Vlada Južne Koreje saopštila je da je zaplenila brod sa zastavom Honga Konga za koji se sumnja da je dopremao naftu za Severnu Koreju, što predstavlja kršenje međunarodnih sankcija.
Zvaničnici kažu da je brod „Lighthouse Winmore“ tajno prevozio 600 tona rafinisane nafte, koja je trebalo da bude prebačena na jedan severnokorejski brod. Rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zabranjuje transfere bilo kakvih dobara sa broda na brod, čije je odredište Pjongjang. Do ovog otkrića je došlo u vreme dok Kina negira tvrdnje američkog predsednika Donlada Trampa da je omogućila isporuke nafte za Severnu Koreju.
Brod je pristao u luku Jeosu u Južnoj Koreji 11. oktobra kako bi utovario sirovu naftu i četiri dana kasnije krenuo ka Tajvanu, javila je novinska agencija Jonhap. Ali, kako tvrde južnokorejski zvaničnici, umesto da ode ka Tajvanu, naftu je prebacio na severnokorejski brod i još tri plovila u međunarodnim vodama 19. oktobra. Njujork tajms piše da je transfer zabeležen na fotografijama koje su napravili američki sateliti, a objavljene su u novembru, iako brod nije imenovan. Plovilo je zaplenjeno kada se vratilo u Jeosu i od tada je u Južnoj Koreji, kažu zvaničnici ove zemlje.
Nema dokaza da je Kina umešana, jer iako je brod nosio zastavu Honga Konga, iznajmila ga je tajvanska kompanija. Kineska vlada tvrdi da optužbe protiv nje „nisu u skladu sa činjenicama“. „Kina nije nikada dozvolila da kineska roba niti pojedinci naruše rezoluciju Saveta bezbednosti UN koja je nametnuta Severnoj Koreji“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing. Međutim, Tramp je reagovao zato što Vašington već neko vreme sumnja da kineski brodovi tajno prebacuju naftu na severnokorejske brodove na moru. „Uhvaćeni su na delu – veoma sam razočaran što Kina omogućava da nafta stigne u Severnu Koreju. Nikada nećemo doći do mirnog rešenja severnokorejskog problema ako to nastavi da se događa“, napisao je Tramp na Tviteru pošto je o slučaju izvestio južnokorejski list Čosun ilbo. Citirajući zvaničnike južnokorejske vlade, ovaj list je naveo da su američki sateliti 30 puta od oktobra zabeležili nezakonite transfere sa broda na brod.
Tramp je naveo da je za Njujork tajms rekao da je bio „previše mek“ prema pitanju trgovine sa Kinom zbog toga što je želeo njenu pomoć oko Severne Koreje, ali da sada hoće to da okonča. „Nafta stiže u Severnu Koreju. To nije ono što smo se dogovorili. Ako nam ne pomognu sa Severnom Korejom, ja ću učiniti ono što sam uvek tvrdio da hoću“, rekao je Tramp.
Prošle sedmice Peking je podržao usvajanje rezolucije UN po predlogu Sjedinjenih Država po kojoj se, između ostalog, uvoz nafte u Severnu Koreju smanjuje za 90 odsto. Sankcije podrazumevaju da zemlje koje su uključene vrše inspekciju i zaplene bilo koji brod za koji se sumnja da ilegalno prevozi naftu u Severnu Koreju. U četvrtak je Savet bezbednosti UN zabranio pristup međunarodnim lukama za još četiri severnokorejska broda za koja se sumnja da su prevozili zabranjena dobra, javio je AFP.
Time je ukupan broj brodova koje su UN blokirale uvećan na osam. Severnoj Koreji su već nametnute brojne sankcije SAD, UN i Evropske unije. Poslednju rundu sankcija je izazvalo lansiranje balističke rakete 29. novembra, koja je letela više nego bilo koja koju je Severna Koreja ranije testirala. U svom tipično ratobornom maniru, Severna Koreja je nove sankcije opisala kao „čin rata“. Tramp je ranije pretio da će „potpuno uništiti“ Severnu Koreju ako pokrene nuklearni napad. Lider ove zemlje Kim Džong Un je američkog predsednika nazvao „mentalno poremećenim“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.