Kako funkcioniše Evropski parlament tokom aktuelne pandemije? 1Foto: FoNet/ EU info centar

Pošast zvana korona virus primorala je poslanike Evropskog parlamenta da ovog proleća napuste kancelarije u Briselu i Strazburu, i da od kuće, putem video-linkova i telefonskih poziva, održavaju sastanke i međusobno se konsultuju, kao i da glasaju „na daljinu“.

Naši sagovornici iz EP ističu da im je prvih nekoliko dana takvog načina rada bilo neobično i „konfuzno“.

Izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo i poslanica Zelenih u EP Viola fon Kramon Taubadel kaže za Danas da EP radi „sto odsto na daljinu, što znači da poslanici i drugi zaposleni rade od kuće“.

– Parlamentarne grupe i manje radne grupe u okviru EP imaju sastanke uglavnom često, sve se odigrava „onlajn“, naravno. Ima mnogo posla, jer mi treba da imamo nadzor nad odlukama Evropske komisije i drugih institucija, a naš je zadatak da se postaramo da oni koriste svoju moć kako bi pomogli onima kojima je sada najteže u vreme krize. I dalje ima mnogo otvorenih pitanja, već smo održali kratku plenarnu sednicu, na kojoj smo morali da isprintamo naš glasački listić, da ga potpišemo, i potom da pošaljemo skeniranu verziju službama parlamenta. To je prilično komplikovan sistem, i čak nam je i za nekoliko glasova bilo potrebno dugo vremena, a tu su i određena pitanja koja se tiču bezbednosti takvog glasanja. Službe parlamenta rade na različitim rešenjima. Isto se odnosi i na sastanke odbora EP. Zvanično, veliki broj sastanaka biće organizovan na daljinu do letnjeg odmora, to je već odlučeno, i mi ćemo, verovatno, raditi na „osnovnim pitanjima“, ali tek treba da bude odlučeno šta to konkretno znači. U narednih nekoliko dana različita parlamentarna tela doneće odluke o mnogim stvarima i pronaći dalja rešenja i opcije. Sigurna sam da će stručnjaci za informacione tehnologije iz EP uskoro biti spremni da nam pruže neophodne opcije i „alate“ kako bismo nastavili naš rad u parlamentu, objašnjava naša sagovornica.

Fon Kramon Taubadel ukazuje da su joj prvih nekoliko dana takvog rada „bili prilični zbunjujući“, „to je izgledalo naročito teško nekim od starijih kolega u EP“.

– Nije uvek lako navići se na ovu novu realnost, to važi za sve širom sveta, ni mi poslanici se u tome ne razlikujemo. Ali, budući da ne možemo da prestanemo da radimo jer je veoma dinamično i postoje mnoga pitanja u vezi sa budžetom EU, koja zavise od odluka parlamenta, moramo da se prilagodimo, dok je navažnije da vodimo računa o svom zdravlju, poručuje ova evroposlanica.

Franc Bogovič, poslanik Evropske narodne partije u EP, navodi za Danas da mu je mart ove godine „bio najuzbudljiviji mart u životu“.

– Mi evropski poslanici mogli smo da budemo prisutni u EP samo prvih deset dana u martu i zbog epidemije smo se odmah sklonili u kuće i radili na daljinu nakon skraćenog plenarnog zasedanja. Dve stvari u EP desile su se u martu – prvi put u istoriji redovna plenarna sednica nije bila održana u Strazburu 10. i 11. marta, već u Briselu, a 26. marta smo održali vanredno plenarno zasedanje EP na daljinu – glasali od kuće, iz naših domaćih „kancelarija“. Ovakav način rada je izvanredan, a nužan u ovakoj kriznoj situaciji u kojoj se nalazimo. U mojoj kancelariji danas se posao vrši samo na daljinu, pomoću digitalnih alata. Tako sam iz mog rodnog grada Koprivnice u Krškom preko mejla, telefona i Skajp veze redovno  u kontaktu sa mojim timom pomoćnika iz Ljubljane i Brisela. Odbori parlamenata u kojima radim takođe se sastaju putem video i e-veza, a tako se održavaju i vanredne sednice EP. U vezi sa suštinskim radom međutim, sada smo usredsređeni isključivo na pripremu i usvajanje mera EU za rešavanje posledica krize. U ovoj krizi, sada kada većina nas radi na daljinu, pokazalo se tačnim ono što uporno ponavljam u svom projektu Pametnih sela (Smart Villages), koliko je ključno imati visokokvalitetnu internet mrežu širom EU, uključujući na selu, precizira on.

Bogovič naglašava da „mora da prizna da mu pomalo nedostaje dinamika rada u EP – sastanci „uživo“ i razmena mišljenja i iskustava sa kolegama iz cele EU“.

– Iako mi lično nedostaju živi kontakti sa ljudima, znam da je za sve nas, moje kolege, sada presudno da sve mere koje pripremamo i preduzmemo za građane EU kreiramo i usvajamo izolovano, svaki za svojim stolom kod kuće, konstatuje naš sagovornik.

Važnost solidarnosti

Franc Bogovič smatra da nas je epidemija korona virusa upozorila kako jedan „nevidljivi i podmukli virus može da ugasi čitav svet, uprkos ogromnom razvoju koji se desio poslednjih decenija, naprednoj tehnologiji i velikom kapitalu koji je dostupan najbogatijima“. „Odjednom, svi smo u sličnom položaju. Virus može pretiti nekome u Kini, Lombardiji, mojoj Koprivnici ili američkom predsedniku Donaldu Trampu ili predsedniku vlade Velike Britanije Borisu Džonsonu. Niko ne može da putuje, pojavi se problem gde dobiti neku specijalnu hranu ili jednostavnu zaštitnu masku, jer nam je sve ovo do sada na trgovačke police isporučivao globalni svet, a mi se više nismo pitali gde je sve proizvedeno. Solidarnost će sada biti veoma važna, kako na lokalnom, nacionalnom, tako i na evropskom i globalnom nivou“, poručuje on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari