Šefovi diplomatija Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja (G7) okupili su se danas u gradu Luka u Toskani na dvodnevnom samitu, na kojem razmatraju usvajanje jedinstvenog pristupa konfliktu u Siriji nakon tamošnjeg prošlonedeljnog hemijskog napada u kojem je život izgubilo gotovo 90 ljudi.
Glavna tema njihovih razgovora jeste kako izvršiti pritisak na Rusiju da se distancira od sirijskog predsednika Bašara el Asada, a nakon nekih dvosmislenih poruka koje su pristigle iz Vašingtona, saveznici zahtevaju da SAD pojasne svoju politiku prema Siriji.
Državni sekretar SAD Reks Tilerson u nedelju je kritikovao Rusiju. On je naglasio da Moskva u sredu nije uspela da spreči Siriju da izvrši napad hemijskim oružjem na grad Han Šejhun, koji je u rukama pobunjenika. Tilerson je, međutim, pojasnio da „nije došlo do promene u vojnom stavu“ u Siriji nakon napada SAD na sirijsku vazduhoplovnu bazu kao navodne „osvete“, kao i da je „prvi prioritet“ Vašingtona u Siriji poraz terorističke grupe Islamska država.
Ovi komentari su usledili dan pošto je ambasadorka SAD pri UN Niki Hejli rekla da nema načina da se Sirija stabilizuje dok god je Asad njen predsednik. Ona je, međutim, prošle nedelje naglasila da smena Asada više nije prioritet Sjedinjenih Država.
Napad na vazduhoplovnu bazu Šajrat predstavlja direktnu intervenciju SAD u šestogodišnjem građanskom ratu u Siriji, što je prethodnik američkog predsednika Donalda Trampa Barak Obama izbegavao. Analitičari podsećaju da je Obama rešio da suzi interes SAD u Siriji, te da Islamsku državu porazi tako da ne uvlači Ameriku dublje u još jedan haos na Bliskom istoku, koji sa sobom nosi ogromne troškove. Sve do napada u petak Tramp je radio isto. On se protivio vojnoj akciji 2013, a izbornu kampanju je vodio na platformi da se problemi reše u Americi, a ne u Siriji. Bi-Bi-Si, međutim, primećuje da deo analitičara napad koji su izvršile SAD smatra odlučujućim, dok drugi tvrde da ne vide radikalnu promenu u pristupu SAD Siriji. Bela kuća je veoma brzo odbacila svaku razliku između komentara Niki Hejli i politike administracije SAD kao „nehotičnu i nenamernu“. U međuvremenu, Tilersonovom izjavom da „nema promene u našem vojnom stavu“ pojašnjeno je da Vašington i dalje smatra da je uništenje Islamske države u Siriji prioritet broj jedan, piše Bi-Bi-Si.
Sirija negira da je upotrebila bilo kakve hemijske materije, a Rusija je saopštila da SAD nisu pružile nikakve dokaze da Sirija ima hemijsko oružje. Rusija i Iran, koji predstavljaju glavnu vojnu podršku Asada, takođe prete osvetom ako SAD budu izvele nove vazdušne napade uz obrazloženje da su napadom SAD prekoračene „crvene linije“. „Od sada pa nadalje ćemo odgovarati silom na svakog agresora ili na svako prekoračenje crvenih linija ko god to bio, a Americi su poznati naši kapaciteti za prikladan odgovor“, navodi se u saopštenju komandnog centra, koji čine snage Asadovih saveznika.
Dopisnici javljaju, piše Bi-Bi-Si, da nije poznato da je Rusija promenila stav prema Siriji posle napada nervnim gasom i napada SAD. Tramp je donedavno bio miljenik ruskih medija, ali to sada više nije slučaj, navode dopisnici. Jedan od naslova u danasrašnjem izdanju lista ruske vlade Rosijskaja gazeta glasi „Agresija: Sedam razloga za uzbunu nakon napada SAD na Siriju“.
Vazduhoplovna baza Šejrat bila je meta prvog namernog direktnog napada SAD na sirijske snage od početka rata pre šest godina. Na bazu je ispaljeno 59 krstarećih raketa, što je navodno bio odgovor na napad hemijskim oružjem. Portparol Pentagona kapetan Džef Dejvis je rekao da se vazduhoplovna baza Šejrat koristi za smeštaj hemijskog oružja, a američke obaveštajne službe su ocenile da su letelice iz te baze bacale bombe punjene nervnim gasom na Han Šejhun. Asad negira da je hemijsko oružje ikad upotrebljeno, a Rusija tvrdi da su sirijske letelice gađale skladište hemijskog oružja pobunjeničkih snaga.
G7 čine Kanada, Francuska, Japan, Italija, Nemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, a svog predstavnika ima i Evropska unija. Tilerson će sa samita G7 otputovati u Moskvu, gde će se sastati sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovom.
Istraga u Španiji
Madrid – Španski sudija Eloj Velasko je naredio pokretanje prve istrage o mogućim ratnim zločinima za koje su odgovorni pripadnici sirijskog režima. Španska državljanka sirijskog porekla Amal Hag Hamdo Anfalis je podnela tužbu protiv pripadnika sirijskog režima zbog otmice, mučenja i ubistva njenog brata 2013. godine. Ona je izjavila da njen brat, koji je bio vozač kamiona, nije imao nikakve veze sa protivnicima režima predsednika Bašara el Asada.
Anaflis je pred sudom izjavila da je telo njenog brata identifikovano na slikama fotografa forenzičara, čije ime nije objavljeno, a koji treba da svedoči pred sudijom Velaskom narednog meseca pod šifrovanim imenom Cezar. Španske vlasti neće sprovesti istragu protiv Asada, jer on ima imunitet, ali će istražiti moguću odgovornost za ratne zločine devetoro njegovih bliskih saradnika, preneo je AP.
FoNet
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.