Haris ili Tramp - ko je u prednosti: Stigle najnovije ankete pred izbore u SAD 1Foto: EPA-EFEJEFFREY PHELPS EPA-EFEALLISON DINNER

Glasači u SAD izlaze na birališta 5. novembra da bi izabrali svog sledećeg predsednika.

Izbori su u početku bili revanš 2020., ali su poništeni u julu kada je predsednik Džo Bajden završio svoju kampanju i podržao potpredsednicu Kamalu Haris.

Sada je veliko pitanje – da li će Amerika dobiti prvu ženu predsednika ili drugi mandat Donalda Trampa?

Ko vodi u nacionalnim anketama?

Haris je imala malu prednost u odnosu na Trampa u nacionalnim anketnim prosecima otkako je ušla u trku krajem jula i ostaje ispred, podseća BBC.

Harisova je u prvim nedeljama svoje kampanje zabeležila skok i ostvarila prednost od skoro četiri procentna poena krajem avgusta.

Ali brojke su relativno stabilne od početka septembra, čak i nakon jedine debate između dvoje kandidata 10. septembra, koju je pratilo skoro 70 miliona ljudi.

Iako su ove nacionalne ankete koristan vodič o tome koliko je kandidat popularan širom zemlje u celini, one nisu nužno tačan način da se predvidi rezultat izbora.

To je zato što SAD koriste sistem izbornog koledža, u kome se svakoj državi daje određeni broj glasova koji je otprilike u skladu sa veličinom njenog stanovništva.

Ukupno 538 glasova elektorskog kolegijuma je na raspolaganju, tako da kandidat treba da postigne 270 da bi pobedio.

U SAD postoji 50 država, ali pošto većina njih skoro uvek glasa za istu stranku, u stvarnosti postoji samo šačica gde oba kandidata imaju šanse da pobede.

Ko ima prednost u sving državama?

Trenutno su ankete veoma tesne u sedam država koje se smatraju bojnim poljem na ovim izborima i nijedan kandidat nema odlučujuću prednost ni u jednoj od njih, prema anketnim prosecima, ukazuje BBC upućujući na anketu 538/ABC news.

Ako se pogledaju trendovi od kada se Haris pridružila trci, to zaista pomaže da se istaknu neke razlike između država – ali važno je napomenuti da ima manje državnih anketa nego nacionalnih, tako da imamo manje podataka za nastavak i svaka anketa ima marginu greške što znači da brojevi mogu biti veći ili manji.

U Arizoni, Džordžiji i Severnoj Karolini, vođstvo se nekoliko puta menjalo od početka avgusta, ali Tramp ima malo vođstvo već nekoliko nedelja.

Slična je priča u Nevadi, ali tu je Haris malo ispred.

U tri druge države – Mičigenu, Pensilvaniji i Viskonsinu – Haris vodi od početka avgusta, ponekad za dva ili tri boda, ali poslednjih dana ankete su se značajno pooštrile i Tramp sada ima veoma malo vođstvo u Pensilvaniji.

Sve tri te države bile su demokratska uporišta pre nego što ih je Tramp pocrveneo na svom putu ka osvajanju predsedničkog mesta 2016.

Bajden ih je ponovo preuzeo 2020. i ako Haris može da uradi isto onda će ona biti na putu da pobedi na izborima.

U znak toga kako se trka promenila otkako je Haris postala kandidatkinja demokrata, na dan kada je Bajden napustio trku zaostajao je za Trampom u proseku za skoro pet procentnih poena u sedam sving država.

U Pensilvaniji, Bajden je zaostajao za skoro 4,5 procentnih poena kada je ispao. To je ključna država za obe kampanje jer ima najveći broj elektorskih glasova pa pobeda u njoj olakšava dostizanje potrebnih 270 glasova.

Možemo li verovati anketama?

U ovom trenutku, ankete pokazuju da su Kamala Haris i Donald Tramp u krugu od nekoliko procentnih poena jedan od drugog u svim sving državama – a kada je trka tako blizu, veoma je teško predvideti pobednike.

Ankete su potcenile podršku Trampu i 2016. i 2020. Anketne kompanije će pokušavati da reše taj problem na više načina, uključujući kako da njihovi rezultati odražavaju sastav biračke populacije.

Ta prilagođavanja je teško ispraviti i anketari i dalje moraju da nagađaju o drugim faktorima kao što je ko će se zaista pojaviti na glasanju 5. novembra.

>

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari