Jutarnji: Zašto je Nemačka dala Ukrajini tenkove koje su rashodovali još pre deset godina? 1Foto: EPA-EFE/Andreas Gora / POOL

Nemačka je objavila da će Ukrajini isporučiti 50 tenkova Gepard iz vojnih skladišta, a zbog snažnog domaćeg i stranog pritiska vlada kancelara Olafa Šolca odluku je donela na sednici iza zatvorenih vrata, uoči konferencije održane u utorak u Ramštajnu gde su Amerikanci okupili više od 30 zemalja saveznica.

 

Kancelar je pod žestokim pritiskom: partneri u vladi Zeleni i liberali su, kao i opozicionui CDU, za izvoz teškog oružja u Ukrajinu, piše jutarnji.hr, portal Jutarnjeg lista, pozivajući se na Špigl.

To je zaokret za Olafa Šolca  jer je kancelar još prošle sedmice odbijao da šalje teško naoružanje u Ukrajinu, poručujući kako je logičnije da istočne članice NATO-a šalju tenkove sovjetske proizvodnje, kojima Ukrajinci znaju upravljati i održavati ih.

Do sada su Nemci s više zemalja imali dogovor da im pošalju nemačke tenkove ili drugo oružje, a oni Ukrajini šalju rusko.

Upitna upotrebljivost

Zeleni se nedeljama zalažu za isporuku teškog naoružanja Ukrajini, a najmanja članica tročlane koalicije FDP prošlog vikenda se na stranačkoj konvenciji takođe izjasnila za to, uz formulaciju koja ostavlja otvorenim hoće li se oružje slati direktno ili kao do sada u kombinaciji s nekom istočnom saveznicom.

Veliki udar na Šolca dogodio se sredinom prošle nedelje kad je najveća opoziciona Hrišćansko-demokratska unija (CDU) objavila da će ove sedmice podneti predlog Bundestagu sa zahtevom da Nemačka osigura tenkove za Ukrajinu, što bi mogli podržati Zeleni i FDP.

Ako bi većina zastupnika po tako važnom pitanju okrenula leđa kancelaru, to bi se moglo protumačiti kao izglasavanje nepoverenja, tumači Špigl.

Pitanje je koliko će nemački tenkovi iz 70-ih na ratištu biti upotrebljivi. Gepard, tenk s dva protuvazdušna topa kalibra 35 milimetara, koji se može nadograditi raketama Stinger, postepeno je izbačen iz nemačke vojske pre više od deset godina, piše Politico.

Mnogi od tih tenkova uskladišteni su u nemačkoj vojnoj kompanici Krauss-Maffei Wegmann (KMW), koja je najavila da ih je spremna urediti i prodati Ukrajini.

No, problem je što je Švajcarska, ključni dobavljač municije za Gepard, zabranila izvoz tih projektila u Ukrajinu. Takođe, ti tenkovi zahtevaju komplikovano rukovanje i održavanje, upozorio je Roderik Kjasveter (CDU).

Nude i Leoparde

Sada kad je Berlin poslao signal da „očito veruje ukrajinskim oružanim snagama da će vrlo brzo naučiti složene zapadne sisteme“, kako je rekao za Politiko Kjesveter, to znači da bi i manje komplikovali sistemi kao što su borbeno vozilo Mader, tenk Leopard ili topovski sistemi mogli biti isporučeni.

Velt piše da je kompanija Rajnmetal zatražila dozvolu za izvoz 88 teških borbenih tenkova Leopard 1A5, te 100 lakih tenkova Marder u Ukrajinu, dok KMW želi isporučiti 100 komada Panzerhaubitze 2000.

Još pre dve nedelje u Kabinetu kancelara gledali su na isporuku tenkova kao ozbiljnu pretnju bezbednosti. Nemačka bi mogla biti shvaćena kao zaraćena strana protiv Rusije, navodii su argumente. Bundesver nema opreme, Ukrajinci ionako ne znaju rukovati zapadnim oružjem, preti nuklearna eskalacija.

Još krajem februara KMW nudila je nemačkoj vladi da u kratkom roku isporuči Geparde Ukrajini. Reč je o rashodovanim tenkovima Bundesvera, koje bi trebalo popraviti. Zato tu ideju tada nisu ozbiljno shvatili.

Sad Nemačka raspravlja hoće li u Ukrajinu slati i tenkove Leopard 1, koji su se počeli proizvoditi još 1965.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari