Južnokorejski tim u poseti nuklearnoj elektrani Fukušima 1Foto: EPA-EFE/ KIMIMASA MAYAMA

Tim stručnjaka južnokorejske vlade započeo je danas dvodnevni obilazak nuklearne elektrane Fukušima koju je oštetio cunami 2011. godine kako bi stekli uvid u kontroverzni japanski plan da ispusti u more prečišćenu radioaktivnu otpadnu vodu.

Zvaničnici japanske vlade i kompanija koja upravlja elektranom Elektro energija Tokio (TEPCO) trebalo bi da odvedu 21-članu delegaciju da poseti više objekata koji su u vezi sa tretmanom, bezbednosnim proverama, transportom i razblaživanjem vode.

Plan je izazvao oštre proteste lokalne ribarske zajednice koja je zabrinuta za sigurnost. Susedne zemlje, uključujući Južnu Koreju, Kinu i pacifičke ostrvske zemlje su takođe izrazile zabrinutost za bezbednost.

Plan za ispuštanje prečišćene otpadne vode je posebno osetljivo pitanje u odnosima Tokija i Seula u trenutku kada dve zemlje pokušavaju da poprave zategnute odnose kako bi se suočile sa većim izazovima kao što su bezbednosne pretnje Kine i Severne Koreje.

Prema rečima ministra trgovine i industrije Jasutošija Nišimure japanska strana planira da pruži detaljno objašnjenje južnokorejskim stručnjacima dok im bude pokazivala stanje rezervoara i radova u elektrani.

„Očekujem da će ovo produbiti razumevanje u Južnoj Koreji o bezbednosti našeg planiranog ispuštanja prečišćene vode“, dodao je ministar.

Samo voda prečišćena do zakonom prihvatljivog nivoa i razređena velikim količinama morske vode ispuštala bi se u Pacifik kroz podvodni tunel na oko jedan kilometar od obale, a bezbednosne procedure i kontrolisano ispuštanje tokom decenija učiniće je bezopasnom za ljude i floru i faunu mora.

Međutim pojedini stručnjaci tvde da dugoročne posledice izlaganja malim dozama tricijuma i drugih radionuklida nisu poznate i da bi ispuštanje trebalo odložiti.

Ministar Nišimura je rekao da Vlada i kompanija TEPCO planiraju da počnu ispuštanje prečišćene vode posle obaveznih bezbednosnih provera koje će obaviti japanski nuklearni regulatori i završnog izveštaja Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Snažan zemljotres a potom i cunami 11. marta 2011. godine uništili su sisteme za hlađenje elektrane Fukušima Daiiči, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađajući velike količine radijacije. Voda koja je korišćena za hlađenje jezgara sakupljena je u oko hiljadu rezervoara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari