Potpredsednica SAD Kamala Haris suočiće se večeras sa sledećim testom u svojoj predsedničkoj kandidaturi kada će dati prvi intervju za veliku medijsku kuću otkako je kandidatkinja demokrata za predsednicu SAD, piše u najavi CNN.
Ona se nada da će produžiti zamah koji je izazvala na početku svoje kampanje te da će izbeći vrstu neiznuđenih grešaka koje su mučile njenu prvu predsedničku kandidaturu 2019, kao i njene prve dane kao potpredsednice.
To je, takođe, šansa za nju da pojača kontrast sa republikanskim kandidatom Donaldom Trampom, da se poveže sa neodlučnim biračima i da istakne svoje akreditive za ulazak u Ovalnu kancelariju u napetom trenutku za Sjedinjene Države u zemlji i inostranstvu.
Haris će se pojaviti zajedno sa svojim kandidatom za potpredsednika, Timom Valcom, u specijalu CNN-a koji se emituje iz Džordžije, gde je na turneji koja je osmišljena da pridobije neopredeljene birače.
Intervju je najvažnije poglavlje kampanje između prošlonedeljne demokratske konvencije u Čikagu i predsedničke debate koja je zakazana za 10.septembar u Filadelfiji.
Intervju sa Dejnom Bešom je poslednji dugo očekivani trenutak u neizvesnoj trci u kojoj je Tramp postao prvi kandidat velike stranke koji je osuđen za zločin i neko ko je preživeo pokušaj ubistva.
U međuvremenu, katastrofalan nastup predsednika Džoa Bajdena u debati CNN-a u Atlanti pokrenuo je krizu koja je okončala njegovu kandidaturu za reizbor.
Jak učinak potpredsednice bio bi još jedan izazov za Trampa, koji se mučio otkako je Haris transformisala trku tako što je smanjila njegovu prednosti na bojnim poljima i prikupila pola milijarde dolara za kampanju.
Dok je Haris izazvala veliki entuzijazam na prošlonedeljnoj konvenciji demokrata u Čikagu, kao i na skupovima među demokratama koje su prethodno bile demoralisane zbog Bajdenovih šansi za reizbor, ona tek treba da uđe na forum na kojem njeni odgovori i politike mogu biti uzastopno ispitani.
Njeni govori bili su prepuni onoga što ona želi da uradi kao predsednica – od ublažavanja ekonomskog tereta za Amerikance, preko pokretanja buma izgradnje kuća do pobede u geopolitičkom takmičenju 21. veka protiv Kine.
Ali potpredsednica nije bila precizna o tome kako će tačno sprovesti neke od tih težnji i kako bi ih finansirala u duboko podeljenom Vašingtonu.
Intervju će pokazati i da li Haris misli isto o ključnim pitanjima kao i Bajden, jer ona sebe predstavlja kao kandidata za promene uprkos tome što je bila potpredsednica u nepopularnoj administraciji.
U saopštenju od srede, Trampova kampanja ismevala je Haris, rekavši da je „sakupila hrabrost da sedne za ‘zajednički’ intervju — posle 39 dana skrivanja od novinara“.
Nakon više godina koje je provela radeći kao kalifornijski državni tužilac i senatorka koji je briljirao na saslušanjima visokog profila, Haris se često činilo ugodnije da postavlja prodorna pitanja nego da na njih odgovara.
Nedostaju joj decenije političkog iskustva koje je pomoglo bivšoj demokratskoj kandidatkinji Hilari Klinton, na primer, da intervjue pretvori u seminare o politici.
I za razliku od Trampa, ona ne zatrpava anketare bujicama neistina, nečuvenih izjava i bombastizma, što znači da je on često u stanju da odvrati pažnju od onoga što zapravo govori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.