Južnokorejski tužioci traže hapšenje bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjun za kojeg se tvrdi da je bio u dosluhu sa predsednikom Jun Suk Jeolom u uvođenju vanrednog stanja prošle nedelje. U isto vreme, vlasti istražuju da li njihova dela predstavljaju pobunu.
Vanredno stanje, prvo u više od 40 godina, trajalo je oko šest sati, ali je izazvalo oluju u domaćoj politici, kao i velike ulične proteste. Jeol i njegovi saradnici suočavaju se sa krivičnim istragama i pokušajima opoziva, piše AP.
Predsedniku Jeolu i još osam osoba zabranjeno je da napuste zemlju jer ih vlasti vide kao ključne osumnjičene u slučaju vanrednog stanja. To je prvi put da je aktuelnom predsedniku u Južnoj Koreji zabranjeno da putuje.
Sud u Seulu saopštio je u utorak da razmatra zahtev tužilaca za izdavanje naloga za hapšenje bivšeg ministra odbrane, koji je optužen da je predsedniku preporučio vanredno stanje i poslao trupe u Narodnu skupštinu kako bi sprečili poslanike da glasaju o njemu. Hjun je u međuvremenu podneo ostavku.
Podsetimo, dovoljan broj poslanika je na kraju uspeo da uđe u paarlament i jednoglasno odbacio Ioonov dekret, primoravajući kabinet da ga ukine pre zore 4. decembra.
Očekuje se da opozicija usvoji zakon o budžetu koji je navodno “naterao” predsednika da proglasi vanredno stanje.
Naime, glavna opoziciona stranka smanjila je budet za 4,1 bilion vona (2,9 milijardi dolara) što je bio jedan od faktora koje je naveo Jeola da proglasi vanredno stanje.
Usvajanje budžeta poslužilo bi kao podsetnik da vladajuća stranka DP ima kontrolu nad parlamentom, prenosi Japanski tajms (The Japan Times).
Opozicija se nada da će svrgnuti Jeola i pokrenuti prevremene izbore, dok Partija moći naroda predsednika pokušava da postavi premijera u centar političke kontrole i odloži izbore na kojima bi mogli da prođu sa lošim rezutatima.
Inače, budžet je jedna od rijetkih stavki nacrta zakona na koju predsednik ne može staviti veto.
Rojters piše da je užnokorejski predsednik dao je nalog da se „izvuku“ poslanici iz parlamenta nakon što je proglasio vanredno stanje 3. decembra.
Jeol se izvinio zbog neuspelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja, ali nije prihvatio sve veće pozive da se povuče, čak ni od nekih članova svoje stranke.
On je u subotu rekao da svoju pravnu i političku sudbinu poverava u ruke svoje vladajuće Partije moći naroda (PPP).
Stranka je saopštila da raspravlja o Jelovoj potencijalnoj ostavci već u februaru i održavanju vanrednih izbora u aprilu ili maju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.