Lider glavne opozicione stranke Južne Koreje ocenio je danas u razgovoru za CNN da je mislio da je predsednikovo saopštenje o uvođenju vanrednog stanja bilo „lažno“ te da njegova stranka sada nastoji da opozove lidera zemlje.
Predsednik Jun Suk Jeol objavio je dekret – koji je trajao samo nekoliko sati pre nego što su ga poništili poslanici koji su silom prošli pored vojnika u parlament – u izvanrednom kasnonoćnom televizijskom obraćanju u utorak uveče.
„Te noći, nakon što sam napustio posao, osmarao sam kući kada mi je supruga pokazala YouTube video i rekla: ‘Predsednik proglašava vanredno stanje'“, priča Li Jae-miung, lider iz liberalne demokratske partije (DP).
„Odgovorio sam: To je debela laž. Nema šanse da je to stvarno“, rekao je on.
„Ali kada sam gledao video, predsednik je zaista proglasio vanredno stanje – ali sam u sebi pomislio: ’Ovo je izmišljeno, lažno je’“.
Li je bio Junov glavni rival na predsedničkim izborima 2022. a i sam je upleten u višestruke pravne poteškoće nakon što je optužen za krivičnu prijavu.
Vest je bila posebno zapanjujuća s obzirom da je Južna Koreja provela poslednje četiri decenije oblikujući se u demokratiju sa čestim protestima i zaštićenim slobodama – teško izvojevana pobeda nakon duge istorije krvave autoritarne vladavine.
U roku od sat vremena nakon što je Jun objavio vanredno stanje, Li je požurio u parlament u Seulu, pozivajući druge članove stranke u njihovoj Telegram grupi „da se okupe u Narodnoj skupštini što je pre moguće, naglašavajući da moramo doneti rezoluciju o ukidanju vanrednog stanja“, rekao je.
Međutim, kada je stigao u Narodnu skupštinu, video je kako vojnici počeli da blokiraju glavnu zgradu, a vojni helikopteri su kružili iznad njih. Zato se popeo preko ograde da bi ušao u zgradu – emitujući sve vreme uživo, u viralnom videu koji je od tada pregledan desetinama miliona puta na društvenoj platformi X.
Leader of the South Korean Democratic Party livestreams himself climbing over the blockade wall to enter the parliament via YouTube. pic.twitter.com/RHwXLXUnQ2
— Pop Base (@PopBase) December 3, 2024
Ukupno 180 poslanika – uglavnom opozicionih, uključujući i više članova Junove partije – na kraju su ušlo u parlament da izglasaju dekret, što je nateralo Juna da ukine vanredno stanje u sredu rano ujutru.
Jun od tada nije davao nijedno javno saopštenje.
Pritisak raste na predsednika
Pritisak na predsednika raste poslednjih dana, sa demonstrantima i opozicionim ličnostima koje zahtevaju njegov opoziv a podrška opozivu postoji čak i unutar Junove partije i vojske.
Nacionalna policija pokrenula je istragu protiv Juna i drugih najviših zvaničnika zbog optužbi za izdaju. U međuvremenu, Lijeva demokratska partija saopštila je da je podigla optužnicu protiv Juna i drugih zvaničnika za pobunu.
Opozicija je takođe podnela zahtev za opoziv predsednika u parlamentu, koji bi o tom pitanju mogao da glasa već u subotu. Ako dostigne dvotrećinsku većinu neophodnu da bi opoziv prošao odluka dalje ide jednom od najviših sudova u zemlji na dalje odobrenje.
Međutim, Junova vladajuća Partija moći naroda radi na blokiranju tog poteza.
Lider stranke Han Dong-Hun rekao je na brifingu u četvrtak da će usprotiviti opozivu jer bi to moglo da izazove „nepripremljen haos“, iako je naglasio da „ne brani neustavno vanredno stanje predsednika Juna“.
Brojne vladine ličnosti podnele su ostavke među njima ministar odbrane, koji se našao pod teškim kritikama jer je pomogao u pokretanju vanrednog stanja. U međuvremenu, visoke ličnosti u vojsci ili su se ogradile od uredbe o uvođenju vanrednom stanju ili su navele da su i sami uhvaćeni nesvesni.
Zamenik ministra odbrane Kim Seon-ho, koji je u međuvremenu preuzeo ulogu v.d. ministra, rekao je da nije znao za odredbu o uvođenju vanrednog stanja dok nije pročitao medijske izveštaje.
On se u četvrtak izvinio javnosti, rekavši da je bivši ministar odbrane naredio raspoređivanje trupa u parlamentu bez upozorenja.
Šef vojne komande zemlje, Park An-su, rekao je poslanicima da nije napisao dekret koji je Jun najavio i da nije bio svestan kretanja trupa tokom tih šest sati prepunih događaja.
On je rekao da je bivši ministar odbrane direktno dostavio dekret i tvrdio da je zakonski revidiran, i da ne zna da li je ministar Jun napisao proglas.
Spavanje u parlamentu
U međuvremenu, mnogi poslanici ne usuđuju se da napuste zgradu parlamenta – uključujući opozicionu članicu Kang Sun-Vua, koja je tamo od utorka uveče.
„Zabrinuti smo i plašimo se da bi predsednik Jun mogao da donese još jedan dekret o vanrednom stanju u bilo kom trenutku pošto je poslednji propao“, rekla je ona za CNN u četvrtak. „Zato ostajemo ovde i ne idemo kući. Spavamo, jedemo, a neke kolege se kupaju ovde u Narodnoj skupštini.
Pitanja se sada vrte oko budućnosti Junovog predsedništva, pozicije njegove stranke u vladi i kako bi to moglo da preoblikuje politički pejzaž velike azijske ekonomije i ključnog regionalnog saveznika SAD.
Li, inače advokat za ljudska prava, izgubio je 2022. na izborima sa malom razlikom – ali nijedan kandidat nije bio posebno popularan. Obojica su bili zaglibljeni u skandalu, a godinama nakon toga pratili su ih pravni slučajevi i optužbe.
Li se sada suočava sa nekoliko suđenja, uključujući tužbe za mito i optužbe vezane za skandal sa razvojem imovine vredan milijardu dolara. U novembru je optužen za ličnu zloupotrebu javnih sredstava, a posebno je osuđen za kršenje izbornog zakona.
Li je negirao optužbe i rekao da će uložiti žalbu – tvrdeći za CNN u četvrtak da je uhapšen „bez ikakvih dokaza ili osnova“ u činu „političke osvete“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.