Stotine hiljada ruskih državljana napustilo je svoju domovinu otkako je predsednik Vladimir Putin najavio „delimičnu mobilizaciju“ u septembru 2022., kako bi osigurao 300.000 vojnika za ratu Ukrajini, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Grupa Idite Lesom (Go by the Forest – Idite šumom) koja deluje iz Gruzije pomaže onima koji žele da izbegnu odlazak na ratište. Zašto?
Ova nevladina organizacija iz Gruzije tvrdi da je pomogla gotovo 6.800 Rusa od svog osnivanja pre pola godine da izbegnu ratište, što uključuje više od 5.100 njih za koje kažu da bi inače bili sigurno poslati u borbe.
„Pomogli smo im da postanu dezerteri“, hvali se grupa svojim radom, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Naziv, Go by the Forest, je igra riječi, referenca na tajnu prirodu njihovog rada, ali i popularni ruski idiom koji se širom bivšeg Sovjetskog Saveza prevodi kao „gubi se!“.
Predsdnik Rusije Vladimir Putin je potpisao zakon kojim se dozvoljava kreiranje digitalnog sistema za pozive za vojnu službu što umnogome omogućava mobilizaciju.
Zakon omogućava sistem za digitalno slanje poziva za vojsku koji će muškarcima pod obavezom onemugućiti da napuste zemlju i učiniti da izbgavanje i neodazivanje vojnoj regrutaciji bude gotovo nemoguće.
Ovaj potez je probudio nove strahove u Rusiji dok je vojna kampanja Moskve u Ukrajini ušla u drugu godinu.
Go by the Forest kaže da je ponovo bio preplavljen novim upitima zabrinutih Rusa nakon ovoga.
Novi zakon tjra Ruse u rat
Tri dana nakon što je objavljeno postojanje zakona i kada ga je Putin potpisao, skoro 2.000 Rusa se obratilo ovoj organizaciji za pomoć.
„Glavna svrha ovog [ruskog] zakona je da natjra ljude da idu u rat“, rekao je Grigorij Sverdlin, osnivač Go by the Forest za gruzijsku službu RSE/RL .
„Vlasti mogu uzeti onoliko ljudi koliko im je potrebno u bilo koje vreme“, dodaje Sverdlin.
Sverdlin i još jedna Ruskinja koja se protivi ratu, Daria Berg, javna su lica organizacije Go by the Forest.
Oni vode mrežu neutvrđenog broja zaposlenih, ali imaju i, kako navode, „stotine volontera koji žive izvan Rusije, koji čuvaju anonimnost kako bi izbegli pravnu ili drugu sankciju u Rusiji“.
Oni pružaju pravno savetovanje i psihološku pomoć, uz praktične savete kako izbeći regrutaciju ili aktivnu vojnu dužnost.
Go by the Forest je odbio da detaljno opiše pomoć, odnosno način na koji pruža pomoć Rusima koji izbegavaju regrutaciju, ali su saveti uključivali promenu prebivališta ili pronalaženje skloništa u Rusiji kako bi ostali korak ispred vlasti.
Grupa komunicira putem aplikacije za razmenu poruka Telegram i Instagrama, te traži podršku putem donacija.
Novi ruski zakon ima za cilj jačanje nacionalnog vojnog roka, dok političari i vojni analitičari upozoravaju na dugotrajan rat.
Njime se uvodi elektronski registar i omogućava digitalna obaveštenja o nacrtima, a državni elektronski portal zabranjuje napuštanje zemlje onima koji su ciljani za regrutaciju.
Sverdlin je otišao iz Rusije i uputio se u Gruziju u martu 2022., nekoliko sedmica nakon što je desetine hiljada ruskih vojnika prešlo ukrajinsku granicu nakon masivnog, višemesečnog gomilanja vojske koje je potaknulo zvaničnike SAD da upozore na skoru invaziju.
Gde Rusi beže od rata?
Sverdlinova bivša organizacija Nočležka (Noćna svjetlost) nudila je pomoć beskućnicima u Moskvi i Sankt Petersburgu.
Nakon što je šest meseci kasnije Putin najavio djelimičnu mobilizaciju, Sverdlin je uzeo „odsustvo na nekoliko dana“, pre nego što je odlučio pokrenuti Go by the Forest kako bi pomogao Rusima koji nisu hteli da se bore u Ukrajini.
Rekao je da nikada nije video takvu vrstu izliva entuzijazma koji je dočekao novoosnovanu grupu, u smislu: „100 volontera za projekat ujutro pomnoženo je sa 350 do večeri“.
Neke od najpopularnijih destinacija za Ruse koji beže od regrutacije i rata su države poput Kazahstana, Turske, pa čak i Argentine, ali su te zemlje već pooštrile zakone o boravišnim dozvolama za Ruse ili smanjili posete bez viza.
Nije tako s Gruzijom, čija se vlada opirala sankcijama protiv Rusije, i držala je otvorene trgovinske i druge kanale s Moskvom. I to čak i u periodu dok ruske trupe drže oko jedne petine Gruzije – od munjevitog rata 2008. godine.
Pouzdane brojke je teško pronaći, ali zvanični podaci pokazuju da je više od milion Rusa prešlo granicu sa Gruzijom između marta i novembra 2022., prema lokalnom Jam Newsu.
Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je u zemlji još oko 113.000 ruskih državljana, što su najnoviji dostupni podaci.
Prošle sedmice, Sverdlin je rekao da ponavljanje dugih redova na graničnom prelazu Zemo Lars vjerovatno neće dostići razmere kao prošle godine, jer: „Većina onih koji su mogli da napuste Rusiju već su otišli“, rekao je on za gruzijski servis RSE/RL.
Međutim, Sverdlin, čiji je aktivizam već doprineo begu mnogih Rusa, dodao je da je siguran da je novi talas ruske emigracije na putu za Gruziju, ali i još neke od drugih zemalja – suseda Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.