Kako je Putinov rat ugrozio prijateljstvo Rusije sa Srbijom? 1Foto: EPA/ MAXIM SHIPENKOV POOL (arhivska fotografija)

Lik ruskog predsednika Vladimira Putina koji je bio naslikan na zgradu u uglu ulice u Beogradu je išaran; oči i usta su mu prekrivena crvenom bojom što je iznenađujući prizor u zemlji koja je promoskovska.

U novoj analizi Bloomberg piše da prijateljstvo između Rusije i Srbije sve nezgodnije.

Parola „brat“ je promenjena u „rat“. Mural je nastao u znak podrške ruskom predsedniku, a sada postaje simbol otpora i protesta protiv rata u trenutku kada je Putin dodatno eskalirao sukob u Ukrajini.

Srbija je bila vešta u balansiranju svojih geopolitičkih i ekonomskih interesa između Istoka i Zapada, ali je rat razotkrio paradokse tog žongliranja i pokrenuo pitanje u Beogradu o tome gde su interesi zemlje u novom svetskom poretku.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odoleo je uvođenju sankcija Rusiji, ali srpska privreda 60 odsto trgovinske razmene zavisi od evropskog bloka, a cilj Vlade Srbije, ma koliko daleka od toga u ovom trenutku, jeste da konačno uđe u EU.

U međuvremenu, Srbija se udvarala Kini, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, čiji je predsednik boravio u Beogradu da se sastane sa Vučićem pre sastanka sa Putinom u Sankt Peterburgu.

Putin je za Srbe najpopularniji svetski lider

Istraživanje sprovedeno pre nekoliko meseci pokazalo je da je Putin najpopularniji svetski lider za Srbe, čak i nakon što je Kinez Si Đinping dobio dodatnu podršku nakon što je obezbedio vakcinu protiv Covid-19. Srbija je od tada postala utočište hiljada Rusa koji beže od ruskog režima.

Stav zemlje je, međutim, postao neprijatan za neke iz predsednikovog bliskog okruženja. Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije, okrivila je Putina što je svet doveo „na ivicu tragedije“.

Svet se menja, geopolitička situacija je drugačija i moramo da gledamo u budućnost da bismo našli svoje mesto“, rekla je Mihajlovićeva u intervjuu nakon što je Rusija ponovo počela da bombarduje ukrajinske gradove. Ukratko, ona je rekla da je vreme da Srbija konačno izabere stranu i definiše svoj stav.

Iako se Srbija glasanjem u Ujedinjenim nacijama pridružila osudi Putinove invazije, ona je i dalje u ruskoj orbiti.

rusko-srpsko prijateljstvo

Prijateljstvo između dva pravoslavna naroda seže vekovima u prošlost, pre nego što je zahlađeno tokom sovjetske ere. Međutim, oživeo je tokom raspada Jugoslavije, a potom ojačao posle intervencije NATO alijanse 1999. godine, čime je okončan rat na Kosovu.

Srbija računa da će je Moskva podržati u nepriznavanju državnosti Kosova, a Putin koristi Kosovo kao dokaz „dvostrukosti“ Zapada u pogledu njegovog rata u Ukrajini.

Rusija prodaje Srbiji prirodni gas ispod tržišne cene po produženom ugovoru, ali Rusija čini samo šest odsto spoljnotrgovinske razmene Srbije. EU je daleko najveći partner sa trgovinskom razmenom od 30 milijardi dolara.

Zatim slede investicije iz Kine i UAE. Tri najveća izvoznika iz Srbije su rudarske kompanije u kineskom vlasništvu i proizvođač čelika, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Odnosi s Rusijom su ispražnjeni

Jedan od najatraktivnijih projekata u Beogradu podržan je od strane UAE: The Waterfront, Vučićev vodeći projekt luksuznih stanova na Savi. Ujedinjeni Arapski Emirati i Srbija takođe su potpisali “strateški savez” koji pokriva sve, od sporazuma o izručenju do pakta s Fondom za razvoj Abu Dhabija. Emirati su takođe pristali posuditi Srbiji milijardu dolara za pomoć u servisiranju duga i energetskim ulaganjima.

“Odnosi s Rusijom su ispražnjeni. Ostaće prijateljski, ali će sva bitna pitanja nestati. Politički, društveno, prijateljstvo je još uvek tu, ali rat je ubrzao ekonomski raspad”, kazao je Maksim Samorukov, analitičar za regiju pri Carnegie Endowmentu.

Zaista, dok sukob ponovo razdvaja svet između Istoka i Zapada, Beograd igra poznatu ulogu. Pod komunističkim vođom Josipom Brozom Titom, Jugoslavija je slavno raskinula sa Sovjetima i uspostavila veze među drugim nesvrstanim zemljama.

Postoje znaci da radi. Međunarodni monetarni fond, sa kojim vlada u Beogradu pokušava da se dogovori, predviđa da će srpska privreda ove godine rasti 3,5 odsto. Iako će inflacija ostati iznad 11 odsto u 2022. godini, ona je i dalje ispod evropskog proseka.

Neki aspekti srpske geopolitike mogli bi da budu od velike koristi, navela je Banka Amerike 11. oktobra, a u izveštaju se kao primer navodi gasni ugovor sa Rusijom s jedne strane i aspiracije za članstvo u EU, s druge.
Kina je ključna

Za penzionisanog srpskog diplomatu Zorana Milivojevića, jedino što će Srbija razmatrati je priznanje Kosova, koje je proglasilo nezavisnost 2008. O svemu ostalom se može razgovarati, uključujući i sankcije, rekao je on.

Milivojević, koji je boravio u Briselu i Parizu i bio ambasador Srbije u Savetu Evrope, navodi da je Kina ključna jer odnosi Srbije sa tom zemljom nemaju nikakve političke veze.

Podsetnik lidera UEA je, kaže, potvrda geopolitičkog balansiranja Srbije. „Za nas je to posebna podrška, indirektna podrška našim stavovima. To je simbolično, nešto veoma politički važno za nas“.
Izazov za Vučića

Međutim, Srbija ima mali politički uticaj na Zapadu, rekao je Samorukov, a odnosi sa Kinom i UAE zasnovani su isključivo na finansijskim interesima. Izazov za Vučića je koliko dugo može da odoli evropskim pritiscima da zauzme čvršći stav prema Rusiji, dodao je on.

Kompromis bi mogao da dođe u vidu pristanka na neke sankcije ili revizije politike otvorenih vrata za Ruse – 30 dana bez viza, iako to ne bi bilo popularno među biračima.

Razgovori sa Rusima u Beogradu sugerišu da su oni koji beže protiv Putina. Pjotr Nikitin, advokat i aktivista iz Beograda koji je pomogao da se pokrene grupa Rusa, Belorusa i Ukrajinaca protiv rata, smatra da zato ne čudi uništavanje Putinovog murala u Beogradu.

On je zabrinut da bi Vučić eventualno mogao da pooštri srpski vizni režim i da to predstavi kao sankcije Rusiji kako bi se svrstao u EU, piše Blumberg, a prenosi Fajnenšel post.bsp;

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari