Kako bi Rusija mogla da pomogne Severnoj Koreji da izgradi satelit? 1Foto: EPA-EFE/ARTEM GEODAKYAN

Severnokorejski lider Kim Džong Un obišao je u sredu najmoderniji ruski centar za lansiranje svemira kada je njegov domaćin ruski predsednik Vladimir Putin obećao da će pomoći Pjongjangu u izgradnji satelita, prenosi Rojters.

Poseta Kima dolazi u trenutku kada Severna Koreja pokušava da pošalje svoj prvi špijunski satelit u orbitu. Ove godine imali su dva neuspela pokušaja.

Obećana ruska pomoć dolazi pošto su severnokorejski naučnici obećali da će pokušati još jedno lansiranje novog Chollima-1 -1 u oktobru.

Zašto Severna Koreja želi satelit?

Od 1998.  Severna Koreja je lansirala šest satelita, od kojih su dva čini se uspešno postavljena u orbitu.

Visoki severnokorejski zvaničnik za svemir rekao je 2015. da zemlja želi da razvije saradnju sa Rusijom na „miroljubivom“ korišćenju svemira.

Najnovije uspešno lansiranje satelita bilo je 2016. Međunarodni posmatrači su rekli da se čini da je satelit pod kontrolom, ali se dugo vodila debata o tome da li je poslao bilo kakve podatke.

Drugi visoki zvaničnik severnokorejske svemirske agencije rekao je nakon lansiranja 2016. da planira da postavi naprednije satelite u orbitu do 2020. i da na kraju  i „zastavu (Severne Koreje) na Mesec”.

Tokom partijskog kongresa u januaru 2021, Kim je otkrio listu želja koja uključuje razvoj vojnih izviđačkih satelita.

Čini se da je Chollima-1 novi dizajn i najverovatnije koristi motore sa dve mlaznice na tečno gorivo razvijene za Pjongjangovu ICBM Hvasong-15, koja ima korene u sovjetskim dizajnima, kažu analitičari.

Južna Koreja je pronašla deo olupine Chollima-1  koji prvi put uključuju delove satelita.

Seul kaže da satelit ima malu vojnu vrednost, iako analitičari kažu da bi bilo koji satelit u svemiru obezbedio Severnoj Koreji bolje obaveštajne podatke o njenim neprijateljima.

„Prema našim saznanjima, Severna Koreja ima veoma ograničen kapacitet za izgradnju satelita“, smatra Brajan Viden iz Fondacije Secure World, organizacije za svemirsku politiku i bezbednost sa sedištem u SAD. „Izgleda da niko od njih nije imao značajnu sposobnost“.

Zašto su sateliti Severne Koreje tako kontroverzni?

Sjedinjene Države i njihovi saveznici su najnovije satelitske testove Severne Koreje nazvali jasnim kršenjem rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koje zabranjuju razvoj tehnologije primenljive na severnokorejske programe balističkih projektila.

Rezolucije UN – usvojene uz podršku Rusije – takođe zabranjuju bilo kakvu naučnu i tehničku saradnju sa Severnom Korejom u nuklearnoj nauci i tehnologiji, vazduhoplovnom i vazduhoplovnom inženjerstvu i tehnologiji, ili naprednim proizvodnim tehnikama i metodama.

Severna Koreja je rekla da su njen svemirski program i odbrambene aktivnosti njeno suvereno pravo.

Od 2016. Severna Koreja je razvila i lansirala tri tipa ICBM, a sada se čini da je posvećena postavljanju radnih satelita u svemir. To ne samo da bi mu obezbedilo bolje obaveštajne podatke o svojim neprijateljima, već bi dokazalo da može da drži korak sa drugim rastućim svemirskim silama u regionu, kažu analitičari.

Putinovi komentari pre susreta sa Kimom na kosmodromu Vostočni možda sugerišu da će Rusija nastojati da poduči Severnu Koreju kako da pravi satelite, rekao je Li Čun Geun iz Južnokorejskog Instituta za nauku i tehnologiju.

Malo je verovatno da Rusija može da lansira satelit u ime Severne Koreje, ali ako to uradi, to krši ograničenja UN, rekao je Li.

„Svaki oblik transfera satelitske tehnologije ili koordinacije između Rusije i Severne Koreje mogao bi biti protiv međunarodnih sankcija“, rekao je on. „Ne postoji rešenje.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari