Predsednik Rumunije Klaus Johanis pristao je, na zahtev novinara i civilnog društva, da skine oznaku tajnosti sa obaveštajnih dokumenata Rumunske obaveštajne službe (SRI), piše Politico.
U dokumentima se navodi da su plaćeni influenseri, zajedno sa članovima ekstremističkih, desničarskih grupa i ljudima povezanim sa organizovanim kriminalom, promovisali predsedničku kandidaturu ultranacionaliste Kalina Đorđeskua na internetu. Iako se direktno ne navodi dokumenta jako sugerišu da je Rusija pokušala da utiče na izbore.
Đorđesku, koji je neočekivano pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji i na vrhuncu anketa uoči drugog kruga ove nedelje, izrazio je divljenje ruskoj kulturi i opisao predsednika Vladimira Putina kao čoveka koji voli svoju zemlju.
Đorđesku je, takođe, oštro kritikovao Evropsku uniju i NATO, a njegova pobeda potencijalno predstavlja probleme za obe alijanse.
Dokumenta su u suprotnosti sa Đorđeskuovim tvrdnjama da nije dobio nikakvu stranu podršku u kampanji i da je bio prvi na izborima 24. novembra samo zato što je njegova poruka odjeknula među Rumunima.
U intervjuu za rumunsku TV u sredu, on je odbacio navode iz dokumenata sa kojih je skinuta tajnost kao očajnički potez rumunskog političkog establišmenta da ga spreči da pobedi u drugom krugu.
‘Državni akter’ pomaže kampanju krajnje desnice
Đorđeskuova izborna kampanja eksplodirala je na platformi društvenih medija TikTok samo dve nedelje pre izbora 24. novembra, navodi se u jednom dokumentu SRI sa kojeg je skinuta tajnost.
Oko 25.000 naloga bilo je deo mreže na TikTok-u direktno povezane sa Đorđeskuovom kampanjom i postali su veoma aktivni u te dve nedelje, navodi se u dokumentu.
Oko 800 tih naloga je postojalo od 2016. kada je TikTok počeo rad ali su jedva bili aktivni do novembra ove godine.
„Aktivnost računa je mogao da koordiniše državni akter“, sugeriše drugi dokument SRI.
SRI je, takođe, ocenio da iza kampanje stoji „veoma dobra kompanija za digitalni marketing“ i da su oni koji su uključeni bili vešti u zaobilaženju pravila TikToka.
SRI je primetio da svaki TikTok nalog ima jedinstvenu IP adresu, što pokazuje namernu strategiju da otežava identifikaciju obima mreže.
Grupa kreirana u aplikaciji za razmenu poruka Telegram korišćena je za koordinaciju aktivnosti TikTok-a, saopštio je SRI.
Poruke su uključivale savete o tome kako da dovedete u zabludu TikTok-ov sistem za verifikaciju sadržaja, na primer snimanjem ekrana i promenom sadržaja tako da ga platforma doživljava kao originalni sadržaj, saopšteno je iz SRI.
Prijave za rumunske veb-sajtove vezane za izbore postavljene su na platformu za sajber kriminal ruskog porekla, kao i na privatni Telegram kanal poznat po širenju podataka ukradenih iz mnogih zemalja ali ne i iz iz Rusije, pokazuje jedan od dokumenata SRI.
SRI je identifikovao više od 85.000 sajber napada koji su nastojali da iskoriste ranjivosti u rumunskom izbornom IT sistemu, u cilju dobijanja pristupa podacima, promene sadržaja i rušenja mreže.
Napadi su nastavljeni nekoliko dana, uključujući dan izbora i dan nakon toga, i došli su iz više od 33 zemlje – što je otežavalo pripisivanje odgovornosti posebno jednoj državi, saopštio je SRI.
Plaćeni influenseri
Đorđesku je tvrdio da nije potrošio novac na svoju izbornu kandidaturu pa se postavljalo pitanje kako je uspeo da vodi tako uspešnu kampanju, a da ne utroši ni dinara.
Međutim, informativna beleška koju je sastavilo rumunsko ministarstvo unutrašnjih poslova otkriva da su takozvane influensere na društvenim mrežama regrutovale posredničke kompanije da promovišu neimenovani profil „idealnog kandidata“ na TikTok-u, Instagramu i Fejsbuku. Ovi influenseri su zaradili oko 80 evra po objavi za svakih 20.000 pratilaca koje su imali.
Influenseri su plaćeni da dele video zapise u kojima su razgovarali o profilu idealnog rumunskog predsedničkog kandidata, uz hešteg #ravnotežaandvertikalnost.
Iako Đorđesku nije direktno imenovan, ovaj takozvani idealni kandidat bio je usko usklađen sa njegovim profilom. Postovi su generisali između 1.000 i 500.000 pregleda po videu.
Rumun, koji radi sa kriptovalutama platio je 381.000 dolara nekim korisnicima TikTok-a koji su bili uključeni u promociju Đorđeskua u mesecu pre prvog kruga predsedničkih izbora, pokazuju dokumenta.
Đorđesku je u televizijskom intervjuu u sredu tvrdio da nikada nije sreo tu osobu i da mu njegovo ime ne zvuči poznato.
Nekoliko uticajnih ljudi izašlo je nakon Đorđeskuove pobede u prvom krugu rekavši da žale zbog svojih objava na mrežama.
Strategija je bila slična kampanji vođenoj u susednoj Moldaviji koja je nastojala da ubedi ljude da glasaju za proruskog kandidata na predsedničkim izborima te zemlje u dva kruga, navodi se u dokumentu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Aktuelna proevropska predsednica Moldavije Maja Sandu, koja je takođe državljanka Rumunije, za dlaku je pobedila u prošlomesečnom drugom krugu usred upozorenja da Rusija planira da uspostavi sopstveni režim posredništva kako bi kontrolisala zemlju.
Rusija je koristila sličnu taktiku u kampanjama koje je Kremlj vodio u Ukrajini pre nego što je pokrenuo invaziju na zemlju, navodi se u dokumentu.
TikTok na liniji pucanja
Rumunske izborne vlasti zatražile su od TikToka da izbriše sadržaj u vezi sa Đorđeskuom četiri dana pre prvog kruga predsedničkih izbora jer nije bio u skladu sa zahtevom da se identifikuje ko je platio materijal.
Kao odgovor, TikTok je rekao da je blokirao ljude u Rumuniji da pristupe objavama ali su one ostale dostupne u inostranstvu i još uvek se mogu deliti, pokazuje jedan od dokumenata SRI.
Naknadne provere su pokazale da su mesta i dalje bila dostupna u Rumuniji, čak i na dan izbora. Prema zakonu, izborne kampanje u Rumuniji moraju se zvanično završiti 24 sata pre otvaranja biračkih mesta.
Ali TikTok je klasifikovao postove u vezi sa Đorđeskuom kao zabavan sadržaj, a ne politički i učinio ih dostupnim bez ograničenja velikom broju korisnika, bez odgovarajućeg označavanja u vezi sa izborima, saopštio je SRI.
Ovaj tretman je povećao Đorđeskuov domet, dok je sadržaj drugih predsedničkih kandidata bio filtriran, smanjujući njihovu vidljivost, navodi se u dokumentu.
TikTok je odbacio optužbe da je prekršio rumunski izborni zakon.
Organizovani kriminal i ekstremizam
Neki od pristalica Đorđeskuove kampanje uključeni u promovisanje i kupovinu glasova su članovi desničarskih, ekstremističkih pokreta, imaju veze sa organizovanim kriminalom ili pripadaju verskim kultovima koji su ranije bili uključeni u promovisanje proruskih, antisemitskih, anti-NATO i antiukrajinskih narativa, navodi se u dokumentu ministarstva unutrašnjih poslova.
Dokumenti ne otkrivaju tačan identitet pristalica, ali sadrže biografske podatke: jedan pristalica (koji se borio u Francuskoj Legiji stranaca) promoviše fašističku ideologiju i organizuje paravojne kampove da radikalizuje omladinu.
Veruje se da je još jedna osoba koja je imala veze sa organizovanim kriminalom finansirala Đorđeskuovu TikTok kampanju.
„Zar i oni nisu ljudi? Vrlo dobro, počastvovan sam ovim“, rekao je Đorđesku u TV intervjuu.
Zabrinutost SAD
Američki Stejt department rekao je da je zabrinut zbog sajber napada usmerenih na izborni proces u Rumuniji i pozvao je na punu istragu kako bi se osigurao njen integritet, rekao je portparol Metju Miler u saopštenju u sredu.
„Teško stečeni napredak Rumunije koji se usidrio u transatlantskoj zajednici ne može da se preinači od strane stranih aktera koji žele da odvoje rumunsku spoljnu politiku od njenih zapadnih saveza“, rekao je on.
Miler je upozorio da bi takva promena „imala ozbiljne negativne uticaje na bezbednosnu saradnju SAD sa Rumunijom, dok bi odluka o ograničavanju stranih ulaganja obeshrabrila američke kompanije da nastave da investiraju u Rumuniju“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.