svima koji nameravaju da dođu na poslednji ispraćaj hrabrom ruskom opozicionom lideru, pripremljeni su mobilizacioni „pozivi“, dovoljno je da unesete ime neposlušnog i nepokornog građanina.

Policija već patrolira grobljem i oko njega, postavljene su nadzorne kamere, a duž trase se postavljaju žičane ograde.

Režim je spreman na bilo kakva iznenađenja, a pojedini nezavisni mediji javljaju da bi prilazne ulice mogle da budu zatvorene i gradski saobraćaj obustavljen kako bi što manje ljudi došlo na sahranu.

Prema rečima koleginice Navaljnog Kire Jarmiša, parastos bi trebalo da se održi u crkvi ikone Bogorodice Čujte naš bol u južnom moskovskom predgrađu Marino, gde je živeo Navaljni, a sahrana na Borisovskom groblju.

Nadležni su do sada odbijali da ispune zahtev za salu u kojoj bi telo bilo izloženo i komemoracija, ali su pregovori u toku.

Otac Grigorije Mihnov-Vojtenko, koji je želeo da blagoslovi jedno od mesta gde su građani palili sveće i ostavljali cveće u znak sećanja na Navaljnog, priveden je, a tokom ispitivanja mu je pozlilo i odveden je u bolnicu.

Iguman Jevmenije iz Ivanovske oblasti „isporučen“ je crkvenom sudu jer je rekao da je „Aleksej išao Isusovim putem“, a iz Crkve su uklonjena dva moskovska pravoslavna sveštenika koji su izrazili podršku i solidarnost sa Navaljnim.

Protojerej Aleksej Uminski je „oslobođen“ svešteničke dužnosti (doduše, carigradski patrijarh mu je to vratio, što je izazvalo dodatnu napetost u ionako uzavrelim i narušenim odnosima između RPC i patrijarha Vartolomeja), a jeromonah Joanije (Gujate) je sumarno prebačen u Španiju, piše Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari