Kako izgleda farma budućnosti u Holandiji (VIDEO) 1Foto: Screenshot Vimeo/Herenboeren Nederland

Oko 200 porodica „narodne farme“ u Holandiji odlučuje šta će se na proizvoditi, zapošljava seljake koji se brinu o proizvodnji, članarina je 2.000 evra jednokratno i sedmična 10 evra po osobi, članovi farme zauzvrat dobiju hranu koju žele, a uskoro će na farmi robot kontrolisati kada je voće zrelo, a dron će nadgledati polja, prenosi index.hr.

„Glavni je cilj da naši članovi jedu prirodne proizvode, gajene u blizini mesta gde žive i to na najodrživiji mogući način“, kaže Douev Korting, jedan od vođa farme blizu Bokstela u južnoj Holandiji.

Članarina je 2.000 evra jednokratno, a potom se plaća sedmična naknada od 10 evra po osobi. Članovi zauzvrat dobiju hranu koju žele, lokalnu i sezonsku.

Farma je od grada udaljena 10 minuta vožnje biciklom. Prostire se na 20 hektara i ima 15 krava, 20 svinja i 500 kokoši.

Proizvodi se ono što kolektivno odluče članovi kojima u tom slučaju pripada i njihov deo. Porodice svake subote dolaze na farmu, često biciklima, kako bi napunile torbe mesom, jajima, voćem ili povrćem.

Ideja vođe farme poznate kao „narodna farma“ je da se sve vrti oko prirode, čak i kad se koristi moderna tehnologija, kaže osnivač Gert van der Vir.

Holandija je poznata po svojoj intenzivnoj poljoprivredi i druga je svetska izvoznica poljoprivrednih proizvoda nakon Sjedinjenih Država.

Međutim, kako četvrtina Holandije leži ispod nivoa mora, država je posebno osetljiva na globalno zagrevanje u kojem upravo poljoprivreda igra veliku ulogu.

UN je nedavno upozorio da se način na koji svet koristi zemlju za proizvodnju hrane mora hitno promeniti kako bi se suzbilo globalno zagrevanje.

„U našem sistemu proizvodnje hrane nešto mora iz temelja promeniti ako želimo da nam noge ostanu suve“, kaže Van der Vir.

Holandska ministarka poljoprivrede Karola Šuten u junu je objavila novi plan vredan 135 miliona evra koji poljoprivrednicima treba da olakša prelaz na „kružnu“ poljoprivredu.

Cilj, kaže se u planu, više nije da se „proizvodi što je jeftinije moguće, nego da se proizvodi sa što manje gubitaka sirovog materijala i da se bolje upravlja zemlištem, vodom i prirodom“.

U Holadiji će se uskoro uskoro, u centralnom delu zemlje, otvoriti druga narodna farma. Van der Vir naglašava da oni ne odbacuju novu tehnologiju.

„Moramo se vratiti na poljoprivredu iz pedesetih godina prošlog stoleća, kada smo još znali što radimo, ali koristeći se pritom modernom tehnologijom“, rekao je on.

Uskoro će se kokoškama pridružiti robot koji može da oseti kada je voće zrelo. Stiže i dron koji će iz vazduha nadgledati polja i smanjiti potrebu za radnom snagom, prenosi index.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari