Može li izborna pobeda da izmakne Kamali Haris i kakvo je raspoloženje među demokratama? 1Foto: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

U demokratskim krugovima raste strah da bi trka za predsednika mogla još više da se udalji od potpredsednice Kamale Haris.

Demokrate i dalje veruju da Haris može pobediti bivšeg predsednika Donalda Trampa, piše The Hill.

Razlike su veoma male u sedam ključnih država koje će verovatno odlučiti o ishodu, tako da bi pomeranje ka bilo kojem kandidatu ili greška u anketama mogli biti presudni.

Istovremeno, Demokrate privatno izražavaju zabrinutost jer se čini da se rezultati anketa u ključnim državama u poslednje dve nedelje kreće u korist Trampa.

Počinju da se pojavljuju pukotine u „plavom zidu“ Mičigena, Pensilvanije i Viskonzina, prema Cook Political Report.

Ove tri severne države obično se kreću u istom pravcu tokom predsedničke trke, ali Haris gubi tlo u anketama, posebno u Viskonyinu.

U Mičigenu, raspoloženje među arapsko-američkim biračima brine Demokrate.

Sve ovo ne uliva optimizam demokratama kako se bliži dan izbora, koji je sada manje od dve nedelje daleko.

„Svi stalno govore: ‘Blizu je.’ Da, blizu je, ali da li se stvari kreću u našu korist? Ne. I niko ne želi otvoreno to da prizna,“ rekao je jedan demokratski strateg.

„Možemo li još uvek pobediti? Možda. Treba li se iko makar malo optimistično osećati sada? Ne“.

Drugi strateg je bio još pesimističniji kada je upitan o trenutnom stanju: „Ako je ovo izbor po vibracijama, trenutne vibracije nisu dobre.“

Haris bi mogla da ima još jedan put do pobede koji bi uključivao osvajanje Pensilvanije, gubitak u još jednoj plavoj državi, ali osvajanje Severne Karoline i Nevade. Međutim, nijedna od tih država nije čvrsto u njenom kampu, kao ni dve druge neodlučne države, Arizona i Džordžija.

Džon Ralston, iskusni politički novinar iz Nevade, takođe je izvestio o retkom državnom vođstvu republikanaca koji su glasali unapred u toj državi.

„Još je prerano da se proglasi trend, ali ovo je bio ogroman dan za republikanace u Nevadi,“ napisao je Ralston na svom popularnom blogu na The Nevada Independent.

Kasnije je napomenuo da su demokrate smanjile prednost republikanaca, ali da su republikanci zadržali prednost od dva procentna poena do utorka.

Demokratski strateg Džim Manli, bivši viši savetnik preminulog vođe Senatske većine Harija Rida priznao je da je niz negativnih vesti obeshrabrujući.

Ipak, kaže da se i dalje oseća optimistično u vezi sa šansama Haris.

„Prilično je frustrirajuće što je tako blizu, s obzirom na to koliko je ekstremna i nerazumna Trampova retorika postala u poslednjih nekoliko nedelja,“ rekao je Manli.

„Samo se nadam i verujem da imaju plan,“ rekao je o kampanji Kamale Haris.

Ostali demokrate sa kojima je The Hill razgovarao u utorak takođe su izrazili određeni optimizam. Neki su ukazali na Harisov intenzivan raspored u završnim danima kampanje, gde se očekuje da će većinu svog vremena provesti u ključnim državama.

Iako je Tramp kritikovao Haris zbog toga što nije bila u javnosti veći deo utorka potpredsednica SAD je imala dva intervjua, planirano je putovanje u Hjuston u petak gde će se obratiti velikoj publici i govoriti o pravima na abortus.

Putovanje u Teksas, koji nije ključna država, podstaklo je neka pitanja.

Međutim, članovi kampanje tvrde da će trenutak biti snažan dok započinje svoj završni argument kampanje pojavljujući se uz žene koje su pogođene strogim zakonima o abortusu u toj državi. Veruju da će to privući pažnju širom zemlje.

„Potrebni su joj ovi veliki momenti,“ rekao je jedan konsultant blizak kampanji. „Ankete pokazuju da je abortus jedno od pitanja koje će i dalje pokretati žene iz obe stranke da izađu na izbore.“

Demokratski strateg Jamal Simons, koji je do početka prošle godine bio direktor za komunikacije Kamale Haris, pohvalio je svoju bivšu šeficu zbog vođenja „spektakularne kampanje“.

Preuzela je rizike, naveo je, uključujući pojavljivanje u intervjuu na Fox News prošle nedelje i efikasno pretvorila republikance poput bivše poslanice Liz Čejni (republikanka i kritičarka Trampa) „u još jednog kandidata.“

Demokratski strateg Bred Benon rekao je da, iako je trka veoma izjednačena, „Haris je popularnija od Trampa, što znači da njen glas ima veći potencijal za rast nego njegov“.

„Ona radi mnogo više od Trampa kako bi doprla izvan svoje baze“, rekao je Benon.

„Najbolji primer je njen krug poseta sa Čejni u ključnim predgrađima koja je Niki Hejli osvojila na republikanskim primarnim izborima“.

„Neodlučni birači su više vođeni ličnostima nego pitanjima, a Trampova ličnost se brzo raspada“.

U isto vreme, demokratski strateg Džoel Pejn je dodao da „obe kampanje imaju teške zadatke u završnim danima“.

„Neka bude jasno: Ovo su izbori na osnovu izlaznosti, i njen tim će morati da se snažno mobilizuje kako bi dobio izbore“.

Bivši savetnik iz Obamine Bele kuće rekao je da bi trka mogla da ide u bilo kom pravcu i da se niko ne bi trebao iznenaditi.

„Čini se da su u isto vreme tačne dve stvari“, objasnio je savetnik. „Naravno, ona je oduvek bila problematičan kandidat, niko je ne voli, obeležena je Bajdenom, a svi makro faktori su se okrenuli protiv tima plave stranke – ovo postaje izborna trka o migraciji, ekonomiji, spoljnim poslovima“.

„I naravno, on je bio strašan kandidat, vodio je groznu, ludastu kampanju, ponašao se kao luda osoba.

To je neka vrsta suprotnosti 2016. kada se pitalo kako je to moglo da se dogodi? Ovo više liči na ‘naravno da se to dogodilo samo ne znamo još uvek kako'“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari