Vodeći ruski ratni propagandisti stali su iza odluke o ruskom povlačenju iz Hersona, najvećeg poraza ruske vojske u skoro devet meseci rata.
Povlačenje je naredio general Sergej Surovikin, imenovan prošlog meseca za komandanta ruske ofanzive. Jučerašnjom odlukom o povlačenju, Moskva se odriče strateški važnog grada koji se nalazi severno od anektiranog Krima, jedine prestonice pokrajine koju je zauzela od početka invazije 24. februara.
Dok se ukrajinska vojska kretala ka tome da bude u stanju da satera ruske snage na zapadnoj obali reke Dnjepar, gde se one ne mogu lako snabdevati, Surovikin je predložio ministru odbrane Sergeju Šojguu da Rusija zauzme nove odbrambene linije na suprotnoj obali reke. spasi živote vojnika.
Mrkog lica, ruski ministar je pristao na predlog.
Kadirov: Surovikin je napravio težak, ali ispravan izbor
Ta odluka, koju je jedan ruski vojni bloger nazvao „crnom stranicom u istoriji ruske vojske“, ubrzo je dobila podršku najistaknutijih zagovornika eskalacije rata, koji su je nazvali mudrom i neophodnom.
„Nakon što je odvagao sve za i protiv, general Surovikin je napravio težak, ali ispravan izbor između besmislenih žrtvovanja za glasne izjave i spasavanja neprocenjivih života vojnika“, napisao je Ramzan Kadirov, čečenski lider koji je često pozivao na agresivniji pristup borbi. rata.što je uključivalo upotrebu nuklearnog oružja.
Šef Vagnera: Odluka nije bila laka, ali…
Jevgenij Prigožin, osnivač Vagnerove plaćeničke grupe koja se bori u Ukrajini, rekao je da „odluka Surovikina nije bila laka, ali da je delovao kao čovek koji se ne plaši odgovornosti“, prenosi ruska agencija RIA.
Margarita Simonjan, glavni urednik državnog medija RT, otišla je još dalje, uporedivši povlačenje sa odlukom generala Mihaila Kutuzova da ustupi Moskvu Napoleonu 1812. godine kako bi sačuvao vojsku i na kraju odbranio Rusiju.
Putinovi propagandisti zbijaju redove
Simonjan je poslednjih nedelja oštro kritikovao haotičnu vojnu mobilizaciju, a Kadirov i Prigožin su, pre Surovikinovog imenovanja, kritikovali vođenje rata i ismevali neke od generala. Njihovi komentari podrške juče sugerisali su usaglašeni napor da se zbliže redovi iza najvišeg vojnog rukovodstva u opasnom trenutku rata.
Ali njihovi komentari jedva da su prikrili gorak ukus povlačenja.
„Molili smo se da se to ne dogodi“
„Pouzdano znam da ova odluka nikome nije bila laka. Ni za one koji su je doneli, ni za nas koji smo razumeli da će tako biti, ali smo se ipak molili da do toga ne dođe“, rekao je Simonjan svojim medijima.
Rusija se odriče simbolično važnog grada koji je u 18. veku osnovala kraljica Katarina Velika, i to nekoliko nedelja nakon što je proglasila aneksiju i objavila da će „zauvek“ biti deo Rusije.
U zavisnosti od stepena bezbednosti i efikasnosti povlačenja ljudi i opreme, taj potez bi Rusiju mogao da stavi u jaču poziciju na drugim linijama fronta u južnoj i istočnoj Ukrajini, rekao je vojni analitičar Rob Li. Ali Li je rekao da bi ustupanje Hersona Ukrajini stavilo Krim u domet ukrajinskih vođenih raketnih sistema i raketa HIMARS koje su isporučile SAD.
Ogroman udarac za Putina
Gubitak grada je veliki udarac za predsednika Vladimira Putina, ruskog vrhovnog komandanta, koji je do sada bio pošteđen kritike javnosti jer su ratni jastrebovi poput Prigožina i Kadirova svoj gnev usmerili na njegove generale.
Putin se držao podalje od nepopularnih vojnih odluka. Dok su Šojgu i Surovikin u sredu najavili povlačenje, Putin je bio sa zaposlenima u vodećem naučnom institutu na njegovoj 75. godišnjici. Ali uprkos izgledu jedinstva u sredu, Prigožinovi komentari su nagovestili mogući obračun koji će uslediti, piše Rojters.
Neophodno je „izvući zaključke i raditi na greškama“, rekao je čelnik Vagnera i dodao: „I onda shvatiti ko je u pravu, ko treba da bude kriv i šta je suština problema“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.