Kako su poslovali najveći proizvođači oružja? (Infografika) 1EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Stotinu najvećih proizvođača naoružanja i vojne opreme je 2021. prodalo ‘robe’ u vrednosti od 592 milijarde američkih dolara.

Uprkos problemima u lancu snabdevanja povezanim sa pandemijom, prodaja oružja je u porastu, a cifra je u stalnom porastu od 2015. godine, prema podacima koje je objavio Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI), piše Al Džazira.

Predstavljanje novog „nevidljivog” bombardera B-21 Raider američke kompanije Northrop Grumman dolazi u trenutku kada se rat u Ukrajini bliži svojoj prvoj godišnjici, a mnogi smatraju da je to jedan od odgovora na sve veće jačanje Kine. vojne snage.

Cena jednog aviona procenjena je na 700 miliona američkih dolara. Ali neće samo jedna kompanija profitirati od ovog projekta – Northrop Grumman je najavio da će u projekat biti uključeno 400 dobavljača. Jedna od njih je Raitheon Technologies, ​​čija će podružnica Prat & Vhitnei proizvoditi motore za nove vojne avione.

Obe kompanije su u vrhu najvećih svetskih proizvođača oružja u protekloj godini.

Čak i prvih pet mesta na listi čine američke kompanije.

Lockheed Martin je ostvario najveći profit, uprkos blagom padu prodaje u odnosu na 2020. godinu – 60,34 milijarde američkih dolara.

Već pomenuta Raitheon Technologies je u 2021. godini povećala zaradu za više od devet odsto, i ostvarila ukupan profit od 41,85 milijardi dolara.

Boing je zaradio 33,42 milijarde dolara, Northrop Grumman 29,88 milijardi dolara, a General Dinamics 26,39 milijardi dolara.

Britanski BAE Sistems, koji je najveći evropski proizvođač vojne opreme, ostvario je profit od 26 milijardi dolara.

Veliki skok zarade ostvarile su i kineske kompanije.

Kineska državna grupa NORINCO prodala je vojnu opremu u vrednosti od 21,57 milijardi dolara, što je skok od 11 odsto u odnosu na godinu dana ranije. SIPRI naglašava da za veliki broj kineskih kompanija podaci o ostvarenim prihodima nisu potpuno pouzdani.

Italijanska kompanija Leonardo jedna je od retkih evropskih kompanija koja se našla na samom vrhu liste, sa zaradom od 13,87 milijardi dolara u 2021. godini.

Erbas, sa dobiti od 10,85 milijardi dolara, upotpunjuje listu 15 najuspešnijih kompanija koje se bave prodajom naoružanja i vojne opreme u prošloj godini. SIPRI vodi ovu kompaniju kao transevropsku, jer su vlasničke i kontrolne strukture kompanije raspoređene u nekoliko evropskih zemalja.

Kako su poslovali najveći proizvođači oružja? (Infografika) 2
Foto: Al Džazira

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari