Samoproglašeni kalifat Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) sveden je na jedan značajniji grad na sirijskoj strani granice sa Irakom.
Veruje se da je u Albu Kamalu nekoliko hiljada ratnika ISIL posle gubitka gotovo svih teritorija u dve države.
Istovremeni napadi režimskih jedinica na Deir Ezor u istočnoj Siriji i Al-Kaim u zapadnom Iraku, naneli su nove udarce ISIL-u u njegovom nekadašnjem središtu. Sirijska arapska armija (SAR) se u Al-Kaimu, u naftom bogatom Deir Ezoru, bori protiv preostalih pripadnika ISIL, među kojima je navodno vođa “kalifata” Ibrahim Abu Bakr Al-Baghdadi. Sa druge strane, iračke trupe su u subotu pokrenule ofanzivu na mesto Rava i okolna sela u dolini Eufrata, pošto su prethodno oslobodile grad Al-Kaim. Premijer Iraka Haider al-Abadi je pri kraju operacija protiv ISIL saopštio da je materijalna šteta borbi od 2014, dostigla 100 milijardi dolara.
Uverenje je u međunarodnoj zajednici da su ekstremističke grupe čiji se „kalifat“ protezao po delovima Sirije i Iraka, na prostoru veličine Velike Britanije ili Italije i imao 40.000 ratnika, doživele krah pod pritiskom višestrukih ofanziva. U julu su iračka armija i paravojni odredi milicija, uz pomoć SAD, posle devet meseci teških borbi zauzeli Mosul, najveći grad pod kontrolom ISIL u toj zemlji, a u oktobru i Havidžu. Početkom septembra je sirijska vojska, potpomognuta Jedinicama narodne mobilizacije (PMU) bliskim Iranu i uz podršku ruskog vazduhoplovstva i raketa sa brodova u Mediteranu, probila odbranu Deir Ezora. U drugoj polovini oktobra su jedinice iz pretežno kurdskih Sirijskih demokratskih snaga (SDF), pod okriljem SAD, zauzele grad Raku, sedište „kalifata“ posle četvoromesečne opsade.
Na drugom kraju sveta u Vijetnamu su u subotu predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp, poručili kako “nema vojnog rešenja” za užasni sukob u Siriji koji je od 2011. odneo više od 330.000 ljudskih života, a polovinu tamošnjeg stanovništva raselio po zemlji i svetu. Rusija, koja podržava režim sirijskog predsednika Bašara Al-Asada i SAD koje su uz Sirijske demokatske snage (SDF) u borbi protiv postojećeg režima, su tokom azijsko-pacifičkog ekonomskog samita u Da Nangu, postigle sporazum o nekoliko principa za budućnost Sirije, pošto je ISIL uveliko potisnit, saopopšteno je iz Kremlja.
Vlasti Iraka i Sirije i njihovi međunarodni saveznici su, međutim, zabrinuti da bi pripadnici ISIL mogli da izvode gerilske napade. “Ideja o ISIL I prividnom kalifatu, koji neće biti poražen u skorije vreme,” kazao je portparol vojske SAD pukovnik Rajan Dilon. Po njemu, i dalje će postojati opasnost od ISIL kao “pobunjeničke terorističke grupe“.
Nad regionom se, istovremeno, gomilaju drugi crni oblaci. Učestali su incidenti na jugozapadu Sirije, gde Izrael okupira veliki deo Golanske visoravni od rata sa arapskim državama 1967. Tu se sirijske trupe sukobljavaju sa pobunjenicima iz terorističke organizacije Al-Nusra. Uz sirijsku vojsku su pripadnici šijitskog pokreta otpora Hezbolah, ljuti protivnici Izarela i kojima Tel Aviv poručuje da prestanu sa provokacijama. Dalekosežnija bi mogla biti događanja u vezi ostavke od pre desetak dana Saada Haririja, premijera Libana, male viševerske države stešnjene između Izraela i Sirije.Dan pred Haririjevu ostavku je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao da je ta država spremna da, ukoliko bide neophodno, primeni silu i spreči Iran da stekne uporište u Siriju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.