Uspon šiitske hegemonije i Irana na Bliskom istoku, iransko nastojanje da se domogne nuklearnog naoružanja i destabilizuje susedne režime koristeći terorističke organizacije i milicije, te promene u strukturi i delovanju Islamske države, kada se Evropa nalazi pred novim terorističkim izazovima, neki su trendovi u evoluciji terorizma…
… ocenio je direktor Svetskog samita o terorizmu Boaz Ganor, sumirajući promene koje su se dogodile u poslednjoj godini.
Najviše pažnje i vremena učesnici konferencije posvetili su Iranu. Ministar spoljnih i obaveštajnih poslova Izraela, Izrael Kac, ocenio je da arapski terorizam nije počeo izgradnjom jevrejskih naselja, nego da se nalazi u korenima shvatanja mnogih Arapa, Iranaca, Palestinaca „koji odbijaju naše pravo da budemo ovde“. „Naše postojanje na ovoj zemlji je naše istorijsko i moralno pravo“, naglasio je izraelski ministar.
On je delovanje Hezbolaha ocenio „egzistencijalnom pretnjom“, koja je pojačana saradnjom sa iranskim KUDS snagama i njenim komandantom, generalom Kasimom Sulejmanijem.
Ministar Kac je ukazao da postoje pokušaji uspostavljanja „svetskog džihada“ čemu se Izrael najenergičnije suprotstavlja. Zbog toga Izrael želi što jači pritisak na Iran. Velika Britanija i Argentina su proglasile Hezbolah terorističkom organizacijom, a očekuje se da to isto učini i Paragvaj.
Izrael je zamolio Nemačku da učini isto to, a odgovoreno je da Nemačka deli ocene sa Izraelom, te da će razmotriti da isto to učini.
Istovremeno, postoje pokušaji da se zloupotrebe pravne procedure, kako bi se ugrozile izraelske vojne akcije, rekao je Kac, ilustrujući to delovanjem UN agencije UNRA, čije okončanje mandata je Izrael tražio.
„Terorističko delovanje je pretnja našoj demokratiji, vrednostima i zapadnom modelu civilizacije. Mnogi napadi su podržani od vlasti. Palestinski teroristi se smatraju svetim ljudima, pa im vlast daje nadoknade i isplaćuje porodice kada stradaju“, rekao je izraelski ministar.
Jedan od najvećih pozitivnih rezultata jeste uspešan razvoj saradnje sa umerenim arapskim zemljama i sa zemljama Persijskog zaliva s kojima Izrael deli poglede o opasnostima iranskog delovanja u regionu. Kac je „veoma entuzijastičan zbog saradnje sa zalivskim zemljama“, dodajući da se nedavno sreo s ministrom spoljnih poslova Bahreina, koji deli mišljenje o iranskoj opasnosti sa izraelskim stavovima.
Ministar Kac je uveren da Iran nema nikakve šanse protiv američkih sankcija i da će one doneti željeni rezultat u kome će iranske vlasti sesti za pregovarački sto i ispuniti američke zahteve.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.