Kako je Kaspijsko more postalo bojno polje 1foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Čini se da ruske vojne snage u i oko Kaspijskog mora gađaju Ukrajinu – sa još neizmerenim uticajima na lokalnu okolinu, uz neizrecivo sejanje smrti i razaranje pri pogađanju ciljeva.

Ukrajinski zvaničnici su rekli da su ruski avioni ispalili rakete s mora u prvim danima pune invazije Moskve 2022. godine i od tada to ponavljaju.

Ljudi koji žive uz Kaspijsko more su takođe prijavili lansiranje projektila, u jednom slučaju ove godine objavili su video koji očigledno prikazuje lansiranje krstareće rakete „kalibr“, piše RSE.

Neki lokalni stanovnici rekli su da vojne aktivnosti uzrokuju zagađenje, dok su neki novinari sugerirali vezu između lansiranja i odumiranja kaspijskih tuljana.

Rusija nije potvrdila da koristi Kaspijsko more za napade na Ukrajinu, ali nije uvek bila tako ćutljiva. U oktobru 2015. službeni mediji su citirali tadašnjeg ministra odbrane Sergeja Šojgua koji je rekao da je Kaspijska flota pogodila ciljeve u Siriji koristeći projektile „kalibr“. Sledeće godine je bio još jedan takav izveštaj.

Prijavljeni napadi od 2022. uglavnom su sa bombardera koji krstare iznad Kaspijskog mora, ispaljujući krstareće rakete „X-55“.

Moguće je da je Kaspijska flota ispalila projektile „kalibr“, ali ukrajinske oružane snage rekle su da nema jasnih dokaza.

Video koji su lokalni ribari objavili u junu prikazuje dve rakete. Izgled repa projektila više liči na „kalibar“ nakon ispaljivanja nego na krstareće vazdušne rakete.

Ali lokalna zabrinutost zbog uticaja ruske Kaspijske flote na životnu sredinu prethodila je invaziji u punom obimu. Moskva je već gradila novu bazu za flotu u Kaspijsku, u Dagestanu, a u junu 2020. tamo je održala paradu brodova.

Jedan meštanin je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao da je događaj, koji se od tada održava svake godine, ostavi more pokriveno naftom, a zatim mrtva riba prepravi obalu.

„Pre otprilike 30 godina, more je bilo puno života. Više ne. Otplivao sam do brodova u leto i vidio šta se dešava. Kaspijska flota je jedan od faktora“, rekao je.

‘Grozna atmosfera’

Moskva je RSE proglasila „nepoželjnom organizacijom“, tako da ime tog čoveka ne možemo otkriti. To bi ga moglo dovesti u zatvor.

Lokalna stanovnica, koja takođe mora ostati anonimna, rekla je da se preselila u Kaspijsk iz regionalnog glavnog grada Mahačkale pre devet godina, nadajući se da će voda biti čistija.

Ona je rekla da se situacija „mnogo promenila“ u to vreme i opisala uticaj godišnjih pomorskih parada.

„(Brodovi) nisu u luci, oni su usidreni na moru. Oni sagorevaju gorivo danonoćno, stalno je tutnjava motora i naravno sve emisije idu u more“, rekla je ona.

„Onda brodovi počinju da pucaju. Užasna je atmosfera. Miris paljevine ulazi, čak i kroz zatvorene prozore… nemoguće je disati.“

Flota takođe održava vežbe svakog septembra. Ove godine je bilo uključeno više od 30 plovila.

Vežbe se odvijaju dalje od mora, ali su nam izvori rekli da se na obali nakupljaju naslage goriva i mrtva riba.

Novinari su vežbe i stvarne borbene aktivnosti povezali sa zagađenjem i mogućim masovnim uginućem foka.

I krstareće rakete „kalibr“ i „X-55“ koriste otrovno raketno gorivo koje se može izliti u more.

Ali nisu prikupljeni nikakvi nezavisni naučni podaci u Kaspijskom moru da bi se procenio uticaj ruskih vojnih aktivnosti na tamošnju životnu sredinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari