Rusija šalje vojne transportne avione sa vojnicima i kamionima u Venecuelu. Da li se Rusija priprema za vojnu intervenciju na strani Nikolasa Madura? Nadležne vlasti u Moskvi trenutno se ne oglašavaju.
Nemali broj ljudi je čini se pomislio da se Moskva priprema za vojno mešanje u borbu za vlast u Venecueli, kada su u subotu dva ruska vojna transportna aviona sletela na aerodrom u Karakasu. Prema medijskim izveštajima, avioni su prebacili oko 100 uniformisanih vojnika i 35 tona tereta u Venecuelu, među njima su i teški kamioni. Prenose i da je tu bio i general-pukovnik Vasilij Tonkoškurov, šef štaba ruskih kopnenih jedinica.
Oba aviona su na putu za Karakas sletela u Siriji, gde se Rusija od 2015. vojno angažuje na strani vlastodršca Bašara al Asada. Da li to Kremlj sa svojom vojskom stvarno hoće da uzdrmanom vlastodršcu Nikolasu Maduru pomogne da se uspravi?
Dosadašnje razmere akcije u latinoameričkoj zemlji ne govore u prilog poređenju sa ruskim akcijama u Siriji, a još manje sa sovjetskim u Avganistanu. O pravoj pozadini toga može samo da se spekuliše, rekao je za DW ruski vojni ekspert Aleksander Golts: „Možda ruske jedinice pripremaju Madurovu evakuaciju, možda hoće da iznesu iz zemlje zlato, ili šalju pojačanje kako bi branile Madura“. Ništa se ne može isključiti, kaže Golts.
Rusija šalje oružje vredno milijarde
Nadležne vlasti u Moskvi trenutno se ne oglašavaju. I u ruskim medijima je dolazak dva transportera u Venecuelu marginalna tema. Predstavnici vojske su u Venecuelu otputovali na savetovanje u vezi sa ranijim ugovorima o isporuci oružja, prenela u ponedeljak u jednom izveštaju državna novinska agencija RIA-novosti, pozivajući se na jednog ruskog diplomatu u Karakasu. Dodavši da u tome nema „ničeg tajnovitog“.
Rusija već godinama isporučuje Venecueli oružje čija se vrednost procenjuje na više od deset milijardi dolara, između ostalog borbene avione , helikoptere, protivvazdušne sisteme i tenkove. Uskoro bi trebalo da budu otvorene i fabrike automatskih pušaka „Kalašnjikov“ kao i jedna fabrika patrona. Te isporuke zajedno sa investicijama u venecuelansku industriju nafte su dva glavna interesa Rusije u krizom potresenoj zemlji u Južnoj Americi.
Zašto je Moskva vojno rezervisana
Proteklih meseci, Kremlj je izveštaje o mogućem vojnom prisustvu Rusije u Venecueli odbacio kao glasine. Između ostalog se spekulisalo o ruskim plaćenicima takozvane Vagnerove jedinice koji imaju borbeno iskustvo u Istočnoj Ukrajini i Siriji. Krajem januara, venecuelanski šef države Maduro i ruski predsednik Vladimir Putin su imali telefonski razgovor. Ali u tom razgovoru Maduro nije tražio vojnu pomoć, rekao je tada portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Dosad je Rusija pokazivala samo simboličku spremnost da vojno pomogne Venecueli. Tako je Moskva u decembru 2018. poslala u Karakas dva bombardera tipa Tupoljev-160 (koji nose atomske bombe) i koji su učestvovali na zajedničkoj vežbi sa venecuelanskom avijacijom. Mali detalj: tada su bombardere pratili isti avioni koji su sada sleteli u Karakas, Iljušin-62 i Antonov-124. No, to je bilo pre zaoštravanja krize kada se opozicioni političar Huan Gvaido proglasio za prelaznog predsednika da bi ga potom priznale mnoge zapadne zemlje.
U ruskim medijima se navode dva moguća razloga zbog kojih se Rusija do sada na vojnom planu držala rezervisano u Venecueli. Prvo, vladina armija je tamo mnogo jača nego ona u Siriji pred rusku intervenciju. Drugo, rastojanje je veće i logistička podrška trupama je teža. Na društvenim mrežama se spekuliše da je Rusija htela da zastraši pre svega SAD da ne interveniše vojno u Venecueli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.