Jun Suk Jeol, predsednik Južne KorejeFoto: EPA-EFE/KTV HANDOUT SOUTH KOREA OUT -

Južnokorejske opozicione stranke saopštile su danas da su podnele zahtev za opoziv predsednika Jun Suk Jeola zbog njegovog kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja, navodi AFP, preneo je Gardijan.

„Podneli smo hitno pripremljen zahtev za opoziv“, rekli su predstavnici šest opozicionih partija, uključujući glavnu Demokratsku stranku, na brifingu za novinare uživo, dodajući da će razgovarati o tome kada da ga stave na glasanje, što bi moglo da usledi već u petak.

Premijer Južne Koreje Han Duk Su poručio je da će nastaviti da služi narodu, nakon što je tokom noći ukinuto vanredno stanje, koje je u utorak bilo uvedeno. Šef kabineta predsednika i viši sekretari tog tela ponudili su kolektivnu ostavku.

„Razumem da je anksioznost ljudi velika. Molim kabinet da zajednički ispuni svoju odgovornost i, sa javnim službenicima svih ministarstava, da narodu osigura bezbednost i omogući građanima da se vrate svakodnevnom životu bez ikakvih kolebanja“, rekao je premijer, prenela je agencija Jonhap.

Premijer je istakao da ima snažan osećaj odgovornosti za „ceo proces“ koji je doveo do sadašnje situacije i poručio da će „do poslednjeg trenutka služiti narodu“preneo je RTCG.

Istovremeno, šef kabineta predsednika Južne Koreje Jun Suk Jeola, kao i viši sekretari, ponudili su kolektivnu ostavku.

Kabinet južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola izglasao je sinoć ukidanje ratnog stanja u Južnoj Koreji, ubrzo nakon što je predsednik saopštio da će povući tu meru.

Jun je naveo u saopštenju da je prethodno proglasio vanredno stanje da bi, kako je naveo, „spasio zemlju od antidržavnih snaga koje pokušavaju da parališu suštinske funkcije države i unište Ustavni poredak liberalne demokratije“.

Istakao je da su trupe koje su bile angažovane u ratnom stanju povučene nakon što je Narodna skupština zatražila ukidanje ratnog stanja.

Konsenzus protiv uvođenja ratnog stanja postignut je tokom sastanka Junove Partije moći naroda, koji je održan ubrzo nakon što su poslanici u Narodnoj skupštini glasali za blokiranje tog poteza.

Na plenarnoj sjednici južnokorejskog parlamenta juče je usvojena Rezolucija kojom se traži ukidanje ratnog stanja, nekoliko sati nakon što ga je predsednik te zemlje proglasio.

NATO prati trenutnu situaciju u Južnoj Koreji, a generalni sekretar Mark Rute je rekao da su odnosi sa tom istočnoazijskom zemljom čvrsti.

„Pratimo dešavanja u Južnoj Koreji, zanima nas kako će se situacija dalje razvijati“, rekao je on na sastanku NATO-a u Briselu.

„Naš odnos sa Južnom Korejom je ključan, naš odnos sa Južnom Korejom je čvrst“, dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari