Velika zagonetka o najvišim poslovima u EU je skoro rešena, piše Politiko (Politico).
Ako je bilo očekivanja da slede višemesečni dueli, uzbudljive političke akcije i briselski moćnici koji vade oštre noževe kako bi obezbedili vodeće poslove u EU nakon evropskih izbora, neki će biti razočarani.
Čini se da se neuobičajeno rano javlja konsenzus oko željenih imena koja će sedeti za glavnim stolom EU: Nemica Ursula fon der Lajen za drugi mandat kao predsednica Evropske komisije, Portugalac Antonio Kosta kao predsednik Evropskog saveta, Roberta Mecola sa Malte kao šefica Evropskog parlamenta i Kaja Kalas iz Estonije kao šefica spoljne politike.
Iako ništa nije zacrtano u kamenu, nacrt sporazuma očekuje se na neformalnoj večeri za lidere bloka 17. juna, izjavilo je za Politico osam evropskih zvaničnika i diplomata. Svima je data anonimnost da iskreno govore o tekućim razgovorima među evropskim liderima.
„Kucnimo u drvo ali ovoga puta stvari bi mogle da prođu relativno brzo“, rekao je jedan zvaničnik EU, iako su upozorili da formalni dogovor verovatno neće doći dok se lideri ponovo ne sastanu 27. i 28. juna.
Deo razloga za optimizam u vezi sa vremenskim okvirom jeste taj što će francuski predsednik Emanuel Makron imati malo vremnena za svoje redovne trikove kao velikog ometača.
U danima otkako je Makron, jedan od glavnih posrednika u diskusiji o visokim poslovima – i njegovi liberali – doživeo težak poraz od strane krajnje desnice na izborima za EU, njegova pregovaračka moć u Briselu je oslabljena. Njegova pažnja je sada usmerena na vanredne izbore koje je raspisao u Francuskoj, a ne na poslove u Briselu.
Zajedno sa ruskim ratom u Ukrajini i potencijalnim povratkom bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa u Belu kuću Evropa ne može sebi da dozvoli unutrašnje cenkanje žrtvujući stabilnost, rekli su evropski zvaničnici i diplomate.
Brzo diplomatsko usklađivanje oko četiri ključne pozicije je u oštroj suprotnosti sa očekivanjima uoči evropskih izbora, kada je Brisel bio prepun glasina da Makron razmatra alternativu kandidaturi Fon der Lajen.
„Što više optimizma čujem, postajem nervozniji“, rekao je jedan diplomata EU.
Evropska narodna partija, koja ostaje najveća politička snaga nakon evropskih izbora, želi da garantuje drugi petogodišnji mandat Fon der Lajen. S obzirom da je Makron fokusiran na sopstvena unutrašnja politička previranja, lideri kontinenta su gotovo sigurni da će je progurati.
„Ona je njihov glavni kandidat, oni su najveća stranka. Ona će biti prvi pokretač.”
Kosta u Evropskom savetu?
Socijalisti, druga po veličini grupa u Evropskom parlamentu i ključni deo sadašnje centrističke koalicije, posmatraju rukovodstvo Evropskog saveta, koji predstavlja 27 zemalja članica EU.
Kosta je očigledan favorit u trci za naslednika sadašnjeg predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela – toliko da diplomate već spekulišu o tome ko bi postao šef njegovog kabineta ako bi dobio posao.
Ranije ove sedmice, aktuelni portugalski premijer desnog centra, Luis Montenegro, rekao je da će Lisabon podržati Kostu za taj posao.
Ali to nije gotova stvar: Kostina kandidatura bi i dalje mogla biti komplikovana njegovim pravnim problemima.
Prošlog novembra, Kosta je podneo ostavku na mesto premijera nakon što su ga tužioci identifikovali kao zvaničnog osumnjičenog u istrazi o širokom uticaju. Portugalski tužioci tada nisu otkrili za koje krivično delo se sumnja da je počinio.
Osam meseci kasnije, slučaj ostaje pod pečatom i misterija i dalje postoji.
Protiv Koste nije podignuta optužnica, ali tužioci nisu odustali od istrage protiv bivšeg premijera.
Na njegov zahtev, Kosta je prošlog meseca odgovarao na pitanja javnog tužioca i ponovo insistirao na svojoj nevinosti.
Veliki broj evropskih prestonica više ne vidi sudski spor protiv Koste kao prepreku za njegovo preseljenje u Brisel. Ima dobar radni odnos sa fon der Lajen i generalno ga vole evropski lideri.
A prema rečima jednog francuskog zvaničnika, Makron voli bivšeg portugalskog premijera koji govori francuski i sa kojim voli da se upušta u intelektualne diskusije.
Funkcija šefa EU diplomatije i Evropskog parlamenta
Najneizvesnija pozicija, u ovom trenutku, je šef spoljne politike, izjavila su četiri zvaničnika. Estonska premijerka Kaja Kalas čeka posao, a kao žena, istočnoevropska liberala i nacionalna liderka, bio bi skoro idealan izbor za liberale koji biraju naslednika Žozepa Borela.
Uoči evropskih izbora, zemlje EU sa malo iskustva sa ruskom agresijom bile su skeptične prema njenim snažnim antikremljanskim stavovima.
Neki zapadni lideri su strahovali da bi se Kalas mogla fokusirati isključivo na Rusiju i ne obraćati dovoljno pažnje na druge regione, posebno na Bliski istok i Afriku.
Ali ta opozicija je od tada zamrla, jer bi se Kalas savršeno uklopila u slagalicu trenutnih poslova, geografski, politički i diplomatski.
Najlakša od četiri nominacije biće davanje još jednog dvoipogodišnjeg mandata aktuelnoj predsednici Evropskog parlamenta Roberti Mecoli, koja je deo EPP. Ali sam parlament, a ne lideri EU, imaju konačnu reč o ovoj odluci.
Čak i ako Evropski savet brzo postigne dogovor o zagonetki najviših radnih mesta, i dalje postoji prepreka Evropskom parlamentu, koji bi mogao da glasa o drugom petogodišnjem mandatu Fon der Lajen već 18. jula.
„U razgovorima o najvišim poslovima uvek postoji iznenađenje“, rekao je četvrti diplomata EU.
Da bi se potvrdio drugi mandat Ursuli fon der Lajen neophodna je podrška 361 poslanika u EP. Iako je njena trenutna koalicija osvojila 400 mesta, stranački zvaničnici upozoravaju da najmanje 10 odsto možda neće glasati za aktuelnu predsednicu, što bi joj potencijalno uskratilo većinu.
„Ne brinite, još nismo tamo. Politico će imati o čemu da piše“, rekao je još jedan diplomata EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.