Kako osujetiti Salvinija 1Foto: EPA-EFE/MAURIZIO BRAMBATTI

Buran politički dan za Italiju, kraj prve posleratne populističke vlade i početak nove neizvesnosti, neki su od naslova u italijanskim medijima dan pošto je italijanski premijer Đuzepe Konte objavio svoju ostavku.

„Ova vlada se završava ovde“, kazao je Konte, na čemu mu je dojučerašnji koalicioni partner Mateo Salvini zahvalio i sa olakšanjem uzvratio: „Konačno“.

Odlazećeg premijera zvižducima su ispratili poslanici iz Salvinijevog pokreta Liga, pošto je Konte izneo primedbe na račun Salvinija navodeći da je upravo on „ometao rad vlade, često tražio izgovore i izbegavao ispunjenje zajedničkih dogovora“.

Sudbina vlade u Rimu sada je u rukama predsednika Serđa Matarele, koji je započeo konsultacije sa liderima stranaka radi pronalaska rešenja za političku krizu, a na nagovor predsednika Konte će ostati na funkciji dok traju konsultacije. Prema ustavu, ukoliko se utvrdi da nema mogućnosti za novu administraciju, predsednik će morati da raspusti parlament tri i po godine pre isteka mandata i raspiše prevremene izbore.

Kriza je kulminirala pre manje od dve nedelje kada je Salvini, lider krajnje desne Lige i ministar unutrašnjih poslova izjavio da više nema podrške većine za koalicionu vladu i pozvao na izglasavanje nepoverenja Konteu. Ipak premijer je preduhitrio glasanje o poverenju i podneo ostavku.

Mediji u Italiji spominju četiri moguća scenarija za izlazak iz trenutnog političkog haosa. Prvi je „Svi protiv Salvinija“ ili „Ursula plan“. Ta šema bi predstavljala partnerstvo među grupama koje su glasale za novoizabranu predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen – što znači potencijalno sve partije izuzev Lige i druge stranke krajnje desnice Braća Italije. Slična većinska podrška mogla bi se naći i za tehnokratsku vladu.

Prednost ovog plana je što bi proevropska vlada u Rimu imala podršku Brisela. Takođe, za one koji se nadaju uklanjanju Salvinija iz vlade u doglednoj budućnosti, ovaj plan bi mogao upravo to postići. Jer bi, s druge strane, raspisivanje vanrednih izbora „bio poklon Salviniju“, s obzirom na to da prema anketama uživa podršku biračkog tela.

Drugi scenario podrazumeva da Demokratska stranka (PD) i Pokret pet zvezdica izostave stranku desnog centra Napred Italija čiji je lider bivši premijer Silvio Berluskoni. Ovaj plan bi rešio Berluskonijevu dilemu oko plana „Ursula“ jer bi obuhvatio samo PD i Pokret pet zvezdica i neke manje stranke. To bi, međutim, moglo da postavi pokret Napred Italija u tešku poziciju tokom glasanja u parlamentu. Prema ovom scenariju, stranka bi bila u opoziciji sa Ligom i ostalim evroskepticima, ali kao član Evropske narodne stranke, Napred Italija bi možda nerado glasala protiv proevropske vlade.

Neki posmatrači u Rimu kažu da bi se Berluskonijeva partija mogla odlučiti za „konstruktivnog“ protivnika, što znači da bi glasala za neke predloge zakona koje je predložila vlada. I ovaj scenario, poput plana „Ursula“ bio bi pozdravljen u Briselu. Evropski parlamentarac Roberto Galtijeri iz stranke PD u izjavi za portal politico.eu naveo je da bi ovaj aranžman takođe sprečio Salvinija da donese svoje planove za fiskalnu reformu, za koje kritičari strahuju da bi naneli veliku štetu javnim finansijama.

Treći scenario jeste odlazak na birališta. Matarela bi mogao da donese odluku o raspisivanju vanrednih izbora, što je opcija koju preferira Salvini. Istraživanja upućuju da Ligu trenutno podržava 36 odsto birača, PD je na drugom mestu sa 23 odsto, a Pokret pet zvezdica na trećem sa 19 odsto. Ovakav odnos snaga verovatno bi doneo stabilniju vladu u poređenju s prošlogodišnjim izuzetno podeljenim rezultatima koji su na kraju doveli do neugodnog saveza između Pokreta pet zvezdica i Lige.

Prema projekcijama YouTrenda, ukoliko desničarske stranke formiraju koaliciju (uključujući Ligu, Napred Italija i Braća Italije) mogli bi računati na više od 50 odsto poslaničkih mesta. Ono što mnogima ne bi godilo u ovom scenariju, naročito Briselu, jeste što bi se sa Salvinijem kao premijerom, zemlja više okrenula Rusiji nego Zapadu. Nova vlada bi, takođe, bila evroskeptičnija, podstičući bojazan u Briselu da Salvini planira da napusti evrozonu, iako je ovaj to nedavno demantovao.

Najmanje izvesni scenario jeste primirje između Lige i Pokreta pet zvezdica, naročito imajući u vidu teške reči koje su poslednjih nedelja razmenili Salvini i lider Pokreta pet zvezdica Luiđi di Majo i dojučerašnji zamenik premijera. Za Pokreta pet zvezdica, „Salvini više nije verodostojni sagovornik“, čulo se u nedelju. Ipak, iskustvo pokazuje da italijanska politika uključuje mnogo teatralnosti pre kompromisa poslanika, a jedan visoki zvaničnik Di Majovog pokreta kaže da „u visokim redovima stranke“ mnogi i dalje preferiraju Salvinija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari