Sarajevo je jutros bilo drugi najzagađeniji glavni grad na svetu sa indeksom zagađenja od 168, objavio je AirVisual i priprema mere za borbu protiv smoga.
Jedino je glavni grad države Zapadni Bengal, Kalkuta, sa indeksom 180 bio zagađeniji od Sarajeva.
Fotografije građana pod maskama, sarajevskih ulica u oblaku smoga ili onih sa uzvišenja iznad grada na kojima se Sarajevo gotovo uopšte ne vidi od zagađenja, kruže društvenim mrežama.
I drugi gradovi BiH su visoko na listi najzagađenijih gradova u svetu. Nezdrav, pa i opasan vazduh proteklih dana merači su beležili u Zenici, Tuzli, Lukavcu i Ilijašu.
Dok se smog širi Sarajevom, resorno Ministarstvo prostornog uređenja i okoline Kantona Sarajevo priprema mere za povećanju kvaliteta vazduha.
Ministar prostornog uređenja Damir Filipović kaže da govori da će se ove godine u Sarajevu raditi mokri postupak. Ono što će se raditi ove godine, a dio je kantonalnog ekološkog akcionog plana te Plan je da se preduzme interventnih mera, mokri postupak kalcij-fluoridom.
To se radi kada je temperatura u minusu ispod pet stepeni. Ovaj postupak, prema literaturi, između 20 i 30 odsto smanjuje prisustvo PM čestica iz saobraćaja jer ih veže za sebe i i prilikom povećane koncentracije saobraćaja ne dozvoljava njihovo podizanje.
Jednu od mera za poboljšanje kvaliteta vazduha u Sarajevu je i subvencionisanje gasnih priključaka. Emisije koje nastaju pri sagorevanju prirodnog gasa daleko su manje od emisija čvrstih i tečnih goriva, ističe klix.ba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.