Kako su podbacili hvaljeni izraelski obaveštajci? 1Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Malo pre nego što su pripadnici Hamasa iz Gaze u subotu u zoru nagrupili u Izrael, izraelska obaveštajna služba otkrila je porast aktivnosti na nekim mrežama u Gazi koje nadzire, piše Al Jazeera.

Shvativši da se događa nešto neobično, poslali su uzbunu izraelskim vojnicima koji su čuvali granicu Gaze no na upozorenje se nije reagovalo, ili zato što ga vojnici nisu shvatili, ili zato što ga nisu pročitali, piše The New York Times u koje su autori pokušali odgovoriti na pitanje kako naširoko hvaljene izraelske sigurnosne agencije nisu sprečile Hamasov napad na Izrael.

Ubrzo nakon upozorenja, nastavlja se u tekstu, Hamas je poslao bespilotne letelice da onesposobe neke od izraelskih vojnih mobilnih komunikacijskih stanica i nadzornih tornjeva duž granice, sprečivši dežurne oficire da daljinski nadziru područje video kamerama.

Dronovi su takođe uništili mitraljeze na daljinsko upravljanje koje je Izrael postavio na svoje granične utvrde, čime su uklonili ključno sredstvo za borbu protiv kopnenog napada.

To je Hamasovim napadačima olakšalo pristup i dizanje u vazduh delova granične ograde, koja je oborena buldožerom na nekoliko mesta s iznenađujućom lakoćom, što je omogućilo hiljadama Palestinaca da izađu iz Gaze.

Nemoć najjače vojske na Bliskom istoku

Ovi operativni propusti i slabosti, dodaje NYT, bili su među nizom logističkih i obaveštajnih propusta izraelskih sigurnosnih službi koji su otvorili put za upad iz Gaze u južni Izrael, prema četvorici visokih izraelskih sigurnosnih dužnosnika koji su pod uslovom anonimnosti govorili o toj osetljivoj temi i izneli svoje procene onoga što je pošlo po zlu.

Infiltracija Hamasa u više od 20 izraelskih gradova i vojnih baza u tom napadu bila je najgora povreda izraelske odbrane u 50 godina i razbila je osećaj sigurnosti nacije.

Satima je najjača vojska na Bliskom istoku bila nemoćna da uzvrati protiv daleko slabijeg neprijatelja, ostavljajući sela bez odbrane od odreda napadača koji su ubili više od hiljadu Izraelaca, uključujući vojnike u donjem vešu.

Četiri zvaničnika rekla su da je uspeh napada, na temelju njihove rane procjene, ukorijenjen u nizu sigurnosnih propusta izraelske obavještajne zajednice i vojske.

Tu, kako tvrde, spadaju neuspeh obaveštajnih službenika da prate ključne komunikacijske kanale koje koriste palestinski napadači, preterano oslanjanje na opremu za nadzor granice koju su napadači lako isključili, što im je omogućilo da napadaju vojne baze i ubijaju vojnike u njihovim krevetima, grupisanje komandanata u jednoj graničnoj bazi koja je pregažena u početnoj fazi upada, što je sprečilo komunikaciju sa ostatkom oružanih snaga, spremnost da zdravo za gotovo prihvate tvrdnje vojnih čelnika Gaze, iznesene na privatnim kanalima za koje su Palestinci znali da ih Izrael nadzire, da se ne pripremaju za bitku.

‘Trošimo milijarde, a sve se u sekundi srušilo’

“Trošimo milijarde i milijarde na prikupljanje obaveštajnih podataka o Hamasu”, rekao je Joel Guzansky, bivši visoki zvaničnik izraelskog Veća za nacionalnu bezbednost.

“Onda, u sekundi”, dodao je, “sve se srušilo kao domine“, prenosi list.

Prvi neuspeh pojavio se nekoliko meseci pre napada. Hamas je, navodi se, izostao iz dve borbe u prošloj godini, dopustivši Islamskom džihadu, manjoj naoružanoj grupi u Gazi, da se sam suprotstavlja Izraelu.

Prošlog meseca, čelnici Hamasa su okončali razdoblje nereda duž granice, sporazumom postignutim uz posredovanje Katara, ostavljajući utisak da ne žele eskalaciju.

Kada su izraelski obaveštajni zvaničnici prošle sedmice izvestili više šefove sigurnosti o najhitnijim prijetnjama odbrani zemlje, fokusirali su se na opasnosti koje predstavljaju libanski borci duž severne granice Izraela.

Izazov koji predstavlja Hamas jedva da je spomenut, jer je ta grupa ostavljala utisak kao da ne želi još jedan rat s Izraelom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari